Apie tai ambasadorius užsiminė Seimo Europos reikalų komiteto nariams. R.Martikonis pareiškė, kad, plečiantis misijai Briuselyje, jos darbuotojai jau nebeišsitenka dabartiniame pastate.
Diplomato teigimu, dvigubai erdvesnių patalpų atstovybei reikės, kai Lietuva 2013 metais perims vadovavimą ES.
„Roges ruošk vasarą“, – liaudies išmintimi vadovaujasi R.Martikonis.
Ambasadorius mano, kad dėl naujų patalpų Vilnius turi apsispręsti jau šiemet.
Jeigu diplomatų užmojams bus pritarta, pasak R.Martikonio, pinigų naujam pastatui pirkti turėtų būti numatyta kitų metų biudžete.
Į dabartines patalpas judrioje Belliard'o gatvėje Lietuvos diplomatai įsikėlė 2004 metų pavasarį. Jas valstybė įsigijo už 30 mln. litų, įskaitant pastato pirkimą, jo rekonstrukciją bei įrengimą.
Dar prieš kelerius metus Lietuvos diplomatai negalėjo atsidžiaugti naujomis valdomis – trijų namų ansambliu, kurio bendras plotas siekia per tris tūkstančius kvadratinių metrų.
Buvęs misijos vadovas Oskaras Jusys tada didžiuodamasis aiškino, kad naujose patalpose įrengta 70 darbo vietų, bet pasispaudus esą gali sutilpti iki 100 žmonių.
Dabar ambasadoje yra 80 darbuotojų, bet dalis jų glaudžiasi gretimame pastate išnuomotose patalpose. „Ambasadai priklausančiose patalpose faktiškai nebegalime įsteigti nė vienos naujos darbo vietos. Pasiekėme ribą“, – dėstė R.Martikonis.
Pasak ambasadoriaus, per artimiausius kelerius metus darbuotojų skaičius tik didės.
Kai Lietuva pirmininkaus ES, misijoje turėtų darbuotis iki 110 žmonių. „Tokiam darbuotojų padidėjimui turime būti pasirengę jau 2011 metais“, – planais dalijosi R.Martikonis.
„Atrodė, kad bus kitaip“, – „Lietuvos rytui“ pripažino R.Martikonis, paklaustas, kodėl perkant dabartinį pastatą nebuvo galvojama apie didėsiančius Lietuvos atstovybės ES poreikius.
Tačiau ambasadorius teigė nieko dramatiška čia neįžvelgiantis. „Niekas negali garantuoti, kad po penkerių ar dešimties metų tie poreikiai vėl nesikeis. Taip yra atsitikę ne tik mums. Per pastaruosius kelerius metus patalpas keitė gal kokios penkios ar šešios atstovybės“, – kitų šalių pavyzdžiu rėmėsi R.Martikonis.
Diplomatas nespėlioja, kaip į planus ieškoti naujo ambasados pastato bus reaguojama Vilniuje. Jis taip pat negalėjo pasakyti, kiek gali kainuoti atstovybės perkraustymas.
Užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretorius Algimantas Rimkūnas „Lietuvos rytui“ teigė, kad apie naują ambasados pastatą Briuselyje rimtai dar nekalbama.
Jis pripažino, kad Lietuvai pirmininkaujant ES iš tiesų trūks patalpų: „Bet kol kas neaišku, ar pirksime naują pastatą. Gali būti įvairių variantų, visus juos svarstome.
Dažniausiai ES pirmininkaujanti šalis tam tikslui nuomojasi papildomas patalpas“.
Pareigūnas sakė ambasadorių R.Martikonį šiomis dienomis raginęs neskubinti įvykių: „Prašiau ambasadoriaus leisti mums išspręsti naujo ambasados Londone pastato pirkimo reikalus ir nepilti žibalo į krosnį“.
Šiuo metu dabartinėse patalpose neįsitenkantys Didžiosios Britanijos sostinėje dirbantys diplomatai dairosi į kelis pastatus. Vienas nusižiūrėtų pastatų yra šalia Viktorijos geležinkelio stoties.
Naujam ambasados pastatui pirkti planuojama išleisti 60 mln. litų.
Vyriausybė jau pritarė 39 mln. litų paskolai, dar 21 mln. litų būtų skiriama iš Privatizavimo fondo.
Iš pradžių diplomatai buvo nusižiūrėję pastatą šalia karališkosios rezidencijos – prestižinius Bakingemo Vartų gatvės namus.
Tikėtasi, kad netoli karališkųjų rūmų esančiame pastate pagaliau bus galima įkurti modernias konsulines patalpas.
Dabar prie pusrūsyje įsikūrusio Lietuvos ambasados konsulinio skyriaus kartais nusidriekia milžiniškos tautiečių eilės.
Ambasadorius V.Ušackas yra sakęs, kad jam gėda dėl žeminančių sąlygų, kurias iki šiol tenka kęsti lietuviams stovint eilėje.
Tačiau dėl pastato Bakingemo Vartų gatvėje, į kurį pretendavo net 25 pirkėjai, vykusią įnirtingą kovą lietuviai pralaimėjo.
Seimo Europos reikalų komiteto vadovas konservatorius Andrius Kubilius teigia, kad Lietuvos atstovybės ES keliama problema turi būti sprendžiama.
„Gal ir keistai atrodo, kad nebetinka patalpos, į kurias ES atstovybė įsikraustė vos prieš kelerius metus. Tačiau vis tiek problemą reikia spręsti.
Teko lankytis atstovybėje Briuselyje. Darbuotojai jau dabar ten sunkiai telpa“, – sakė A.Kubilius.
Tačiau parlamentaras pirmiausia nori išgirsti Vyriausybės poziciją. ,Tikimasi, kad ji bus suformuluota iki balandžio mėnesio.
REKLAMA