Raižiuose - vienoje seniausių Lietuvos totorių gyvenviečių - vakar vyko didelė šventė. Jos metu į būsimo paminklo Vytautui Didžiajam ir Žalgirio mūšiui pamatus įleista kapsulė su laišku ateities kartoms.
Šalia paminklo - unikalus saulės laikrodis
Paminklo kapsulę, kurioje yra laiškas su svarbiausiomis lietuvių ir totorių istorijos datomis, atspindinčiomis šešių šimtų metų bendrą istoriją, į būsimo paminklo pamatus įmūrijo Seimo Pirmininkas Arūnas Valinskas ir Vytauto Didžiojo paminklo pastatymo fondo pirmininkas alytiškis Motiejus Jakubauskas.
Paminklas Vytautui Didžiajam Raižių kaime turėtų iškilti kitąmet, kai Lietuva minės istorinio Žalgirio mūšio 600-ąsias metines. Tai yra labai prasminga, nes būtent šiame mūšyje kartu su lietuviais kovėsi ir totoriai, tai buvo jų kovinis krikštas kovoje su kryžiuočiais. Iniciatyvos statyti paminklą ėmėsi Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga ir 2008 metų rugpjūtį įsteigė paminklo pastatymo fondą, jam galima aukoti ir šiuo metu.
Daugiau nei penkių metrų aukščio granitinis paminklas, kurio autorius vilnietis skulptorius Jonas Jagėla, turėtų įprasminti bendrą lietuvių ir Lietuvos totorių istoriją. Šalia paminklo atsiras dar vienas unikalus statinys - saulės laikrodis. Jis rodys Raižių ir Griunvaldo, kur vyko Žalgirio mūšis, laiką. Prietaisą dovanojo Kauno technologijos universiteto Elektrotechnikos ir valdymo inžinerijos fakulteto Taikomosios elektronikos katedros vyresnysis administratorius Jonas Navikas, nuo seno besidomintis saulės laikrodžiais.
Tautų draugystės simbolis
Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas, fondo valdybos narys dr. Adas Jakubauskas susirinkusiesiems trumpai priminė totorių ir lietuvių bendros istorijos datas, kurioms įprasminti ir skirtas paminklas. Postamentas vakar buvo pašventintas katalikų ir musulmonų maldomis.
„Sovietmetis sugriovė bendruomeniško gyvenimo Raižiuose svarbą, čia gyvenę totoriai pasklido po visą Lietuvą, taigi tą bendruomeniškumą dabar turime atgaivinti“, - kalbėjo A.Jakubauskas, primindamas, kad Raižiai nuo seno vadinami lietuvos totorių meka.
„Nėra mažų tautų, yra tik negausios“, - Seimo Pirmininkas A.Valinskas taip pat akcentavo bendruomeniškumą, ragindamas kiekvieną išgyventi asmeninius žalgirio mūšius ir padėti ant bendro aukuro - tikėti bendruomeniškumu.
„Jei reikės, esu pasiruošęs padėti finansiškai“, - paminklo statytojus užtikrino A.Valinskas.
Pasidžiaugti iniciatyva Raižiuose statyti paminklą Vytautui Didžiajam ir įprasminti Žalgirio mūšio jubiliejų vakar, be Seimo Pirmininko, atskubėjo keturi Seimo nariai, Alytaus apskrities ir rajono vadovai, Kultūros paveldo departamento Alytaus teritorinio padalinio vadovas Vytautas Kolesnikovas, Lietuvos šaulių sąjungos atstovai, kiti garbūs svečiai. Gausiame stebėjusiųjų ceremoniją būryje - ir vietos gyventojai, kuriems ši diena buvo tikrai ypatinga.
„Paminklo Vytautui Didžiajam nestatome nei totoriams, nei lietuviams - jis skirtas visiems kaip tautų draugystės simbolis, įprasminantis ilgametę bendro tautų gyvenimo vienoje valstybėje patirtį”, - teigia vienas paminklo sumanytojų, totorių paveldo puoselėtojas M.Jakubauskas.