Alytaus rajone, Verebiejų kaime, prie buvusios mokyklos pastato – greitosios automobilis. Jame pirmoji pagalba teikiama Irako piliečiui – užklupo dusulio priepuolis.
Šalia automobilio laukia bičiulis. Irgi iš Irako. Jis ir dar daugiau nei pusšimtis nelegalių migrantų apgyvendinti Verebiejų kaime. Iš viso čia laikinai gyvens 150 žmonių. Jie iš Baltarusijos atėjo į Lietuvą. Dauguma nelegalių migrantų – nekalbūs. Arba kalba tą patį. Ypač nelegalai iš Afrikos valstybių pasakoja, kad studijavo Minske, tačiau ten nebepatinka, todėl atsidūrė Lietuvoje. Šis Irako pilietis teigia, esą kažkam sumokėjo, kad patektų į Europą. O kad atsidūrė Lietuvoje, teigia sužinojęs tik kai mūsų šalies pareigūnai sulaikė:
„Kažkoks civilis mane atvežė už 1400 dolerių. Ir paleido miške. Ir pasakė – eik šituo keliu. Aš keliavau, pareigūnai pagavo. Ir pasakė, aš čia.“
Verebiejų kaimo žmonės įvairiai reaguoja į užsieniečius:
„Gal labiau prižiūrės ir aplinką, nes niekas nieko nesirūpino. Ir namai bus saugesni – policijos yra.“
Visgi, dauguma kaimo gyventojų nesidžiaugia kaimynyste:
„Nelabai mes patenkinti ta kaimynyste. Yra kitų vietų, galėjo Vilniuje Lukiškėse apgyvendint. Yra šitoks pastatas. Aš nesuprantu.“
„Aš važinėjau po Europą ,,dičke” mašina, tai mačiau kas po jų lieka. Ir ką jie išdarinėja. Nesididžiuoju, kad čia atkėlė.“
„Jeigu, geranoriški ir nepiktybiški, tai ko nepavaišinus ir arbata. Bet ar tikrai geri žmonės. Nes gali būti visokių. Kad nebūtų kokie teroristai a dar kas nors“
Nelegalų srautas iš Baltarusijos pusės į Lietuvą – nemažėja. Per parą vėl sulaikytas 131 migrantas. Šiandien Vilniaus rajone, Medininkuose, pasienyje su Baltarusija, apsilankė Europos Vadovų tarybos pirmininkas. Jis pažadėjo paramą. Kitą savaitę situaciją aptars su Irako ministru pirmininku. O artimiausiu metu tai žada padaryti ir su kitų šalių vadovais.
„Taip pat kontaktuosime su kitomis kilmės šalimis, kad pamatytume, kaip su šiomis šalimis būtų įmanoma bendradarbiauti pasiunčiant signalą, jog naudojant nelegalius įrankius ir instrumentus čia neįmanoma patekti“, – kalbėjo EVT pirmininkas Charles’is Michelis.
Bendradarbiavimas esą leistų greičiau identifikuoti pabėgėlių tapatybę. Nelegalai į mūsų šalį atvyksta be asmens dokumentų. Šį mėnesį Lietuvos delegacija planuoja vykti į Iraką ir Turkiją. Ieškoti būdų nelegalų krizei suvaldyti.
„Akivaizdu, kad problema yra nemenka ir įtampos yra nemenkos. Ir reikia tiek rankų darbo, tiek žmonių, kurie padėtų apdoroti prašymus dėl prieglobsčio, tiek ir techninių sprendimų, kuriuos esame nusiteikę daryti ir darome“, – sakė premjerė Ingrida Šimonytė.
Į Lietuvą iš Baltarusios šiemet jau pateko daugiau nei 1300 nelegalių migrantų. Tai yra keliolika kartų daugiau nei ankstesniais metais. Dauguma jų iš Artimųjų Rytų šalių, dalis – iš Afrikos.