• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujojo socialinės apsaugos ir darbo ministro – buvusio Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ direktoriaus Lino Kukuraičio – laukia nelengvas darbas: čia ir „Sodros“ skylė, ir skurstantys pensininkai, laukiantys didesnių pensijų, ir pas girtaujančius vaikus augantys vaikai. Buvę ministrai jam žeria patarimus, kur pirmiausia reikia reformų.

Naujojo socialinės apsaugos ir darbo ministro – buvusio Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ direktoriaus Lino Kukuraičio – laukia nelengvas darbas: čia ir „Sodros“ skylė, ir skurstantys pensininkai, laukiantys didesnių pensijų, ir pas girtaujančius vaikus augantys vaikai. Buvę ministrai jam žeria patarimus, kur pirmiausia reikia reformų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konservatorė Irena Degutienė, socialinės apsaugos ir darbo ministrės pareigas ėjusi 1996-2000 m., pirmiausia naujajam ministrui patarė pirmiausia imtis „Sodros“ biudžeto.

REKLAMA

„Pirmiausia reikia subalansuoti „Sodros“ biudžetą ir padaryti taip, kad galų gale pensijos pradėtų didėti. Kitas dalykas – kai kas supranta, kad socialinė politika yra tik pašalpos. Socialinė politika yra trys dedamosios – socialinis draudimas, socialinės paslaugos ir tik tada pašalpos. Dar viena sritis – paslaugų sritis, kuri tikrai yra šiai dienai pakankami apleista. Tai yra įvairios globos įstaigos ir tos paslaugos turi būti atliekamos viešajame sektoriui (savivaldybėse), bet tas paslaugas turėtų teikti bendruomenės, atsižvelgdamos į programas, kurias kuria Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“, – nurodė I. Degutienė.

REKLAMA
REKLAMA

Parama tik nusipelniusiems

Politikė sakė, kad taip pat ji peržiūrėtų pašalpų skyrimo tvarką, kad jas gautų tik tie asmenys, kuriems iš tikro to reikia:

„Yra nemažai padaryta dėl pašalpų objektyvumo, bet tobulybei nėra ribų. Galima paanalizuoti pilotinių projektų rezultatus, kad pašalpos būtų skiriamos tik tiems žmonėms, kurie ne tinginiauja, o dėl objektyvių priežasčių negali išgyventi“, – sakė I. Degutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne tik vargšams 

Ekonomistas Teodoras Medaiskis, socialinės apsaugos ir darbo ministro pareigas ėjęs 1992-1993 metais, tv3.lt sakė, kad šios srities ministro tiesioginė priedermė yra dirbti taip, kad kylančia šalies gerove būtų teisingai dalinamasi su visais gyventojais.

„Tikiuosi, kad naujajam ministrui pavyks užtikrinti, kad kylanti šalies gerovė būtų pasiekiama visiems šalies gyventojams – ir tiems, kurių pajamos šiandien per mažos, bet ir tiems, kas sudaro vadinamą „viduriniąją klasę“, kitaip tariant, ekonominis augimas būtų derinamas su socialiniu teisingumu.

REKLAMA

Ministrui reikėtų visą laiką siekti adekvataus socialinės apsaugos srities finansavimo, nes Lietuva šiandien yra viena iš mažiausią BVP dalį socialinei apsaugai skiriančių ES šalių. Ne mažiau svarbu ir protingai tą finansavimą panaudoti“, – kalbėjo pašnekovas.

T. Medaiskis atkreipia dėmesį, kad naujasis ministras ateina iš labdaros ir paramos srities – Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ – tačiau ministerijoje jam iškyla kur kas didesnės ir platesnės užduotys, platesnė veiklos sritis.

REKLAMA

„Manau, ministras puikiai supranta, kad socialinė apsauga yra ne tik skurstančių apsauga, bet ir visų šalies gyventojų apsauga ir jų gerovės užtikrinimas. Labai lengva tokiame kelyje nukrypti į tik skurstančiuosius, bet negalima apleisti ir viduriniosios klasės interesų, labai svarbu surasti balansą tarp skirtingų grupių interesų. Iš to, kas buvo kalbama prieš rinkimus ir po to, matoma tam tikra grėsmė, kad kai kurie mokesčių politikos veiksmai gali būti daroma viduriniosios klasės sąskaita“, – kalbėjo ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialinis modelis

Kalbėdamas apie konkretesnius dalykus, buvęs ministras nurodė, kad naujajam ministrui reikės apsispręsti dėl socialinio modelio paketo.

„Pirmiausia reikia konkretizuoti socialiniame modelyje numatytą pensijų finansavimo dalies perkėlimą į valstybės biudžetą. Socialiniame modelyje yra teisingas pasiūlymas diversifikuoti pensijų finansavimą, bet ankstesnė vyriausybė nesuformulavo aiškios programos, kaip tai bus daroma. Kai kurie dabartinių valdančiųjų pasiūlymai tuo klausimu, buvę ankstesniuose jų programiniuose dokumentuose, yra abejotini.

REKLAMA

Nors dabartinėje programoje to ir nėra, bet buvo siūloma visas socialinio draudimo įmokas (o ne tik tas, kurios dabar skiriamos bendrajai, išlyginančiai pensijos daliai) paversti mokesčiais. Tada socialinio draudimo iš viso nebeliktų, liktų tik bendra mokestinė paramos sistema.Tačiau taip daryti būtų klaidinga, nes būtų atsiejamas ryšys tarp žmonių mokėtų įmokų ir išmokų, kurias vėliau jie gauna. Išmokos tada taptų ne draudimu įgytomis teisėmis, o gerosios valdžios malonėmis, ko dauguma civilizuotų šalių jau seniai atsisakiusios. Tad ministrui reikėtų socialinį draudimą apginti“, – kalbėjo T. Medaiskis.

REKLAMA

Todėl pašnekovas sako, kad vienas didžiausių iššūkių naujajam ministrui bus teisingai nuspręsti, kaip ir kokias tempais, kokiais mokestiniais pertvarkymais perkelti dalį pensijos finansavimo į valstybės biudžetą ir kaip bus mažinamas darbo jėgos apmokestinimas.

Socialinis draudimas

Rimantas Jonas Dagys, socialinės apsaugos ir darbo ministro pareigas ėjęs 2008-2009 metais, sako, kad naujasis ministras daugiausia dėmesio turėtų skirti socialinio draudimo sistemos reformai ir šeimos politikai

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei nesutvarkysim socialinio draudimo sistemos, kur yra didžiausi pinigai, kitose srityse praktiškai nieko negalėsime daryti, nes tai yra daugiausia pinigų suvartojanti sistema. Jei pensinė sistema bus nepatraukli žmonėms, tai skatins emigraciją. Juo labiau, kad demografiškai turime daugiausiai trejus metus, kada galime sau leisti kažką sutvarkyti, nes paskui prasidės demografinė krizė“, – kalbėjo R. Dagys.

REKLAMA

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys nurodė, kad šeimos politikai dabartinė Vyriausybė savo programoje skyrė didelį dėmesį, tačiau R. Dagys pastebi, kad svarbu, jog ši sritis būtų taip pat atitinkamai finansuojama:

„Jei bus tik deklaracijos, iš to nieko nebus. Reikia spręsti tokiu klausimus, kaip sulaikyti jaunąją kartą, kad ji nevažiuotų iš Lietuvos, pradėtų augti gimstamumas, kad vaikai gimtų anksčiau negu dabar, nes kai pirmas vaikas gimsta 29-erių metų moteriai, paskui didelių galimybių didelėms šeimoms atsirasti beveik neturime.

REKLAMA

Todėl reikia sudaryti galimybes šeimoms derinti darbą su vaikų auginimu (čia yra daug priemonių). Tai yra šeimų stiprinimas, konsultavimas, psichologinė pagalba, nes dabar tokios pagalbos nėra. Taip pat turime spręsti būsto problemą, kad jaunos šeimos turėtų būstą – tai galima daryti dengiant būsto paskolas“, – kalba politikas.

Nėra aiškumo

R. Dagys atkreipia teigiamai įvertina Vyriausybės programoje skirtam dėmesiui šeimai ir darbui su nevyriausybinėmis organizacijomis, o daugiausiai nerimo jam kelia socialinio draudimo sistema.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai, kas parašyta apie socialinio draudimo sistemos reformą, iš to nieko negalima suvokti, kas bus daroma. Matome, kad vienas ministras turi vienokią nuomonę, finansų ministras – kitokią, finansų srities lyderiai Seime – dar kitokią. Suprantu, kad naujoji valdžia pradės galvoti, kaip spręsti šią problemą, nors receptai akivaizdūs. Pirmiausia reikia perkelti „Sodros“ skolą į valstybės biudžetą. Pensijas pakelti kitu būdu neįmanoma, tad bazinės pensijos perkėlimas yra vienas pagrindinių šaltinių, kas leistų perkelti socialinio draudimo sistemą. O tam reikia surasti realius ekonominio augimo šaltinius – įvesti turto, prabangos mokesčius, mokesčius dividendams, brangiems automobiliams ir t.t.“, – sakė R. Dagys.

Naujieji ministrai prisiekė antradienį.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų