Prezidentė Dalia Grybauskaitė atvyksta į Seimą aptarti rudens sesijos darbų. Ji prasideda rytoj, o klausimai laukia svarbūs: nuo Darbo kodekso pataisų iki kitų metų valstybės biudžeto tvirtinimo. Seimo valdybą prezidentė ragina elgtis atsakingai, nes šalies ekonomika šiemet auga ne trimis procentais, kaip tikėtasi, o perpus lėčiau.
„Lietuva taip pat savo prognozėmis stebina save pati ir kitus, nes mūsų šių metų prognozės nukrito iki 1,6 proc., o tai reiškia, kad ir kitais metais mūsų prognozės lėtės“, - džiaugiasi prezidentė.
Šalies vadovės teigimu, valdantieji turėtų rinkėjams nežarstyti tuščių pažadų, nors progų prieš kitų metų Seimo rinkimus greičiausiai netrūks.
„Priešrinkiminės batalijos turės atsižvelgti į realų ekonomikos augimo potencialą, o tai reiškia – apetitų, finansinio populizmo ribojimą, nes tokių lėšų tikrai nebus“, - tikina šalies vadovė.
Tačiau pažadai byra jau dabar. Štai minimali alga kilstelta jau liepą ir dabar siekia 325 eurus. Pasak Seimo vadovės, „darbietės“ Loretos Graužinienės, ją bus galima kelti ir kitąmet net du kartus – liepą ir metų pabaigoje.
„Jeigu ekonominės prognozės prastėja, tai dar nereiškia, kad biudžeto surinkimas mažės. Negalime tiesiogiai žiūrėti į ekonominius-finansinius rodiklius tiktai per vieną liniją“, - mano Seimo pirmininkė.
Minimalią algą iškart po Naujųjų siūlo didinti ir premjeras. Ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad sulėtėjusi ekonomika per kišenę gyventojams nesmogs, padėtis nėra dramatiška. Kilstelti minimalų užmokestį būtų galima kad ir šiandien, tačiau nenormalu, kai jis susilygina su viešojo sektoriaus darbuotojų algomis. Maža to, norima, kad minimali alga viršytų 400 eurų, kai vidutinis atlygis – tik 700.
„Labai gerai šis faktas iliustruoja pasiūlymų absurdiškumą ir populistiškumą. Jeigu iš tiesų politikai būtų suinteresuoti mažiausias pajamas gaunančių gyventojų perkamąja galią, jų finansine padėtimi, būtų diskutuojama apie tvarų sprendimą, t.y., susieti minimalų atlyginimą su vidutiniu darbo užmokesčiu“, - mano ekonomistas N. Mačiulis.
Apie tai kol kas nekalbama, tačiau kuriamas socialinis modelis siūlo indeksuoti pensijas, t.y., jas sieti su biudžeto galimybėmis, o ne politikų valia. Dalia Grybauskaitė sako, kad tai – svarbus ir pribrendęs žingsnis, tačiau dėl detalių dar reikia tartis.
„Formulė, kuri yra dabar pateikta – brangoka. Tai reikštų kasmet 130 mln. eurų vien tiktai pensijų indeksavimui. Todėl turime galvoti“, - skaičiuoja D. Grybauskaitė.
„Indeksavimas Lietuvoje yra geriau negu dabartinė situacija, kuomet politikai prieš rinkimus siūlo visiškai niekuo nepagrįstus siūlymus didinti tiek MMA, tiek senatvės pensiją. Dabartinė sistema yra visiškai absurdas ir nesigrindžia jokiomis finansinėmis prognozėmis nei valstybės finansinėmis galimybėmis“, - mano N. Mačiulis.
Pasak prezidentės, svarbios visos pataisos, kurias numato kuriamas socialinis modelis, tačiau jis privalo būti suderintas ir su darbdaviais, ir su darbuotojais. Loreta Graužinienė žada, kad Seimui projektas bus pateiktas mėnesio pabaigoje. O jam nepritariančios profesinės sąjungos rytoj dėl to rengia tūkstantinį mitingą.