Vilniaus miesto apylinkės teismas paskelbė, kad gavo Utenos teismo psichiatrijos komisijos išvadą, kurioje nurodyta, jog didžiausios Lietuvos gaujos vadeiva Marijanas Taraškevičius, pravarde Marekas, neserga jokia psichikos liga. Tad dabar ligoninės lovą jis pakeitė į Lukiškių kameros gultus.
Nesuvokė, ką daro?
Tačiau ta procedūra nėra tokia paprasta žinant, kad M. Taraškevičius su savo advokatais visuomet sprendimus apskundžia. O dabar skųsti irgi yra dėl ko, nes dvi prieš tai buvę ekspertizės nustatė, kad M. Taraškevičius – nepakaltinamas. O nepakaltinamas žmogus teisiamas negali būti. Jį reikia gydyti. Paprastam žmogui suprasti medikų veiksmus kartais labai sunku. Labai dažnai, ypač po rezonansinių nusikaltimų, žmonės kaltina medikus, kad šie arba nesugeba ištirti, kad įtariamieji simuliuoja ligą, arba jie tiesiog papirkti. Galima tik spėlioti, kuo remdamasi teismo psichiatrų komisija vertina, ar sunkų nusikaltimą darydamas asmuo suprato savo veiksmus, ar tokio savo elgesio visiškai nesuvokė. Kaip matyti, psichiatrų nė kiek nedomina teisėsaugininkų surinkti įrodymai, kad žmogus elgėsi taip, kad ne kiekvienas sugalvotų: naikino nusikaltimų įkalčius, slapstėsi nuo pareigūnų, sukūrė neginčytiną alibi, o jie jį pripažįsta nesuprantančiu, ką jis darė.
O M. Taraškevičiaus atveju, įtariama, kad jis sugebėjo vadovauti vienai didžiausių Lietuvoje kontrabandininkų grupuotei, sugebėjo sukurti tobulas pinigų plovimo schemas, tačiau psichiatrams jis neatrodė protingas. Jie ieškojo ir rado, kad kontrabandininkas turėjo šiokių tokių psichikos sutrikimų, ir padarė išvadą neva jis nesuvokė savo veiksmų, taigi ir negali už juos atsakyti. Jei ne prokurorų atkaklumas, M. Taraškevičiui būtų paskirtas priverstinis gydymas, kuris trunka, visi žinome, daugiausiai – kelerius metus. Po to neva pasveikęs pavojingas nusikaltėlis vėl atsiduria laisvėje, daro sunkius nusikaltimus.
Psichiatrai nepaperkami?
Pasak psichiatrų, kaltinimas, kad jie paperkami arba nesugeba išaiškinti apsimetėlių – nesąmonė. Per metus Utenos ekspertiniame skyriuje atliekama iki 300 teismo ekspertizių, tačiau Lietuvoje dar nebuvo nei vieno atvejo, kad psichiatrai būtų patraukti atsakomybėn dėl pasinaudojimo tarnybine padėtimi ar dėl tyčia pateiktos klaidingos įtariamojo psichinės sveikatos išvados. Jei kada ir būna abejonių dėl ekspertizės teisingumo, visada ji būna atliekama pakartotinai, kad neliktų prieštaravimų. Taip buvo ir šį kartą.
Šį kartą irgi buvo kalbama, kad Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos (VTPT) sudaryta komisija, padariusi išvadą, kad įtariamasis M. Taraškevičius yra nepakaltinamas, galimai galėjusi būti papirkta. Šioje istorijoje minimos dvi pavardės. Tai VTPT direktoriaus Konstantino Daškevičiaus ir jo pavaduotojos Jelenos Marcinkevičienės. Būtent pastarosios vadovaujama komisija pirmą kartą tyrė M. Taraškevičių ir pripažino jį ligoniu. J. Marcinkevičienė jau daugiau nei 10 metų gyvena viename name su savo viršininku Konstantinu Daškevičiumi. Vieša paslaptis ir tai, kad jie kartu vyksta ir į itin brangiai kainuojančias keliones į egzotiškas šalis. Be to, J. Marcinkevičienės sūnus yra geras M. Taraškevičiaus draugas. Kai visa tai išplaukė į dienos šviesą, Teismo psichiatrijos tarnybos vadovas K. Daškevičius paliko postą.
Varnas varnui...
Tačiau ir pakartotinės ekspertizės metu medikai diagnozavo, kad M. Taraškevičiui būtina taikyti priverčiamąsias medicinos priemones. Tiesa, Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo psichiatrė, ilgą laiką bendravusi su M. Taraškevičiumi, pareigūnams pareiškė, jog gali būti taip, kad įtariamasis yra išmokęs simuliuoti ligą. Tokie medikės argumentai prokurorams suteikė dar vieną galimybę – teismas leido dar kartą tirti M. Taraškevičių. Kad būtų paskirti nauji ekspertai, pareigūnai turėjo kreiptis net į Sveikatos apsaugos ministeriją.
Kaip sakoma, trečias kartas nemeluoja. Dabar medikai teigia, kad M. Taraškevičius pakaltinamas. Tokiu atveju jis jau greitai su savo „kolegomis“ kontrabandininkais sės į teisiamųjų suolą.
M. Taraškevičiaus grupuotės bylos tyrimas eina į pabaigą, šiuo metu įteikiami galutiniai pranešimai apie įtarimus. Planuojama, kad byla su keliasdešimt įtariamųjų ir maždaug 80 epizodų teismą pasieks dar šią vasarą.
Informatorius – sukčius
M. Taraškevičiaus vadovaujama nusikalstama kontrabandininkų grupuote pareigūnai susidomėjo 2010 metais. Gavę duomenų apie įtartinų automobilių judėjimą per sieną ir atlikę kitus operatyvinius veiksmus, Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnai per kelis kartus sulaikė dešimtis vilkikų su cigarečių kontrabanda, tačiau perdaug neviešino sulaikę gabentojus, o pagrindinį dėmesį sutelkė ir kaupė informaciją apie pagrindinius kontrabandos organizatorius bei jų bendrininkus.
Pareigūnų turimais duomenimis, būtent M. Taraškevičius tvarkė visus kontrabandos reikalus. Tą patvirtino liudytojai, tame tarpe ir Latvijos pilietis Romanas Šnipkis. Bendradarbiauti su pareigūnais sutikęs R. Šnipkis buvo neblogas M. Taraškevičiaus pažįstamas, dažnai viešėdavęs prabangiuose jo namuose.
Latviui dėl svarbių duomenų pateikimo apie organizuotos grupuotės veiklą buvo skirta valstybės apsauga. Tačiau dabar ne tik M. Taraškevičių, bet buvusį Vilniaus apygardos teismo teisėją Ryšardą Skirtuną ir garsų advokatą Sigitą Juodelį teisėsaugos pareigūnams demaskuoti padėjęs R. Šnipkis pats tapo įtariamuoju ir yra suimtas. Jam inkriminuojama net 10 nusikalstamų veikų, susijusių su sukčiavimu.
Senas pažįstamas
Naujuoju kontrabandos karaliumi įvardintas, su Dambrauskinių gauja (gaujos lyderis Jonas Dambrauskas už advokato Sergejaus Novikovo nužudymą pernai nuteistas 18 metų nelaisvės) anksčiau sietas Marekas, sostinės policijai buvo žinomas jau daugelį metų. Jis ne kartą teistas už vagystes, narkotinių medžiagų platinimą bei kitus nusikaltimus.
2003-iųjų gruodį buvo pasikėsinta jį susprogdinti. Vidury baltos dienos sostinės Kalvarijų gatvėje sprogo užtaisas, pritvirtintas prie 2000 metų laidos visureigio „Mitsubishi Pajero“ dugno. Prie vairo sėdėjęs M. Taraškevičius buvo nestipriai sužalotas, o automobilis sprogimo metu nuniokotas nepataisomai.
Po metų, 2004-ųjų spalį, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai sulaikė kelis tarptautinio masto narkotikų prekeivių grupuotės narius: du čėčėnus, kazachą ir lietuvį. Vėliau buvo manoma, kad atvežti apie kilogramą heroino užsakė Marekas. Jis buvo sulaikytas, tačiau jau ir tada sugebėjo išsisukti nuo griežtos bausmės – pasitelkęs gudrius advokatus vyras tepelnė simbolinį atpildą ir toliau tęsė pelningą „verslą“.
Nustebino mastai
2011 metų lapkričio pabaigoje pareigūnai jau buvo pasirengę specialiai operacijai – sulaikant įtariamus kontrabandos organizatorius buvo pasitelkti ir antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai. Tądien vienu metu Vilniaus apskrityje buvo atlikta virš 50 kratų, o jų metu buvo rasta narkotinių medžiagų, didžiuliai grynųjų pinigų kiekiai, sprogmenys, ginklai ir nemažai, kaip įtariama, pavogtų daiktų.
Šios operacijos metu buvo sulaikyti 25 asmenys, tačiau vėliau įtariamųjų ratas prasiplėtė iki 60-ies. Didelė dalis jų buvo suimti.
Pareigūnai iki šiol tvirtina, jog garsiojo kontrabandininko Viliaus Karaliaus grupuotė nė iš tolo neprilygo M. Taraškevičiaus vadovaujamai gaujai. Pastaroji buvo įvardinta kaip viena pavojingiausių, didžiausią žalą valstybės biudžetui padariusių organizuotų struktūrų. Vien jų kontrabanda atgabentų cigarečių vertė buvo skaičiuojama dešimtimis milijonų litų.
Tuo metu Lietuvoje buvo sulaikyta 19 vilkikų su kontrabandinėmis cigaretėmis (vertė – apie 23 mln. litų.) iš Rusijos ir Baltarusijos, o Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje – dar 12 krovinių (vertė – apie 10 mln. litų).
Gaujos „smegenys“
Pats M. Taraškevičius sulaikymo metu buvo užkluptas savo visureigyje, o jo rankinėje aptikta maždaug ketvirtis milijono litų įvairia valiuta. Įtariamasis pareigūnams nesugebėjo paaiškinti, kam jis panaudos šiuos pinigus, tad pareigūnai juokavo, jog tai, ko gero, tik kišenpinigiai...
Pareigūnai turi duomenų, kad M. Taraškevičiaus vadovaujamos grupuotės vyrai dideles pinigų sumas plovė per legalias kai kurių savo tolimų giminaičių ar bičiulių bendroves.
Aišku, jog kontrabandininkams talkino muitinės bei kitų teisėsaugos institucijų pareigūnai.
Beje, daugelis šios nusikalstamos grupuotės narių – tikri intelektualai, puikiai išmanantys teisinius dalykus, yra dirbę policininkais, studijuojantys teisę, turintys aukštas pareigas užimančių draugų ir pan.
Gaujos „smegenimis“ laikomas Vincentas Mačiulaitis, pravarde Vincukas maždaug iki 1997-ųjų dirbo Vilniaus 6-ojo policijos komisariato kriminalinės policijos operatyviniu darbuotoju. Būtent jis pagarsėjo ryšiais su teisėsaugininkais, kurie padėdavo išvengti baudžiamosios atsakomybės ir gresiančių areštų ne vienam gaujos nariui. Užtat šis nusikalstamas susivienijimas kai kuriuose sluoksniuose vadinamas „Mentų brigada“.
Sutiko bendradarbiauti
Atrodo, pareigūnai atliko milžinišką darbą ir nusikaltėliai turėtų gauti, ko nusipelnė. Deja. Pastarieji kriminalistų ir prokurorų triūsą bando paversti niekais. Ir tam metami didžiuliai iš kontrabandos gauti pinigai.
Tiesa, pilkasis gaujos kardinolas Vincukas, kaip buvęs operatyvininkas, greitai suvokė, kad išvengti atsakomybės galima prisipažinus dėl inkriminuojamų nusikaltimų bei pradėjus bendradarbiauti su tyrėjais. Tą jis ir padarė: išklojo viską apie gaujai padėjusius pareigūnus bei krovinius per sieną gabenusius vairuotojus.
Svarbiau už laisvę
V. Mačiulaitis už grotų praleido apie pusę metų. Tačiau paleistas į laisvę vėl užsiėmė kontrabanda.
Balandžio 3-iosios naktį, 2 val. 45 min., ties buvusiu Kalvarijos pasienio kontrolės punktu, muitinės mobiliosios grupės pareigūnai patikrinimui sustabdė iš Lenkijos įvažiavusį krovininį vilkiką „MAN“. Jo vairuotojas, uteniškis D. Ž., pareigūnams negalėjo įtikinamai paaiškinti, kodėl važiuoja be krovinio, tad buvo nuspręsta automobilį detaliai patikrinti. Panaudojus lazerinį atstumo matuoklį, nustatyta, kad priekinė vilkiko puspriekabės dalis, atskirta sienelės imitacija, o šioje slėptuvėje muitininkai surado 96 paketus (apie 307 kg) hašišo.
Muitinės kriminalistų žiniomis, didmeninė hašišo kaina juodojoje rinkoje siekia iki 40 litų už gramą, taigi, sulaikytas narkotikų kiekis vertinamas apie 12 mln. litų. Tai didžiausia šiemet Lietuvoje sulaikyta hašišo kontrabanda. Pareigūnų manymu, sulaikytas hašišas yra afrikietiškos kilmės: Lietuva pastaraisiais metais yra tapusi tranzitiniu punktu gabenant į Rusiją kokainą ir hašišą, taip pat marihuaną. Pastarąją dažniausiai nelegaliai atplukdo iš Maroko į Ispaniją per Gibraltaro sąsiaurį, o iš Rusijos per Lietuvą į Vakarų Europos valstybes dažniausiai vežamas heroinas.
Gaujos galva
Kaip vėliau paaiškėjo, automobilio vairuotojas D. Ž. yra gerai žinomas teisėsaugos pareigūnams. Vyras buvo įkliuvęs, kai vežė Marijano Taraškevičiaus ir to paties V. Mačiulaičio, įtariama, suburtos grupuotės cigarečių kontrabandą.
Įdomu ir tai, kad vilkike aptiktos narkotikų slaptavietės konstrukcija itin panaši į tokias (atskiriama dalis puspriekabės, padaroma jos priekinės sienelės imitacija), kurias dažnai naudoja ir cigarečių kontrabandininkai.
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai ir Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai dabar atlieka ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinės medžiagos kiekiu ir kontrabandos. Vincentą Mačiulaitį ikiteisminio tyrimo teisėjas leido suimti maksimaliam įstatyme numatytam trijų mėnesių laikotarpiui. Už grotų pakliuvo ir prie narkotikų kontrabandos prisidėjęs jo bendražygis V. K., ir labai didelį kiekį hašišo gabenęs vairuotojas D. Ž.
Aurelija ŽUTAUTIENĖ
AKISTATA