• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienio rytą Šiaulių psichiatrijos ligoninės Ūmių susirgimų skyriuje, kaip įtariama, pacientas užpuolė mediką. Jam lūžo šonkaulis bei diagnozuoti kiti sužalojimai. Įstaigos vadovybė prabyla, jog po to, kai belangėn už paciento sužalojimą buvo pasiųsti trys medikai, o dar trys medikai atsidūrė teisiamųjų suole, jų kolegos nuolankiai priima pacientų smūgius. „Darbuotojas bijojo gintis. Baimė būti pasodintam suriša rankas“, - teigia Šiaulių psichiatrijos ligoninės direktoriaus pareigas einantis Arūnas Rimkus.

REKLAMA
REKLAMA

Medikas nesigynė

Šiaulių psichiatrijos ligoninės Ūmių susirgimų skyriaus koridoriuje slaugytojo padėjėjas 55-erių metų Vytautas Malevičius buvo užpultas apie pusę devynių ryto. Per incidentą medikui lūžo kairėje šono pusėje esantis šonkaulis, sumuštas kūnas, sužalotas kairysis akies vokas. Vakar medikas beveik negalėjo pajudėti lovoje ir skundėsi skausmais kairėje pilvo pusėje. Nukentėjusysis gydomas Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurochirurgijos skyriuje.

REKLAMA

„Tuo metu sanitaras skyriuje buvo vienas, o kitas buvo prie posto. Praktiškai pagalbos sanitarui ir nebuvo, kai jis ėjo tiesiai koridoriumi, o pacientas ištrūkęs iš palatos pasileido visu greičiu link darbuotojo. Gale koridoriaus pasivijo ir pradėjo mušti“, - pasakoja vaizdo kamerų įrašus peržiūrėjusi Šiaulių psichiatrijos ligoninės Ūmių būsenų skyriaus vedėja Asta Vasylienė.

REKLAMA
REKLAMA

Nukentėjusysis: jam reikėjo išsilieti

„Buvo mažiausiai dešimt smūgių. Jis smūgiavo ilgai. Užpuolimą pamatęs mano kolega, kuris tuo metu dirbo prie kompiuterio, čiupo jį (pacientą, - aut. past.) už nugaros, už rankų ir taip jį sustabdė. Panašu, jog jis pats liautis nesiruošė“, - pasakoja pedagogo psichologo išsimokslinimą turintis V. Malevičius. Paciento elgesys nukentėjusiajam priminė maniakinį priepuolį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jam reikėjo išsilieti ir jis tai padarė“, - sako sužalotas slaugytojo padėjėjas. A. Vasylienės žiniomis, sanitarą užpuolęs pacientas dėl psichikos sutrikimų jau ne kartą gydėsi įstaigoje.

„Lėtinis psichikos sutrikimas. Tie veiksmai seniau nebūdavo tokie impulsyvūs. Pacientas atsiskyręs nuo realios aplinkos. Jis iškreiptai ją suvokia. Jis ne kartą gulėjęs dėl tokio elgesio“, - teigia A. Vasylienė.

REKLAMA

Mediko užpuolimu įtariamas ligonis nuo birželio 3-iosios įstaigoje gydosi dėl organinio kliedesinio sutrikimo. Jam skirtas stebėjimo režimas bei padidintos vaistų dozės. Personalo pastebėjimais, pacientas priešiškas, nerimastingas, jo elgesys vadinamas chaotišku.

Mediko užpuolimu įtariamas ligonis ketvirtadienio rytą nebuvo fiksuotas prie lovos. Medikai pacientus prie lovos teigia tvirtinantys tik tuomet, kai jie pradeda kelti pavojų sau ir aplinkiniams.

REKLAMA

Nukentėję medikai – neapsaugoti

„Čia nenumatysi tokių veiksmų. Trisdešimt ligonių. Visi tokie. Jie tiek ir medikus, tiek ir kitus pacientus gali sužaloti“, - baiminasi A. Vasylienė. Ją pačią pacientai irgi ne kartą buvo užpuolę.

„Mes nesame apsaugoti ir pati esu nukentėjusi nuo paciento. Vienas bandė pabėgti iš skyriaus ir stipriai įkando į ranką. Stengiausi laikyti, kad tik nepabėgtų. Buvo atvejis, kai pacientas vienam iš slaugytojų padėjėjų trenkė kumščiu į veidą, sulaužė brangius akinius. Ne vieną iš slaugytojų padėjėjų buvo papešę ir už plaukų, buvo ir labai stipriai apibraižę. Smulkių incidentų būna labai daug“, - neslepia gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Rimkus: darbuotojas bijojo gintis

Po to, kai įstaigą paliko trys už grotų pasiųsti medikai, jų kolegoms tenka dirbti viršvalandžius ar net atšaukti savo atostogas. „Iš dangaus nenukrenta“, - apie darbuotojų stygių atsiliepia laikinai Šiaulių psichiatrijos ligoninės direktoriaus pareigas einantis Arūnas Rimkus.

„Šiaulių naujienose“ rašyta, kaip prieš keletą savaičių keliasdešimt Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės darbuotojų šalia 1-ojo policijos komisariato buvo atvykę palaikyti trijų savo kolegų: slaugytojo Andriaus Kalniko, slaugytojo Romaldo Vainausko bei slaugytojo padėjėjo Tomo Pelecko, atvykusių vykdyti Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą.

Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės slaugytojus ir slaugytojo padėjėją Šiaulių apygardos teismas, o vėliau – ir Lietuvos apeliacinis teismas  pripažino kaltais dėl sunkiai sužaloto paciento Romualdo Š., kuris Nefrologijos skyriuje gydėsi dėl sunkaus laipsnio apsinuodijimo alkoholiu.

REKLAMA

Trims medikams skirtos dvejų metų laisvės atėmimo bausmės. Teismas, skirdamas bausmę, rėmėsi alkoholiniu delyru (baltoji karštinė) sirgusio nukentėjusiojo parodymais. Jo teigimu, slaugytojas jam šokinėjo ant pilvo.

Šiuo metu dar trys Šiaulių psichiatrijos ligoninės medikai vaikšto po teismus dėl užgriuvusių kaltinimų pareigų neatlikimu. Viena iš kaltinamųjų – mūsų pašnekovė A. Vasylienė. (Apie teisiamus dar tris Šiaulių psichiatrijos ligoninės medikus „Šiaulių naujienose“ skaitykite ateinantį pirmadienį).

„Darbuotojas bijojo gintis. Baimė būti pasodintam suriša rankas. Trinktelėsi atgal ir gali būti pasodintas“, - apie sužaloto slaugytojo padėdėjo nuolankumą užpuolimo metu atsiliepia A. Rimkus. Pacientų išpuolius prieš medikus jis vadina kasdienybe.

REKLAMA

Policija pradėjo tyrimą

Informacija apie darbovietėje sužalotą sanitarą perduota Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams. Jie pradėjo tyrimą dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo. Įtariamasis 21-erių metų Tautvydas Š. nebuvo sulaikytas. Šiuo metu pacientas guli stebimoje palatoje. Vakar jis jautėsi ramiai. Medikai jo elgesį vadino adekvačiu.

„Šiaulių naujienų“ žurnalistė kalbino ir slaugytojo padėjėjo sumušimu apkaltintą pacientą. Jis nerišliai kalbėdamas pripažino savo kaltę, teigė, jog gailisi, minėjo erekcijos sutrikimus ir kėlė antklodę, norėdamas tai įrodyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Smurtas slaugant – neišvengiamas

Vienoje gydymo įstaigoje neseniai atliktas tyrimas, kuriuo buvo siekiama įvertinti slaugytojų, slaugančių sergančius priklausomybės ligomis, patiriamą smurtą. Tyrimas parodė, kad beveik kas antras 20–25 metų  slaugytojas patyrė emocinį smurtą per pirmuosius savo darbo metus. Beveik kas antras slaugytojas buvo įžeidinėjamas, iš kas trečio – tyčiotasi. Su žodine agresija susidūrė apie 80 procentų slaugytojų, beveik kas penktas teigė patyręs priekabiavimą.

REKLAMA

Dar vienas tyrimas parodė, jog kas trečias slaugytojas rizikuoja patirti fizinį smurtą, o beveik visi – ir emocinį smurtą.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, paklausti, ar analizuojamos smurto prieš medikus priežastys, ar vedama statistika, pasiuntė į Rizikos veiksnių tyrimo laboratoriją. Bet paaiškėjo, jog ten minėto pobūdžio informacijos nėra.

„Tai daugiau socialiniai veiksniai, mes tokiais neužsiimame“, - atsakė Rizikos veiksnių tyrimo laboratorijos vadovė Danutė Adamonienė.

REKLAMA

Mokymams nelieka laiko

Gydymo įstaigų slaugos personalo darbuotojams rengiami specialūs kursai, per kuriuos jie mokomi, kaip elgtis su agresyviais pacientais.

„Ligoninės gydytojai ir slaugytojos gali dalyvauti ES finansuojamame  projekte“, - elektroniniame laiške teigė Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Alina Stigienė.

Šiaulių psichiatrijos ligoninės slaugos personalas šiuo metu neturi laiko dalyvauti panašiuose projektuose. „Tam nėra laiko. Tenka po 12 valandų dirbti. 12 valandų dieną ar tiek pat naktį“, - „Šiaulių naujienoms“ teigė nuo agresyvaus paciento nukentėjęs V. Malevičius.

Asta VOLKOVAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų