• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ieškant Anglijoje sparčiai išplitusios koronaviruso atmainos, Lietuvoje rasta kita atmaina. Žinia apie naują viruso atmainą dalį gyventojų išgąsdino, tačiau specialistai sako, kad bijoti nereikėtų. Šiuo metu Lietuvoje jau yra bent 20 skirtingų koronaviruso linijų, bet apie itin pavojingas mutacijas kol kas nežinoma.

Ieškant Anglijoje sparčiai išplitusios koronaviruso atmainos, Lietuvoje rasta kita atmaina. Žinia apie naują viruso atmainą dalį gyventojų išgąsdino, tačiau specialistai sako, kad bijoti nereikėtų. Šiuo metu Lietuvoje jau yra bent 20 skirtingų koronaviruso linijų, bet apie itin pavojingas mutacijas kol kas nežinoma.

REKLAMA

Dar visai neseniai Lietuvoje ieškota Didžiojoje Britanijoje sparčiai išplitusios koronaviruso atmainos. Buvo bijoma, kad naujoji atmaina pasieks ir Lietuvą, mat ji plinta greičiau.

Tiriant, ar naujoji atmaina pasiekė ir mūsų šalį, buvo rasta kita viruso linija – dar nustatyta ir dešimtyse kitų Europos šalių.

Specialistai sako, kad šiuo metu Lietuvoje yra bent pora dešimčių viruso linijų.

Lietuvoje – bent 20 atmainų

Santaros klinikų biobanko laikinasis vadovas, vyresnysis medicinos biologas Daniel Naumovas tv3.lt sako, kad Lietuvoje jau turime bent 20 skirtingų viruso atmainų. Nustatytos viruso linijos turi bent vieną mutaciją, lyginant su priminiu Kinijoje užfiksuotu virusu.

REKLAMA
REKLAMA

Biologo teigimu, šio skaičiaus išsigąsti nereikėtų, mat šios atmainos nėra stipriai pavojingesnės už iš Wuhano atėjusį virusą – atmainų skaičius rodo tai, kad sąlygos virusui mutuoti ir plisti yra palankios.

REKLAMA

„Toks viruso linijų skaičius žmonių gąsdinti neturėtų, nes dažniausiai mutacijos būna atsitiktinės, kurios nesuteikia virusui „ypatingų“ savybių, t.y. dėl daugelio mutacijų viruso užkrečiamumo lygis arba ligos eigos sunkumas nekinta“, – komentuoja D. Naumovas.

Naujoji atmaina

Pirmąją metų savaitę Lietuvoje ieškant Didžiojoje Britanijoje išplitusios atmainos, buvo rasta kita, iki šiol Lietuvoje neužfiksuota atmaina – B.1.258. Specialistų teigimu, šiai atmainai būdinga viena mutacija, dėl kurios sustiprėja sąryšis su žmogaus ląstele.

REKLAMA
REKLAMA

„Be to, prieš tokią viruso atmainą neveikia kai kurie monokloninių antikūnų vaistiniai preparatai“, – sako D. Naumovas.

Profesorius Saulius Čaplinskas tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ dar praėjusią savaitę sakė, kad naujoji atmaina plinta greičiau, todėl dar ir dėl plitimo greičio yra šiek tiek pavojingesnė už pirminį Wuhane rastą virusą.

Mutavęs virusas gali plisti nuo 50 iki 70 proc. greičiau.

„Jei paplis šitas mutavimas, tai visos tos prognozės, kaip plis virusas ir taip toliau, jau tampa menkavertės, nes jo plitimo koeficientas yra 0,4 arba daug kartų didesnis. Tai bloga žinia yra tai, kad jei šis virusas greičiau plinta, reiškia, daugiau žmonių suserga, reiškia, daugiau žmonių, deja, gali neišgyventi“, – sakė S. Čaplinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesoriaus teigimu, yra ir gerų žinių. Kol kas dar nėra duomenų, kad užsikrėtę nauja Lietuvoje rasta atmaina, žmonės susirgtų sunkiau.

„Šis virusas nesukelia sunkesnės klinikinės eigos ir lygiai taip pat, šios mutacijos nėra ženklios, ta prasme, kad visos priemonės, kurios yra sukurtos Wuhano atmainai, gerai diagnozuoja šitą virusą“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Profesoriaus teigimu, vakcina nuo koronaviruso ir COVID-19 gydymui skirtos priemonės yra veiksmingos ir prieš naująją atmainą.

REKLAMA

Kiek užsikrėtė – neaišku

Kol kas nėra aišku, kiek žmonių Lietuvoje buvo užsikrėtę kiekviena viruso linija. Norint ištirti, kokia atmaina užsikrėtė žmogus, reikia atlikti PGR testą.

„PGR testo rezultate dingsta vienas iš trijų nustatomų taikinių – S genas. Toks PGR testo rezultatas šiandien gali reikšti, kad aptikta viena iš 3 viruso atmainų: minėta B.1.258, potencialiai pavojinga, Jungtinėje Karalystėje nustatyta B.1.1.7 arba B.1.1.298.

REKLAMA

2020 metais Santaros klinikose aptikome tik 9 tokius atvejus, iš kurių 8 atlikome sekoskaitos tyrimą ir įrodėme, kad tai B.1.258 atmaina. Ši atmaina, tikėtina yra atvežtinė, nes yra aptinkama dar 28 šalyse, iš kurių 20 – Europos šalys“, – sako D. Naumovas.

D. Naumovo teigimu, Lietuvoje nustatyti ir tiksliai suskaičiuoti kiekvienos atmainos paplitimo neįmanoma.

Grėsmingiausia – Anglijos atmaina

Santaros klinikų specialisto D. Naumovo teigimu, kaip grėsmingos viruso atmainos būna apibrėžiamos tos, kurios turi dvi pagrindines savybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirma, jei atmainai būna nebeveiksmingos vakcinos; antra, jei atmaina labai greitai išplinta ir ima dominuoti kitų atžvilgiu.

Kol kas didžiausią grėsmę visuomenei kelia Anglijoje atrasta atmaina.

„Kadangi iki šiol nėra tikslių įrodymų, kad dabartinės atmainos „pasprunka“ nuo skiepų veikimo, todėl, dabar, didžiausią susirūpinimą turėtų kelti Jungtinėje Karalystėje aptikta B.1.1.7 atmaina, dėl kurios užsikrėtimų skaičius padidėja nuo 50 iki 74 proc.“ – komentuoja D. Naumovas.

Ši atmaina turi 17 mutacijų, kurių 8 įvyko už susijungimą su žmogaus ląstele atsakingame S gene. Pirmą kartą ši atmaina Jungtinėje Karalystėje buvo aptikta dar pernai rugsėjį.

D. Naumovo teigimu, skaičiuojama, kad pasaulyje iš viso yra 782 plačiau paplitusios viruso atmainos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų