• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penkerius metus Lietuva yra Europos Sąjungos (toliau - ES) narė. Galima apibendrinti pirmųjų 13 Lietuvoje rinktų Europos Parlamento (toliau - EP) narių ir pačios institucijos darbo patirtį.

REKLAMA
REKLAMA

EP (šiuose rinkimuose renkami 736 nariai, 12 - Lietuvoje) yra ES teisės aktų leidybos institucija, vykdanti ir ES institucijų kontrolę, tvirtinanti ES biudžetą. Tačiau teisės aktų leidyboje ir svarbių politinių ar institucinių sprendimų priėmime EP pritarimas Europos Vadovų Tarybai (toliau – Taryba) reikalingas ne visada. EP tvirtina vykdomosios ES valdžios Europos Komisijos (toliau – EK) sudėtį, tačiau EK taip pat turi teisę leisti norminius teisės aktus. Tai neretai leidžia ES biurokratiniam aparatui jo kuriamais teisės aktais ištrinti ribas tarp ES ir atskiros valstybės-narės atsidalintų kompetencijų sričių, apibrėžtų tarpvalstybiniais susitarimais.

REKLAMA

ES teisė į EP išrinktiems nacionalinių valstybių atstovams nesukuria net formalių galimybių vieningai atstovauti savo valstybėms. Jiems tik palikta teisė pagal partinę priklausomybę telktis į Europos politines grupes (frakcijas) arba nepriklausyti jokiai frakcijai. Frakcijos atstovauja ne nacionaliniams, o tik bendriems ES interesams. 13 dabartinių Lietuvoje rinktų EP narių yra išsibarstę keturiose EP frakcijose. Net jų visų vienybės atveju Lietuvai svarbiais klausimais mūsų rinktų atstovų bendra galia tampa išskaidyta ir nepasireiškia priimant EP sprendimus.

REKLAMA
REKLAMA

EP nariai iš principo nepajėgūs veiksmingai ginti Lietuvos interesų. Pabrėžtina, kad net 1989m. TSRS liaudies deputatams buvo suteikta teisė atstovauti savo respublikoms. Šia teise atsakingai ir sėkmingai pasinaudojo Lietuvos, Latvijos ir Estijos TSRS liaudies deputatai, pasiekę, kad pati TSRS pripažintų slaptųjų Ribentropo-Molotovo protokolų egzistavimo faktą bei paskelbtų juos niekiniais ir negaliojančiais nuo pasirašymo momento. Tai pavyko padaryti net okupacijos sąlygomis, visų pirma, todėl, kad Lietuvos delegacija jautė atsakomybę deputatus rinkusiems rinkėjams ir Lietuvai, buvo vieninga bei derino savo veiksmus su Latvijos ir Estijos delegacijomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EP organizavimo ir atstovavimo jame principai net formaliai ignoruoja pamatinius nacionalinius valstybių interesus ir sukuria institucines bei politines prielaidas sistemiškai juos paminti. Pavienių Lietuvoje rinktų EP narių bandymai ginti savo šalies interesus yra sveikintini, tačiau jie neturi jokio teisinio pagrindo EP sprendimų priėmimui, valstybei-narei iš esmės neatstovaujama. Ši ydinga sistema iš esmės nekliudo eurobiurokratams įtvirtinti biurokratinę bei stiprinti bendrasąjunginę valdžią.

REKLAMA

Valstybėse-narėse išrinktiems EP nariams turi būti sudarytos galimybės sistemiškai ir lygiateisiškai spręsti ne tik bendrus ES klausimus, bet ir ginti nacionalinius savo šalių interesus.

Atsižvelgiant į būtinybę keisti EP veiklą ir jo narių rinkimus reglamentuojančius ES teisės aktus, kviečiame politines partijas, iškėlusias kandidatus į EP narius, įsipareigoti, o rinkėjus - reikalauti, kad kandidatai į EP narius įsipareigotų siekti, jog šie teisės aktai būtų pakeisti valstybių-narių nacionalinio atstovavimo tobulinimo linkme. Klubas sveikina pirmuosius vykstančioje rinkimų į EP kampanijoje nuskambėjusius panašaus pobūdžio siūlymus.

REKLAMA

Kol EP nariai neturi formalios teisės kurti frakcijas nacionaliniu pagrindu, būsimuosius EP narius ir juos keliančias politines partijas kviečiame atstovauti mūsų valstybei kaip vieningai delegacijai. Kartu raginame juos vienytis su Latvijos ir Estijos, kitų valstybių delegacijomis bei kurti bendrą Baltijos valstybių ir kitų bendraminčių atstovavimą Europos Parlamente. Turint geros valios ir politinio ryžto galima sudaryti savarankišką EP frakciją, kurios minimali sudėtis yra 20 narių. Tokios frakcijos sukūrimas būtų svarbus žingsnis pradedant realiai atstovauti ir ginti Lietuvos nacionalinį suverenitetą bei gyvybinius tautos ir valstybės interesus Europos Sąjungoje.

Lietuvos Prezidento kaip valstybės vadovo valia ir parama šioms idėjoms, jų gynimas Europos Vadovų Taryboje padėtų tai sparčiau aptarti ir įkūnyti Europos Sąjungoje.

Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas

Pirmininkas Zigmas Vaišvila

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų