Sveikatos draudimo įmokas savarankiškai mokantys žmonės ne visada gali būti tikri, kad medicinos pagalba jiems bus suteikta. Neseniai tuo įsitikino Kalvarijos savivaldybės ūkininkė Linutė Miliauskienė. Šiemet ligonių kasai moteris sumokėjo 936 litus, bet medikų pagalbos negalėjo gauti net ir tada, kai jos labiausiai reikėjo. Be rimtos priežasties pas medikus nemėgstančią lankytis 56 m. kalvarijietę praėjusį mėnesį atvedė sunegalavusi širdis. “Jūs esate neapsidraudusi sveikatos, niekuo negalime padėti”, - skėsčiojo rankomis registratūros darbuotoja.
Mokestis - europinis, tvarka - lietuviška
“Geriu dabar viską, ką be recepto parduoda vaistinės, ir laukiu sausio, kol mano draudimas vėl įsigalios. Niekam nesvarbu, kad sausio galiu ir nesulaukti - man reikia ne tik vaistų, bet ir tyrimų. Nelabai guodžia ir mintis pakliūti į ligoninę su greitosios pagalbos automobiliu, mat gausiu tik būtinąją pagalbą, o gydyti niekas negydys, nes kompiuteriai rodo, kad esu nedrausta”, - apmaudavo už savo sveikatos draudimą ne tik sąžiningai atsiskaičiusi, bet ir permokėjusi moteris.
L.Miliauskienė privalomąjį sveikatos draudimo mokestį moka pagal Europos dydžio vienetais nustatytą žemės ūkio valdos dydį. Nei daug, nei mažai - 72 litus kiekvieną mėnesį. Kaip sako skriaudą patyrusi ūkininkė, nors mokestis nustatytas pagal Europos standartus, paslaugos gavimo tvarka liko lietuviška. Paskubomis priimtas įstatymas išbandomas ant mokesčių mokėtojų kailio, o tik tada tobulinamas. Moteris tvirtina nežinojusi, iki kurios dienos reikia įmokas sumokėti, bet mokėti nuo pat pradžių stengėsi kiekvieno mėnesio pirmąją pusę. Įprasta tvarka sutriko rugsėjį. Šeimai buvo šiek tiek striuka su pinigais, todėl mokesčio mokėjimą teko atidėti. Spalio 2 d. ūkininkė pervedė pinigus už abu mėnesius - rugsėjį ir spalį. Nebūtų nė sužinojusi, ką blogai darė, jei po dviejų mėnesių nebūtų prireikę medikų.
Apsidraudęs, bet nedraustas
Lapkričio 24 d. L.Miliauskienė pasijuto blogai, ir vyras ją nuvežė į polikliniką. Nepatekusi pas gydytojus, ji užsuko į Mokesčių inspekcijos Kalvarijos skyrių. Pasak ūkininkės, peržiūrėjusi dokumentus inspekcijos darbuotoja netruko surasti priežastį. Ištaisė klaidingą kodą, susiskambino su Kauno teritorinės ligonių kasos Marijampolės padalinio specialistais ir patikino, kad problemų nebebus.
“Jau daugiau nei dvi savaitės mano vyras varsto Kalvarijos pirminės sveikatos priežiūros centro duris ir vis išgirsta tą patį iš kompiuterio perskaitytą atsakymą: “Nedrausta”. Juk neprašau mane gydyti už dyką. Už viską sumokėta, net mėnesį į priekį. Ar mes čia esame kvailinami, ar ką tikrai ne taip darome? Gal ir kitus žmones tokios pat bėdos spaudžia, tik jie to nežino, kol patys nesusiduria? Aš tikrai nežinojau apie mokėjimo terminus, niekas nesakė. Kas būtų, jeigu aš būčiau susirgusi gripu, kas būtų mokėjęs už gydymą, vaistus?” - nerimavo moteris. Jos manymu, anksčiau galiojusi tvarka, kai buvo galima susimokėti į priekį, buvo daug palankesnė.
Kalbėdama su “Respublika”, ūkininkė dar nežinojo, kad jai gresia ant to paties grėblio užlipti dar kartą. Įmoka, kurią ji sumokėjo du kartus šį mėnesį, į kitus metus negalės būti perkeliama, o norint susigrąžinti pinigus, teks pildyti deklaraciją. Blogiausia, kad vėl nepervedus pinigų sausį, draudimas vėl gali nutrūkti trims mėnesiams.
Bausmė už vėlavimą - sveikatos sąskaita
Pabandėme aiškintis, kodėl sąžiningai mokanti moteris negali naudotis tuo, kas jai priklauso. Marijampolės ligonių kasoje pasakę ūkininkės pavardę išgirdome tą patį, ką jai pasakė Kalvarijos pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotoja: “Nedrausta”. Bet Marijampolės ligonių kasos Rinkodaros skyriaus vedėja Vida Sveikatienė mums buvo malonesnė ir pažadėjo Mokesčių inspekcijoje išsiaiškinti, kur ūkininkės sumokėti pinigai sukrito.
Viskas išaiškėjo nepraėjus nė pusvalandžiui. Pasirodo, Linutės M. draudimo įmokos nuo sausio iki rugsėjo mėnesio įbyrėdavo į praėjusių metų sąskaitą. Tik niekam nerūpėjo, kodėl ūkininkė tokia dosni ir už praėjusius metus moka antrą kartą. Bet gydytojų negaluojanti L.Miliauskienė negali pagalbos prašyti ne todėl, kad apsirikusi ant kvito beveik metus rašė seną įmokos kodą, o kad susivėlino sumokėti rugsėjo įmoką. Pavėlavo dvi dienas, bet jokio skirtumo, kiek pavėlavo - dvi dienas ar dvi valandas, bausmė ta pati. Jei per tą laiką, kol kasoje susikaups pinigų, susirgsi, tavo paties problema.
“Informacija apie draustumą į mūsų kompiuterius patenka iš Mokesčių inspekcijos. Kai apsidraudusiojo pinigai patenka į Mokesčių inspekcijos sąskaitą, mes gauname duomenis. Jeigu jūs dar kalbėsite su ta ūkininke, galite jai pranešti, kad kompiuteryje ranka atlikau pataisą, ji pas gydytojus jau gali registruotis nors ir rytoj”, - maloniai paaiškino Marijampolės ligonių kasos darbuotoja ir neslėpė, kad nesusipratimų pasitaiko.
Komentarai
Ilona ALEKSIENĖ, Kalvarijos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja:
Apie šitą atvejį man neteko girdėti, bet susikalbėjimo tarp medikų ir ligonių kasos trūksta. Gaila mūsų darbuotojų, kurios turi pačios skambinti į ligonių kasą, aiškintis. Kiti ligoniai eilėje tuo metu turi laukti, nervinasi, pyksta. Ne visi žmonės supranta, kad tai ne nuo mūsų, medikų, priklauso, bet išklausyti priekaištus tenka mums. Pasitaiko, kad žmogus turi neįgalumo pažymėjimą, o draudimo sistemoje jis vis vien rašomas kaip nedraustas. Nedraustam pacientui mes negalime suteikti planinės pagalbos, tik skubią. Aišku, darome išimčių, rašome kitus kodus, bet taip neturėtų būti. Nesuprantamas ir ligonių stumdymas nuo ligonių kasos prie Mokesčių inspekcijos.
Painiavos dažnai kyla ir dėl aštuoniolikamečių, kurie dažniausiai tokio amžiaus dar yra moksleiviai. Peržengęs 18 metų slenkstį ir iš vaiko suaugusiu tapęs jaunuolis turi važiuoti į ligonių kasą ir parodyti pažymėjimą, kad tikrai tebėra moksleivis. Antraip jis taps nedraustas, negalės registruotis pas gydytoją, gauti kompensuojamųjų vaistų. Sistema galėtų būti paprastesnė ir logiškesnė, o apie įstatymo pasikeitimus, tvarką besidraudžiantieji turėtų būti geriau informuoti.
Erika SKARŽINSKIENĖ, Marijampolės apskrities mokesčių inspekcijos Švietimo ir konsultavimo skyriaus vedėja:
Šis įstatymas ūkininkams neturėtų būti naujiena. Asmenys, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla, privalomojo sveikatos draudimo įmokas už kiekvieną mėnesį privalo sumokėti iki to mėnesio paskutinės dienos. Naujojoje tvarkoje draudimo sąvoka taikoma laiko, o ne pinigų prasme. Pradėję mokėti įmokas savarankiškai besidraudžiantieji apdraustais tampa tik tada, kai įmokas sumoka tris mėnesius iš eilės. Socialinis saugumas ir sveikatos priežiūra garantuojama vieną mėnesį nuo tada, kai nustojama įmokas mokėti.
Dalia BYČIENĖ