Nors bankininkai pavojaus varpais skambinti dar nesiruošia, jie priversti pripažinti, kad vis daugiau klientų vėluoja ar išvis nesugeba grąžinti paimtų būsto paskolų.
„Praėjusiais metais dar daug žmonių pirko ir įkeitė būstus, todėl jokių nerimą keliančių tendencijų nebuvo matyti. Tačiau šįmet tikrai padaugėjo atvejų, kai už skolas nekilnojamasis turtas yra areštuojamas“, - dienraščiui „Lietuvos rytas“ pripažino Vilniaus 1-osios apylinkės teismo hipotekos skyriaus viršininkė Vita Valeckaitė.
Nemokių klientų gausėjimą pajuto ir bendrovė „Būsto paskolų draudimas“, draudžianti nemažą dalį iš bankų imamų kreditų. Paprastai draudžiamos tokios paskolos, kai gyventojas pats turi nedidelį pradinį įnašą.
„Būsto paskolų draudimui“ pernai teko 10 kartų atlyginti žalą - savo jėgomis gyventojai nepajėgė grąžinti paskolos. Šis skaičius yra dvigubai didesnis nei 2006-aisiais. Pranešimų apie draudžiamuosius įvykius pernai padaugėjo iki 18 (užpernai buvo 12).
Trejus metus didėjo ir „Būsto paskolų draudimo“ fiksuojami vėlavimo grąžinti paskolas atvejai: 2005-aisiais - 1400, 2006-aisiais - 1559, pernai - 2187.
„Katastrofos nėra, nes pastaraisiais metais vis daugiau gyventojų ėmė paskolas nekilnojamajam turtui pirkti, tad atitinkamai augo ir nesugebančių atsiskaityti gretos. Tačiau vėlavimų mokėti bankams gausėja. Taip pat matome, kad kai kurie klientai keičia paskolų sąlygas - tiek valiutą, tiek terminus. Galima spėti, kad tai gali būti susiję su finansinėmis problemomis“, - aiškino „Būsto paskolų draudimo“ direktorė Gitana Griškėnienė.