Policijos tarnybinius automobilius Lietuvoje pradėjus ženklinti ryškiaspalviais lipdukais „Aš neimu kyšio“, galima sulaukti ir absurdiškos sensacijos, kai galbūt bus įskųstas policininkas, vairavęs tokį automobilį, išaiškinęs pažeidėją, bet kyšio vis dėlto neatsisakęs.
Kyšis – kaip būtinybė
Kyšininkavimas Lietuvoje – kasdienybė. Ne tik bandant pinigais „nutildyti“ pažeidimus fiksuojančius policininkus, bet ir „pakreipti“ teisėjus, prokurorus, „užmerkti“ valstybės tarnautojus, pamaloninti medikus. Kaip replika į „Akistatos“ klausimą apie kyšininkavimo „voratinklį“ sureagavo vienas žodžio kišenėje neieškantis Marijampolės krašto policijos pareigūnas, sumažinti kyšininkavimo mastus Lietuvoje būtų galima tik iškrausčius lietuvius į Marsą.
Policijos sistemoje kyšiais labiausiai „maitinami“ patruliuojantys (kelių) policininkai. Ne be reikalo apie juos sukurtas ne vienas šmaikštus anekdotas. Štai iš lūpų į lūpas perduodamas pasakojimas apie jauną patrulį, kuris esą tik pradėjo dirbti ir vis nėjo atsiimti atlyginimo. Po trijų mėnesių buhalterė jo klausia: „Kas atsitiko? Kodėl neateini pasiimti atlyginimų?“ O jaunasis pareigūnas nustebęs jai atšovė: „Tai mūsų darbe dar ir atlyginimą duoda?! Aš maniau, kad davė patrulio lazdą, dar pridėjo ginklą – ir sukis, kaip išmanai...“
Apie kelių policininkus, norint pabrėžti, kad jie negali neimti kyšių, juokaujama dar ir tokia sparnuota fraze: „Jeigu kelių policininkas nenori imti kyšio, nusišypsokite ir perduokite linkėjimus TV žiūrovams“.
Kyšininkavimas auga
Kad kyšininkavimas policijoje nėra norma, turbūt rimtesnė kova su šia problema paskelbta 2006-ųjų pradžioje. Būtent tada policijoje pradėti fiksuoti asmenys, siūlę policininkams kyšius ir dėl to tų pačių pareigūnų įskųsti, atgabenti į policiją. Po pirmojo atvejo tokie faktai pradėjo dygti kaip grybai po lietaus.
Netrukus naujovė tapo įprasta kasdienybe, ir dėl bandymo papirkti policijos pareigūnus po teismus priversti vaikščioti pažeidėjai kyšininkai nieko nebestebino.
Tačiau toks apynasris kyšininkavimo problemos neišsprendė nei per metus, nei per šešerius – iki dabar. Žvelgiant į statistikos skaičius, aiškiai matyti, kad kyšininkavimas policijos sistemoje labai sparčiai auga.
Štai Policijos departamento statistika byloja, kad per tris šių metų mėnesius Lietuvoje užfiksuoti 135 bandymai papirkti policijos pareigūnus. Pernai per tokį patį laikotarpį – 85. Pagal mėnesius statistika dar įspūdingesnė: šių metų sausį tokių bandymų buvo 26, vasarį – 43, kovą – net 66, o dar nesibaigus balandžiui (iki 26 dienos) – jau 54.
Nuo 10 iki 4000 litų
Paanalizavus kovo ir balandžio mėnesių šalies policijos įvykių suvestines, matyti, kad kuo nors pareigūnams įkliuvę lietuviai dažniausiai bando išsipirkti 50 – 300 litų kyšiais. Bet kartais būna ir šykštesnių, ir gerokai dosnesnių kyšininkų.
„Akistatos“ paskaičiavimu, šiais metais 8 lietuviai, atsidūrę policininkų rankose, siūlė jiems 1000 – 4000 litų kyšius. Tiesa, „rekordininkas“ girtas uteniškis (58 m.), siūlęs 4000 litų, jų nepadavė – turėjo tik 400 litų, bet žadėjo būti ne melagis.
2000 litų kyšį prieš kelias dienas Širvintų policininkams siūlė girtas prie vairo sulaikytas šio miesto gyventojas (20 m.).
1520 litų kyšį, įdėtą į voką, tarsi tokiam žingsniui būtų iš anksto pasiruošusi, Simno policijos pareigūnams (Alytaus r.) jų automobilyje padėjo alytiškė (64 m.), savo mašinoje turėjusi daug įvairių maisto prekių ir cigarečių, nors neturėjo galiojančio verslo liudijimo.
Įdomu, kad 1000 litų kyšiai labai populiarūs tik Utenos apskrityje – šiais metais Utenos ir Ignalinos policininkai sugebėjo atsisakyti net penkių tokių bruktų kyšių.
Na, o patys šykščiausi kyšininkai, šiemet bandę labai jau pigiai „nutildyti“ policininkus, kuriems įkliuvo, yra du vilniečiai – jie (30 m. ir 48 m.) davė pareigūnams vos 10 litų kyšius.
Dar iš šykščiausiųjų šiais metais – septyni pažeidėjai įvairiose Lietuvos vietovėse, policininkų tylą vertinę 20 litų kyšiais.
Bet pasitaiko ir tokių atvejų, kai pažeidėjai bando „tartis“ siūlydami policininkams ne pinigus, o daiktus: neseniai Kaune girtas vairuotojas kišo pareigūnams du mobiliuosius telefonus, Vilniaus policininkams įkliuvęs nedrausmingas vairuotojas (36 m.) siūlė 0,7 litro butelį degtinės, o „braliukas“ latvis (30 m.), dėl Kelių eismo taisyklių pažeidimo įkliuvęs Utenos rajone, bandė išsisukti pasiūlytais aštuoniais buteliais alaus.
Į kovą – lipdukais
Kol Lietuvos policijos viršūnės suko galvą, kaip išauklėti pažeidėjus, kad jie nesiūlytų kyšių ir „nedovanotų“ policininkams alaus, bei kaip patiems pareigūnams atsikratyti įsisenėjusio kyšininkų vardo, mintį pakišo Vilniaus „Rotary“ klubo nariai. Taip balandį paskelbta nauja akcija. Ja tikimasi sudrausminti kyšininkus ir žadinti policininkų principingumą.
Akcija vyksta policijos įstaigoms išplatintų lipdukų pavidalu. Kaip skelbia Policijos departamentas, akcijoje sutikę dalyvauti pareigūnai ant tarnybinio policijos automobilio galo, dešinėje pusėje, prisiklijuoja ryškius ir gerai matomus lipdukus „Aš neimu kyšio“. O lipdukai „Pagautas siūlant kyšį“ klijuojami patrulių automobiliuose (ant galinių keleivio durelių stiklo), kuriais patruliuojant jau buvo išaiškintas bandymo papirkti pareigūnus atvejis. Kuo daugiau tokių faktų bus užfiksuota, tuo daugiau lipdukų atsiras ant galinio stiklo.
Lietuvos policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis įsitikinęs, kad „tokia netradicinė forma skatins pažeidėjus susimąstyti ir atbaidys nuo bandymų papirkti, o toks ryškus ir matomas lipdukas tuo pačiu paveiks ir pačius pareigūnus“.
Netepsi – nevažiuosi
Paskelbta, kad prievartos klijuojant ant mašinų lipdukus nėra – policininkai patys turi pareikšti norą taip pasiženklinti tarnybinę mašiną. „Akistatos“ oficialiai kalbinti policininkai tai ir patvirtino, tačiau geriau pažįstami patruliai, panorę likti anonimai, tik šaipėsi ir akciją vadino dar vienu nauju žaidimu.
Anot Marijampolės krašto policininko Jono (48 m.), nei lipdukai, nei kitokia propaganda nuo kyšininkavimo neatbaidys, nes nuo sovietų laikų lietuviams įaugusi į kraują taisyklė „Netepsi – nevažiuosi“. „Šitaip – nuo gimdymo namų iki vietos kapinėse, – dėstė Jonas. – Galima iki begalybės diskutuoti apie Lietuvos ekonominę būklę, valstybės požiūrį į pareigūnus, jų materialinio aprūpinimo problemas, nevykusius kodeksus – visa tai skatina kyšininkavimą. O lipdukai gali padėti tuo atveju, jeigu jais bus užklijuotos pareigūnų kišenės ir kyšininkų piniginės. Beje, girdėjau, kad lietuviai vairuotojai jau ir vokiečių kelių policininkus išmokė imti kyšius“.
Lietuvoje garsus teisės mokslų daktaras vilnietis Karolis Jovaišas (65 m.) – irgi ne optimistas. Jis sako, kad nepaperkamais vadinami policininkai negailestingai demaskuoja ne visus, o tik mažą kyšį jiems siūlančius pažeidėjus. „Ir, žinoma, jie yra absoliučiai teisūs, – šaipėsi teisininkas. – Težino, kaip įžeidinėti tyresnius už krištolą pareigūnus, siūlant vos ne išmaldą – na, tiesiog kefyrui“.
Kaunietė mokytoja Laima (44 m.) mano, kad minėtais lipdukais išreikšta policininkų pozicija kertasi su jų munduro garbe. „Kyšio neimti – turi būti norma, o dabar pakišta mintis, kad tik kai kurie policininkai kyšių neima, – sakė mokytoja. – Ar policininkas turi didžiuotis, kad neima kyšio?! Tas žaidimas su lipdukais tik rodo, kokia sugedusi mūsų sistema, ir ji netinkamai taisoma. Užburtas ratas, iš kurio neišeiname: jeigu policininkai neimtų kyšių – pažeidėjai neduotų, ir atvirkščiai“.
Tik faktai
Kyšius dažniausiai siūlo policininkams įkliuvę vyrai. Kovo mėnesį Lietuvoje buvo nustatyta tik viena kyšį davusi moteris (43 m. rumunė) – Kaune, balandį – trys moterys (47 – 55 m.) – Jonavoje, Jurbarke ir Kaune.
Jeigu Lietuvos policininkai būtų paėmę kyšius, kuriuos jiems siūlė pažeidėjai ir buvo sulaikyti, uniformuotieji kovo mėnesį būtų praturtėję beveik 14 000 litų, balandį – irgi per 10 000 litų.
Irena ZUBRICKIENĖ