• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vidaus reiklų ministerija, atliko sociologinį tyrimą "Viešojo saugumo įstaigų ir saugumo jausmo vertinimas", kurio metu paaiškėjo, kad beveik 60 proc. gyventojų jaučiasi saugūs savo gatvėje ar kieme, daugiau nei pusė (54 proc.) – savo mieste ar kaime.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak tyrimo vykdytojos dr. Eglės Vileikienės, lyginant 1997 m. ir 2006 m. tyrimų rezultatus, per dešimt metų beveik tris kartus (nuo 64 iki 28 proc.) sumažėjo gyventojų, manančių, kad per paskutinius metus padidėjo nusikaltimų skaičius jų gyvenamojoje vietovėje. Pagal 2006 m. tyrimą beveik 60 proc. gyventojų jaučiasi saugūs savo gatvėje ar kieme, daugiau nei pusė (54 proc.) – savo mieste ar kaime. Dauguma (78 proc.) gyventojų jaučiasi visiškai saugūs dienos metu.

REKLAMA

Tyrimo rezultatai parodė, kad, lyginant su 2005 metais, gyventojų pasitikėjimas padidėjo beveik visomis tarnybomis. Ypač teigiamai vertinamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos (75 proc. respondentų), taip pat Vadovybės apsaugos departamento (VAD) (48 proc.), ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT ) (48 proc.) darbas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors dauguma (88 proc.) gyventojų vis dar mano, kad policija atsakinga už gyventojų saugumą, net 63 proc. gyventojų mano, kad jie patys turi pasirūpinti savo saugumu. Dauguma policijos pareigūnų (73 proc.) mano, kad visų pirma patys gyventojai turėtų pasirūpinti savo saugumu, 62 proc. pareigūnų mano, jog gyventojų saugumą pirmiausia turi užtikrinti policija. Ypač įdomu, kad trečioje vietoje atsakingais pareigūnai įvardina Seimą (50 proc.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak dr. E. Vileikienės, džiugina, kad gyventojai, lyginant su 1997 m. tyrimu, labiau rūpinasi savo turto ar šeimos saugumu. Net 63 proc. gyventojų ėmėsi ar ketina imtis priemonių (šarvuotos durys (46 proc.), automobilio apsaugos sistema (43 proc.), draudimas (20 proc.)) savo turto ir šeimos saugumui užtikrinti.

REKLAMA

Svarbiausiomis viešojo saugumo problemomis ir gyventojai, ir policijos pareigūnai nurodė nepilnamečių nusikaltimus, turtinius nusikaltimus ir eismo saugumą. Tiesa, gyventojai mano, kad policija daugiau dėmesio turėtų skirti skubiam reagavimui į gyventojų skambučius (47 proc.) ir sunkių nusikaltimų tyrimui (46 proc.). Policininkai akcentuoja nusikaltimų prevenciją (62 proc.) ir darbą su nepilnamečiais teisės pažeidėjais (59 proc.). Abi pusės sutaria, kad labai svarbus yra patruliavimas viešose vietose (po 39 proc.).

REKLAMA

Pažymėtina, kad respondentai gana retai (iki 7 proc.) tiesiogiai turėjo reikalų su viešojo saugumo institucijomis (dažniau tik su policija – apie 30 proc.), todėl vertindami jų veiklą gyventojai remiasi žiniasklaidos (dažniausiai televizijos – 53 proc.) teikiama informacija. Kaip pavyzdį galima pateikti per dešimtmetį padidėjusį gyventojų nesaugumo jausmą kelyje, sietiną su gausybe informacinių kampanijų per TV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Svarbu visoms tarnyboms ir pareigūnams suvokti, kad viešumas, visuomenės informavimas padės atrasti gyventojams ir policijos pareigūnams bendrą sutarimą ir labiau bendradarbiauti kuriant saugią ir malonią darbui aplinką", - pastebėjo tyrėjai.

Vertindami priemones, kuriomis būtų galima sumažinti nusikaltimų skaičių Lietuvoje, gyventojai pirmenybę teikia teisėsaugos institucijų darbo tobulinimui, tėvų ir mokyklos kontrolės išplėtimui, bausmių griežtinimui. Policijos pareigūnai labiau tikėjo pačių gyventojų taikomoms apsaugos priemonėmis.

REKLAMA

Policijos pareigūnai nurodo, kad jų darbo efektyvumas pagerėtų užtikrinus geresnį materialinį aprūpinimą ir didesnius atlyginimus, tačiau dauguma gyventojų, kaip efektyviausias priemones viešojo saugumo įstaigų darbo kokybei gerinti, nurodė griežtesnę darbuotojų atranką, geresnį pareigūnų profesinį mokymą, didesnį dėmesį žmogui.

REKLAMA

"Suprantame, kad materialinis aprūpinimas yra svarbus pareigūnų darbe ir tai yra vienas mūsų artimiausių prioritetinių darbų, bet ypač didelį dėmesį kreipsime ir į gyventojų nuomonę. Jau artimiausiu metu imsimės spręsti pareigūnų rengimo ir mokymo klausimus, skatinsime pareigūnus atkreipti dėmesį ne tik į prasižengimus, bet savo darbe nepamiršti ir paprasto žmogiškumo", - pabrėžė ministras Raimondas Šukys.

Pasak ministro, atsižvelgus į gyventojų ir pareigūnų išsakytą nuomonę, darbo grupė parengs siūlymus 2007-2009 m. Nacionalinės nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos priemonių planui.

Tyrimo metu buvo apklausti 2003 Lietuvos gyventojai ir 1040 policijos pareigūnų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų