Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK) praneša, kad su tokia problema gali susidurti, ko gero, tik JK gyvenę (gyvenantys) ir ten gydęsi (besigydantys) pensininkai, nes daugiau tokių Europos šalių, kurios pirma nemokamai suteiktų sveikatos priežiūros paslaugas ir tik po kurio laiko prašytų apmokėjimą patvirtinančio dokumento, Panevėžio TLK žiniomis, nėra: kitos užsienio šalys Lietuvos apdraustųjų nedelsiant paprašo arba mokėti už suteiktas paslaugas, arba atsiųsti S1 formos pažymą.
Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė teigia, kad išvykdami į kitą šalį ir norėdami visą gydymą gauti toje šalyje, lietuviai pensininkai turėtų deklaruoti išvykimą iš Lietuvos ir iš ligonių kasos pasiimti pažymą, suteikiančių teisę jiems sveikatos draudimą, o kartu ir gydymą, persikelti kitur. Tada problemų nemokamai gydytis kitoje ES šalyje nekiltų. Problemų kyla tada, kai vyresnės kartos atstovai išvykdami vengia išsideklaruoti, dėl ko jiems negalima išduoti reikiamos pažymos.
Pasak S. Paulauskienės, išvykstantys pensininkai dažniausiai neišsideklaruoja, nes bijo, kad jiems negalės pervesti pensijų į užsienio šalį. Be to, deklaruoti išvykimą daugumai – tas pats, kas netekti savo gyvenimo: senjorai mano, kad tada iš jų bus atimamas butas, namas ar sodas, nebegalės būti palaidoti Lietuvoje ir t. t.
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodra“) Komunikacijos skyriaus vedėja Gabrielė Banaitytė Panevėžio TLK patvirtino, kad išvykimo iš Lietuvos deklaravimas neturi įtakos pensijos mokėjimui – jei žmogui išmoka priklauso, ji ir toliau bus mokama, kur jis begyventų. Tačiau tam, kad pensijos mokėjimas nenutrūktų, deklaravus išvykimą, apie tai būtina pranešti „Sodrai“ likus ne mažiau kaip 10 dienų iki išvykimo ir nurodyti naujus pensijos gavėjo duomenis. Prašymas pervesti pensiją į Vokietiją, Austriją, Baltarusiją, Rusiją, Ukrainą, Moldovą ir Kanadą turi būti pateiktas per tų šalių kompetentingas įstaigas.