• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors iki šiol ir nėra atitinkamų įstatymų, Palangos savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrius turės išduoti moteriškus dokumentus 26 metų vyrui, kuris užsienyje pakeitė lytį ir tapo moterimi. Tai nurodęs Klaipėdos apygardos teismas L. L. iš Lietuvos Respublikos dar priteisė ir 10 000 Lt neturtinei žalai atlyginti.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš kurį laiką iš Lietuvos emigravęs 26 metų Palangos gyventojas užsienyje pakeitė lytį ir tapo moterimi, tačiau kurorto savivaldybės civilinės metrikacijos skyrius atsisakė padaryti pakeitimus Civilinės būklės aktuose bei suteikti L. L. moterišką asmens kodą, nes Lietuvoje iki šiol nėra priimtas lyties keitimo įstatymas, kurio pagrindu juos galima įregistruoti.

REKLAMA

Dėl šių priežasčių L. L. Lietuvos Respubliką padavė į teismą. Pateiktame ieškinyje L. L. teismo prašė įpareigoti Palangos savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrių pakeisti vyrišką asmens kodą į moterišką, leisti vyrišką vardą ir pavardę pakeisti į moteriškus, taip pat įpareigoti Lietuvos valstybę atlyginti 66 251 Lt turtinę, 690 tūkst. Lt neturtinę žalą ir bylinėjimosi išlaidas.

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos apygardos teismas ieškinį pateisino iš dalies - valdininkai įpareigoti pakeisti L. L asmens kodą į moterišką, taip pat - gimimo įrašų liudijimą, vardą ir pavardę. Civilinės būklės aktai turi būti pakeisti taip, kad juose atsispindėtų ieškovo moteriškoji lytis. Iš Lietuvos Respublikos ieškovui priteista 10 000 Lt neturtinės žalos ir dalis bylinėjimosi išlaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak moters atstovo teisme Vaidoto Granicko, šį sprendimą galima laikyti teisingumo pergale prieš įsipareigojimų nevykdančią Lietuvą.

Europos Žmogaus teisių teismas dar 2007 metais byloje "L. prieš Lietuvą" priėmė sprendimą, kuriuo buvo suformuotas precedentas dėl neturtinės žalos atlyginimo lytį pasikeitusiam asmeniui. Šis teismas įpareigojo Lietuvą priimti lyties keitimo įstatymą per tris mėnesius nuo sprendimo paskelbimo, tačiau iki šiol tai dar nepadaryta.

REKLAMA

Remdamasis šiais faktais, Klaipėdos apygardos teismas konstatavo, kad dėl įstatymo nebuvimo 26 metų palangiškiui "ribojama pasirinkimo laisvė būti tuo, kuo jis jaučiasi esąs". Asmuo priverstas naudotis tikrovės neatitinkančiais asmens dokumentais bei atskleisti privataus gyvenimo subtilybes, patirti dvasinį skausmą, pažeminimą. Teismas pripažino, kad neigiamus išgyvenimus ieškovui sukėlė valstybės veiksmai tinkamai nevykdant prisiimtų įpareigojimų.

REKLAMA

Anot V. Granicko, jo klientė lyties keitimo procedūras užsienyje pradėjo dar 2005 m. Po to moteris ilgai negalėjo susirasti darbo Lietuvoje, jai nuolat kildavo nesusipratimų valdiškose įstaigose, bankuose, kertant valstybės sieną. Galų gale dėl netolerancijos ir visų minėtų priežasčių ji buvo priversta emigruoti. Šiuo metu buvusi palangiškė gyvena ir dirba Italijoje.

Klaipėdos teismo sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų