Socialiniuose tinkluose gyventojai dalijasi, kaip kai kurios Lietuvos vietos „Google Maps“ žemėlapyje yra pažymėtos rusų kalba. Patikrinus, iš tiesų žemėlapyje galima rasti Lietuvos vietovardžių pavadinimų, transliteruotų iš rusų kalbos.
Rusiški pavadinimai Lietuvos žemėlapyje (nuotr. stop kadras)Paspaudus ant kai kurių vietovardžių, pavyzdžiui, „Zhyamaytskaya“ (liet. Žemaičių aukštuma), iš karto pasirodo nuotraukos ir vaizdo įrašai iš bombarduojamų vietovių.
„Pašalinkite netikrą propagandinį vaizdo įrašą ir netikrą rusišką šios vietos pavadinimą. Tai vieta Lietuvoje, todėl laikyti šį pavadinimą „Google Maps“ yra labai klaidinanti ir įžeidžianti“, – rašoma viename komentare.
„Pašalinkite rusišką pavadinimą ir propagandinį vaizdo įrašą. Lietuva nepriklausoma ir bus amžinai“, – rašo kitas komentatorius.
Paspaudus ant vaizdo įrašo matosi, kad jį įkėlė vartotoja, kurios vardas ir pavardė parašyti kirilica.
Rusiški pavadinimai Lietuvos žemėlapyje (nuotr. stop kadras)Žmonės viešoje erdvėje dalijasi, kad tokių vietovardžių yra ir daugiau. Pavyzdžiui, Šiaulių apskrityje, Gervėnų kaime, pažymėtas vietovardis „Aukshtaychyay–Bol'schiye“ (liet. Aukštaičių aukštuma).
Naujienų portalas tv3.lt patikrino ir pastebėjo, kad šio vietovardžio žemėlapyje nebeliko. Taip gali būti dėl to, nes kai kurie Lietuvos gyventojai tai nurodė kaip neteisingą informaciją ir apie tai pranešė „Google“.
Institucijos tai gali reguliuoti
Informacinio saugumo specialistas Marius Pareščius naujienų portalui tv3.lt teigė, kad kiekvienas „Google“ vartotojas, turintis paskyrą, gali sukurti naują vietovardį arba lankytiną objektą žemėlapyje.
„Karo pradžioje mes taip pat darėme, ėjome į rusiškus žemėlapius ir juos vardinome“, – sakė jis.
M. Pareščius pridūrė, kad tai gali būti naudojama ir kaip propagandos įrankis.
„Krizių valdymo centras, kuris prižiūri šiuos didelius dalykus, turi kontaktus ir gali paprašyti ištrinti arba pranešti, kad tai neteisinga informacija, tai yra šiukšlės ir paprašyti panaikinti“, – sakė jis.
Nacionalinio krizių valdymo centras aiškinasi situaciją
Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vyriausiasis patarėjas Darius Buta naujienų portalui tv3.lt, kad šią situaciją aiškinsis.
„Dėkojame už pateiktą informaciją. Šiuo metu aiškinamės situaciją ir bendradarbiausime su „Google“, kad pavadinimai būtų pakoreguoti. Tai nėra pirmas kartas, kai „Google Maps“ iškraipomi lietuviški pavadinimai išverčiant juos į rusų kalbą.
Kol kas trūksta informacijos objektyviai įvertinti, ar tai – informacinė ataka, tačiau bendradarbiaujame su institucijomis ir tarnybomis, siekdami išsiaiškinti visas aplinkybes.
Vartotojus kviečiame aptikus tokius pakeitimus „Google Maps“ platformoje informuoti paslaugų teikėją, kad pavadinimai būtų nedelsiant pakoreguoti, o netikra informacija pašalinama“, – rašoma NKVC atsakyme.
Papildyta: įrašas pakoreguotas, paaiškino situacijos priežastis
Po publikacijos paviešinimo, pirmadienį NKVC naujienų portalą tv3.lt informavo, kad informuojame, kad glaudžiai bendradarbiaujant su „Google“ atstovais, įrašas jau pakoreguotas.
„NKVC analitikų vertinimu, neatmestina, kad tai, ką matome šiais atvejais, yra 2024 m. vasarą aptiktos Google Maps lokacijos priskyrimo pažeidumo atakos (angl. Google Map Pin Attack Exploit) pasekmė.
Tikėtina, suinteresuoti vartotojai pabandė ištestuoti šio pažeidumo galimybes Lietuvos teritorijoje, pasirenkant neutralias vietoves ir keičiant jų koordinates, pavadinimus bei kitus duomenis tam, kad galėtų vykdyti reikšmingesnes scam ar informacinio tipo atakas prieš didesnės svarbos objektus“, – rašoma NKVC paaiškinime.
Priduriama, kad 2025 m. sausio 10 d. „Google“ pranešė, kad ši spraga jau ištaista, tačiaut tikimybė, kad kai kurios anksčiau klaidingai modifikuotos lokacijos po taisymo liko nepakeistos, išlieka.
„Vertiname mūsų šalies piliečių budrumą, jų aktyvi pilietinė veikla yra raktas į Valstybės atsparumą informacinėms grėsmėms. Jeigu vartotojai pastebės panašius incidentus, reiktų nedelsiant informuoti Google ir šalies institucijas. NKVC kartu su kitomis institucijomis nuolat stebi ir vertina informacinius incidentus, vertina jų galimą neigiamą poveikį bei koordinuoja institucijų atsaką į juos“, – rašoma komentare.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!