„Birutė bebaimė“ – taip pavadinta nauja įvairių organizacijų ir lyčių lygybės gynėjų paruošta knygelė su įvairias smurtą artimoje aplinkoje aprašančiais komiksais. Kol kas tokių knygelių šimtas, daugiau atsiras atsiradus daugiau rėmėjų.
Knygelės kūrėjai sako komiksuose pateikta informacija bus bandoma mažinti situacijų, kai moterims tenka glaustis štai tokiuose krizių centruose, kiekį. Čia moterys ir vaikai priversti slėptis nuo agresyvių smurtaujančių vyrų ir tėvų. Smurtą artimoje aplinkoje, skelbiama, patiria net kas trečia moteris, bet dažnai net nežino, kad prieš jas smurtaujama.
Moters kontroliavimo problema gaji – moksleivės apie tai kalba atvirai. Bet kaip geriau būtų elgtis tokioje situacijoje, ne visi žino.
O statistika tokia: maždaug 8 proc. Lietuvos moterų nuo 15 metų patyrė persekiojimą, 31 proc. fizinį ar seksualinį smurtą, 35 proc. priekabiavimą.
Štai Europos Sąjungos skaičiai. Persekiojimas siekia 18 proc., fizinis ar seksualinis smurtas 33, o priekabiavimas 55 proc. Atrodytų, kad kai kurie skaičiai didesni nei Lietuvos, bet smurto statistika, anot specialistų, miglotas reikalas, ypač kai apie tai dažniausiai niekas nenori net kalbėti. Štai su mumis bendravusi, priekabiavimą tiesiog gatvėje patyrusi jauna moteris nenorėjo rodyti savo veido.
Bet knygelė ne visiems patinka.
O vyresni kalbinti lietuviai sako, kad komiksas apie smurtą šeimoje – gera idėja. Ir pripažįsta, kad būtent dėl kalbėjimo apie tai dabar smurto sumažėję.
Bet bent dalis moterų ir vyrų netyli – skelbiama, kad į policiją vien pernai per metus dėl smurto šeimoje kreipėsi apie 50 tūkst. žmonių. Dėl to pradėta 11 tūkst. ikiteisminių tyrimų.
Plačiau apie tai TV3 reportaže