Parlamentarai svarsto, kad taip bandoma nuslėpti faktą, kad šie vadinamoje „Foxpay“ byloje įsipainioję verslininkai buvo kažkieno pakviesti į Seimą.
Patys konservatoriai nors ir sako, kad nežino, bet neatmeta galimybės, kad Germanas su Trinkūnaite galėjo į Seimą būti pakviesti būtent konservatorių. Beje, už grotų šiuo metu esantis Vilhelmas Germanas bandė ištrūkti į laisvę, pasisiūlęs sumokėti net milijono eurų užstatą.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Spalio viduryje pasitelkę ARAS kovotojus FNTT pareigūnai sulaikė prieštaringos reputacijos verslininkus Vilhelmą Germaną ir Ievą Trinkūnaitę. Tarp sulaikytų atsidūrė ir konservatorės Monikos Navickienės vyras bei dar keletas žmonių. Visi jie figūruoja tyrime dėl galimo pinigų plovimo ir didelės vertės turto užvaldymu. Bet teisėsauga iš karto nusprendė, kad visuomenei daug žinoti apie šią istoriją nebūtina. Piktinosi žurnalistų klausimais.
O paslapčių tik daugėja. Spalio 24-ąją socialdemokratas, Seimo narys Kęstutis Vilkauskas kreipėsi į Seimo kanceliariją su klausimu, ar už sukčiavimą jau teistas Germanas su Trinkūnaite anksčiau lankėsi Seime.
„Jie taip visur, tokiose sferose valstybinėse plaukiojo ir mums kilo įtarimas, kad turėjo ir Seime apsilankyti. Tokie reikalai, kaip išryškėjo visi, tai, manau, kad didelė tikimybė, kad ir apsilankę buvo“, – kalba Socialdemokratų frakcijos narys Kęstutis Vilkauskas.
Anksčiau apsilankymų neslėpė
Nors leidimų patekti į Seimą tvarka yra skaitmenizuota ir egzistuoja duomenų bazė, kurioje fiksuojami visi į parlamentą užėję žmonės, bet iki šiol atsakymo dėl Germano ir Trinkūnaitės galimo vizito Seimo vadovybė nepateikia.
„Leidimų į Seimą sistemą administruoja Vadovybės apsaugos tarnyba, Seimo kanceliarija Jūsų prašomų duomenų neturi. Seimo kanceliarija nežino“, – teigia Seimo kanceliarija.
Vadovybės apsaugos tarnyba sauganti tiek ir šalies vadovus, tiek ir Seimo pastatą, Seimo nariui tokios informacijos nepateikia.
„Galbūt laukia kito momento, kol viskas čia susiformuos, dabar, galbūt, šitie, kurie išeina, dar valdantieji, uždėję tabu, čia galime įvairių versijų kelti. Bet, manau, kad išryškės vis tiek“, – sako K. Vilkauskas.
Situacija keista, mat anksčiau informacija apie Seime apsilankiusius žmones nebuvo slepiama. Pavyzdžiui, kai prieš naktines riaušes prie parlamento, į Seimą pateko kelios dešimtys protestuotojų ir ten šiurpino Gabrielių Landsbergį bei jo sekretoriatą. Tuomet valdžia greitai paviešino, kad leidimus jiems išrašė Puidokas, Gražulis, Kepenis ir Gedvilas.
Kai Seime šėlo visuomenininkas Olegas Šurajevas, Seimo kancleris neslėpė, kad leidimą jam išrašė Aušrinė Armonaitė. Bet dėl Germano ir Trinkūnaitės klausimas tapo slaptu.
Galėjo pasiduoti spaudimui
Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas ir kiti Seimo nariai tokia situacija piktinasi.
„Tai – nenormalu. Visgi tokius atsakymus galima būtų gauti greitai, nes duomenų bazės yra, viskas kompiuteryje, įvedi pavardę ir išmes, kada ir kieno kvietimu buvo apsilankę“, – tikina Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas.
„VAT tarnybos yra specifika, informacijos, kuri susijusi su asmens duomenimis, neteikia, bet kanceliarija galėtų tą dalyką tiesiog gauti iš VAT ir pateikti visuomenei“, – teigia „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Eina kalba apie asmenį, verslininką ir turi būti pateikta informacija. Kai ji nepatiekta ir pasakoma „nebus atskleista informacija“, pirma mintis: reiškia, jis čia lankėsi. Reiškia kažkas jam išrašė leidimą. Jis pas kažką ėjo ir už viso to yra kažkokia paslaptis. Aš taip turiu teisę galvoti. Aš taip ir galvoju“, – aiškina Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Politikai svarsto, kad Vadovybės apsaugos tarnyba su Seimo kanceliarija galėjo pasiduoti konservatorių spaudimui, mat jeigu Germanas su Trinkūnaite parlamente buvo, galbūt paaiškės, kad leidimus išrašė būtent konservatorių frakcijos nariai.
„Vadovybės apsaugos tarnyba čia mums sukūrė tą politinę problemą, neduodama tos informacijos, be abejo, tada kaltinimai krenta pirmiausiai mums. — Tai jau problema konservatoriams tampa? — Na taip, tokia problema, bet mes politiškai negalime nurodinėti savarankiškai tarnybai, ką duoti, ką neduoti“, – tikina Konservatorių frakcijos narys Jurgis Razma.
Paleido už užstatą
Vis tik Razma pripažįsta – gali būti, jog pinigų plovimu įtariami verslininkai lankėsi Seime. Gali būti, kad susitiko ir su konservatoriais. Bet siūlo iš anksto dėl to nesmerkti.
„Dar kol kas nežinia, ar yra įtariamieji, tuo labiau, nėra įrodyta, kad yra nusikaltę, kad čia jau kažkas tokio baisaus, ir kad apie tai reiktų vengti pasakyti. Visokių gali būti situacijų. Manau, su jais daugybė verslo žmonių yra bendravę, gal ir kai kurie politikai kažkokiom aplinkybėm yra susitikę, negi dabar visus, kurie kažkaip yra susitikę, padarysime kone nusikaltėliais?“ – svarsto Jurgis Razma.
Dėl ryšių su Germanu ir Trinkūnaite iš ministrės posto pasitraukė įtakinga konservatorė Monika Navickienė. Dabar tyrime jos vyras yra oficialus įtariamasis, jis į laisvę paleistas už 100 tūkstančių eurų užstatą.
Ieva Trinkūnaitė mainais į laisvę sumokėjo 50 tūkstančių eurų užstatą. Už grotų kol kas lieka tik Vilhelmas Germanas, nors jis, norėdamas atgauti laisvę, siūlė sumokėti net milijono eurų užstatą, bet teismas prašymą atmetė.
Socdemai jau 11 dienų laukia oficialaus atsakymo iš Vadovybės apsaugos tarnybos arba Seimo kanceliarijos. Sako, kad jeigu jo nebus, klausimo numarinti neleis – gali ant kilimo iškviesti ir tarnybos vadą ar Seimo kanceliarijos vadovybę.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.