Paminklą kunigaikščiui Vytautui Didžiajam Lietuvos totorių bendruomenė užsimojo pastatyti prieš daugiau nei dvejus metus. Raižiuose (Alytaus raj.) pastatytas paminklas dar skirtas ir 600–osioms Žalgirio mūšio metinėms.
Paminklas
Atidengimo iškilmės įvyks 2010 m. birželio mėn. 26 d. 12 val. vienoje seniausių Lietuvos totorių gyvenviečių Raižiuose, Alytaus rajone. Tokį sprendimą 2007 m. priėmė Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga, nusprendusi įamžinti šio iškilaus valdovo, Lietuvos totorių globėjo, atminimą. Tuo tikslu buvo įsteigtas ir įregistruotas Vytauto Didžiojo paminklo pastatymo fondas, kuris kreipėsi į Lietuvos totorių bendruomenės narius ir Lietuvos gyventojus, kviesdamas aukoti būsimam paminklui.
Istoriniame Žalgirio mūšyje kartu su Lietuvos ir Lenkijos kariuomenėmis dalyvavo totorių raiteliai, vadovaujami Aukso Ordos chano Tochtamyšo sūnaus caraičio Dželal-ed-Dino. Paminklas Vytautui Didžiajam įprasmins bendrą lietuvių ir totorių istoriją, kovas už Lietuvos valstybės nepriklausomybę. Paminklo viršutinėje dalyje įkomponuoti Gedimino stulpai ir totorių simbolis – Tarak Tamga, vidurinėje dalyje Vytauto Didžiojo valdymo, totorių atsikėlimo į LDK ir Žalgirio mūšio metai, apatinėje dalyje užrašas – „Vytautas Didysis – Lietuvos valdovas“.
Paminklas 5.20 m. aukščio, atliktas iš tamsiai pilko granito. 2009 m. rugsėjo 4 d. į būsimojo paminklo pamatus buvo įleista kapsulė su laišku ateinančioms kartoms, kurioje surašyta informacija apie Žalgirio mūšio svarbą, kunigaikštį Vytautą Didįjį bei totorių atsikėlimo į LDK bei jų gyvenimo Lietuvoje istorija.
Paminklo autorius - skulptorius Jonas Jagėla.
Paminklo atidengimo ceremonijoje bus pakviesti dalyvauti Seimo nariai ir Vyriausybės atstovai, Lietuvoje akredituoti diplomatai, Alytaus rajono ir miesto savivaldybių merai, Alytaus rajono ir šalies gyventojai, Lietuvos bajorai, totorių bendruomenių atstovai iš Lietuvos, Lenkijos, Krymo, Tatarstano, Baltarusijos, Latvijos.
Šventė
Lietuvos totorių bendruomenės vadovas Adas Jakubauskas portalui „Balsas.lt“ sakė tikįs, jog šventė išeis didelė ir įspūdinga. „Šalia viso kito, šalia duoklės istorijai, pasitarnausime ir tolerancijos ugdymui. Paminklą pašventins ir musulmonų muftijus ir katalikų dvasininkas. Į renginį kviečiame politikus, ambasadorius ir visus norinčius“, - sakė jis. Atidengiant paminklą bus pristatyti unikalūs saulės laikrodžiai, kurių vienas rodys vietos laiką, o kitas – Žalgirio mūšio vietos. Vėliau pamaldos mečetėje ir koncertas „Istoriją kuriame kartu“, kuriame dalyvaus:
Daugelio tarptautinių operos festivalių laureatė, operos solistė Lilija Gubaidulina (sopranas),
Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos Kilmės liudijimų įteikimas,
Lietuvos totorių ans. „Alije“( vad. Aleksandras Melechas),
Punios kaimo kapela „Punelė“( vad. Gintautas Šmitas) ir folkloro ans. „Levandra“ ( vad. Onutė Kizelienė),
Vilniaus Tautinių dainų moterų vokalinis ansamblis „Volungė“ (vad. Lilijana Miškinienė),
Butrimonių vidurinės mokyklos merginų choras ( vad. Neringa Valvonienė)
ir šokio studija „Gojelis“ (vad. Deimantė Baranauskienė),
Kauno apskrities totorių bendruomenės vaikų ansamblis „Leisan“ (vad. Natalija Jackevičienė),
Vaisodžių pagr. mokyklos mokinių instrumentiniai ansambliai (vad. Veneta Baliukonienė ir Vidmantas Jankauskas).
Iki vakaro truksiančioje šventėje bus dar ir Jano Mateikos „Žalgirio mūšio“ originalaus dydžio paveikslo reprodukcijos pristatymas. Taip pat - totorių lankininkų iš Lenkijos ir Kauno riterių klubo - istorinio mūšio fragmentai, Alytaus rajono ir Lietuvos totorių amatų ir kulinarinio paveldo pristatymai.
Numatoma autentiška totoriško maisto gamyba – ėriuko kepimas ir plovo gaminimas ir šaudymo varžybos iš lankų. Šventėje sudalyvaus ir Lietuvos kariuomenė - vaišins kareiviška koše
Tarp kitų pramogų - paveikslo tapymas, Literatų klubo mažoji knygų mugė, pasijodinėjimas arkliu, oro baliono pakėlimas, arklio kaustymas, šventinė prekyba.
Renginio organizatoriai - Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga, Vytauto Didžiojo paminklo pastatymo fondas, Alytaus apskrities totorių bendruomenė.