Kelerius metus už žmogžudystę atsėdėjęs žmogus - išteisintas, o atnaujintoje byloje naujas liudininkas skundžiasi policijos smurtu.
Buvusiuose KGB rūmuose tardoma senais metodais? Abejonių, ar Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai naudoja leistinus metodus, kilo po jaunuolio pranešimo medikui. Kaip liudininkas apklausiamas Gruzdžių gyventojas prisipažino buvęs žiauriai sumuštas.
Jaunuolis buvo apklausiamas kelerių metų senumo nužudymo byloje. Byloje atnaujinta po to, kai teismas išteisino kelerius metus belangėje už nužudymą išsėdėjusį žmogų.
„Šiaulių naujienos“ aiškinosi, ar Šiaulių AVPK Organizuotų nusikaltimų tyrimo biuro pareigūnai liudininkus įtikinėja beisbolo lazdomis, lentomis ir net sūrio spaustukais.
Po vizito prireikė medikų pagalbos
„Šiaulių naujienų„ redakciją pasiekė informacija, kad Šiaulių apskrities VPK patalpose, vieno Organizuotų nusikaltimų tyrimo biuro pareigūno kabinete galėjo būti sumuštas Šiaulių rajono gyventojas. Apie visas įvykio detales „Šiaulių naujienų“ žurnalistei žadėjo papasakoti pats nukentėjusysis. Gruzdžiuose gyvenantis vaikinas, penktadienį telefonu prasitaręs, kad lankosi pas medikus, vėliau telefonu tapo nepasiekiamas.
Gruzdžių ambulatorijos direktorius Rimantas Grajauskas patvirtino, kad vaikinas praėjusį penktadienį lankėsi ambulatorijoje. Medikui pasakyta, esą sumušė policijos pareigūnai.
Gydytojas teigė dar tą pačią dieną informaciją apie sumuštą žmogų perdavęs vietiniam apylinkės inspektoriui Aliui Jonkui, o jaunuoliui parašęs siuntimą traumatologo konsultacijai. Šis patvirtino gavęs informaciją, jog nukentėjusysis nurodė buvęs sumuštas policijos pareigūnų.
Beisbolo lazda ir lenta
Redakcijos šaltinių, tarp kurių ir – iš VPK, teigimu, policijos pareigūnai praėjusį ketvirtadienį atvyko į Šiaulių rajone esančią gyvenvietę ir kaip liudytojus nužudymo byloje pasiėmė du jaunuolius. Pasakojama, kad jau iš pat pradžių pareigūnai elgėsi nemandagiai.
Vėliau Šiaulių apskrities VPK kabinete vienas jaunuolis likęs laukti už durų, o kitas kabinete turėjęs duoti parodymus. Paprašytas pasirašyti dokumentą, kad buvo nurodytoje vietoje ir matė nužudymo byloje figūruojantį žmogų. Šaltinio teigimu, kai jaunuolis pasakė, kad dokumento nepasirašys, nes įvardytoje vietoje nurodytu metu jis paprasčiausiai nebuvo, netrukus įėjo trys neuniformuoti, neprisistatę vyrai.
„Su beisbolo lazda davė ir per kojas su lenta mušė", - teigė šaltinis. Anot jo, vėliau neuniformuoti vyrai naudojo spaustukus, kuriais spaudžiamas sūris, smūgių būta ir į galvą.
„Nors jie nebuvo, pasirašė, kad toje vietoje buvo", - teigė šaltinis. Anot jo, už durų laukęs jaunuolis, girdėjęs draugo klyksmus, išsigando to, kas gali jo laukti, ir greitai sutiko pasirašyti dokumentą, nors nurodytoje vietoje taip pat tuo metu nesilankė. Šaltinio teigimu, tuo metu iš apklausą atlikusio tyrėjo G. Čeko lūpų nurodymas mušti jaunuolį, nenuskambėjo.
Policijoje – neleistini apklausų metodai
Šaltinis VPK teigė, kad šioje byloje iškviestas liudytojas buvo verstas daryti ir pritūpimus. Jo teigimu, Šiaulių apskrities VPK Organizuotų nusikalstamų tyrimo biuro pareigūnai jau ne pirmą kartą galėjo griebtis neleistinų metodų.
Kaip „Šiaulių naujienoms" teigė pareigūnas, jam girdėti atvejai, kaip policininkai žmones nusiveždavo į mišką, nardindavo galvą į vandenį tam, kad išgautų bylai reikiamus parodymus.
Šaltinių teigimu, policijoje apsilankęs jaunuolis dar ir dabar tebejaučia stiprius raumenų skausmus, nors mėlynių ir nesimato.
Gali būti atliekamas tarnybinis patikrinimas
Informacija apie sumuštą Šiaulių rajono gyventoją penktadienį perduota policijos pareigūnams. Tai patvirtino Šiaulių apskrities VPK atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė.
„Penktadienį iš Gruzdžių ambulatorijos gautas pranešimas, kad dėl daugybinių kūno sužalojimų į jį (mediką, - aut. past.) kreipėsi žmogus. Jis buvo nusiųstas pas traumatologus, po apžiūros ligoninėje jis išleistas gydytis namo. Ambulatorijoje nurodyta, kad jį sumušė policijos pareigūnai", - teigė G. Smagriūnienė. Jos žiniomis, vėliau pareigūnų apklausiamas vaikinas paneigė medikui suteiktą informaciją.
„Jo (sumušto jaunuolio, – aut. past.) prašė nurodyti kokiame pastate, kokie darbuotojai jį mušė, bet jis sakė, kad tik pajuokavo", - sakė policijos atstovė spaudai, teigdama, jog komisariate tuo metu norėta pradėti tarnybinį patikrinimą.
„Dar neaišku, buvo ar nebuvo jis komisariate. Dabar renkama informacija. Vidaus tyrimų tarnybai buvo nurodyta informacija. Jeigu bus surinkta informacija, kad jie buvo komisariate, bus pradėtas tarnybinis patikrinimas", - teigė G. Smagriūnienė. Ikiteisminis tyrimas dėl sužaloto jaunuolio dar nepradėtas – teigiama, jog laukiama informacijos iš medikų apie nukentėjusiojo sveikatos būklę.
Prašė „negaudyti ant žodžių"
Užsukome į G. Čeko kabinetą. Nors pareigūnas teigė negalintis patvirtinti fakto, kad jaunuolis buvo sumuštas, kad lankėsi jo kabinete, puolė neigti, jog egzekucija galėjo vykti jo kabinete.
„Aš tikrai jo nemušiau ir ne mano akivaizdoje jis buvo sumuštas... Iš kur ištraukėte, kad buvo mušamas? Matote, kas yra iš tikrųjų... (pauzė) mušti... (pauzė) kaip sakoma mušamas liudytojas, mušti nėra jokio tikslo, kadangi, bet kuriuo atveju, ką jis pasako teismo metu, visus parodymus turi patvirtinti teisme", - teigė G. Čekas (kalba netaisyta, - aut. past.). Vėliau pokalbio metu pareigūnas pažėrė dar vieną argumentą, kad už geresnius rezultatus pareigūnams didesnis atlyginimas neišmokamas.
„Ko man bijoti?„ - sakė G. Čekas, paklaustas, ar nebijo tarnybinio patikrinimo. „Prašau negaudyti manęs ant žodžių... Nepradėkime, užtenka čia tų kalbų“, - pareikalavo G. Čekas, nei iš šio nei iš to pridurdamas, kad mušti žmones komisariate yra kvaila. „Šiaulių naujienų" žurnalistei pasirodė, kad G. Čekas, atsakinėdamas į jos užduodamus klausimus jautėsi nepatogiai, keitėsi balso tembras.
Pasodino nekaltą?
„Šiaulių naujienų" žiniomis, du Šiaulių rajono gyventojai parodymus galėjo duoti atnaujintoje baudžiamoje byloje, kurioje prieš kelerius metus Šiaulių apygardos teismas už Algirdo Skerio nužudymą buvo nuteisęs Aleksejų Grigorjevą. Nuteistas vyras nuosprendį apskundė. 2007-ųjų balandį Lietuvos apeliacinis teismas priėmė palankų sprendimą – nors A. Grigorjevas ne kartą byloje buvo prisipažinęs savo kaltę ir net parodęs, kaip įvykdė nusikaltimą, teismas vyrą išteisino. Aukštesnės instancijos teismas nusprendė, kad A. Grigorjevas ikiteisminio tyrimo teisėjai nurodė ne tikslias, o tik gana apytiksles nusikaltimo padarymo aplinkybes, kurios jam neva galėjo būti žinomos kaip tos gyvenvietės, kurioje rastas nužudytasis, gyventojui – iš kaimynų kalbų bei iš jam apklausų metu pateikiamų klausimų, kitų šaltinių. Šiaulių apygardos prokuratūra nesutiko su Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu, kurį apskundė Lietuvos aukščiausiajam teismui.
Šiuo metu atnaujintai nužudymo bylai vadovauja Šiaulių apygardos prokuroras Sandis Povilauskas. Bylos eigos prokuroras nelinkęs komentuoti. Jis negalėjo atsakyti į klausimą, ar įtarimai nužudymu krenta ant seniau išteisino A. Grigorjevo pečių, ar nustatytas naujas įtariamasis. S. Povilauskas „Šiaulių naujienoms" teigė, kad ne visos tyrimų detalės jam žinomos.
Asta VOLKOVAITĖ