Tiesa, pasak ekonomistų, nors neretai tautiečius pritraukia mažesnės būstų kainos užsienyje negu Lietuvoje, svarbu prisiminti, kad kartu su būstu gresia ir nemaži mokesčiai.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Saulė Kanarų salose gyvena jau devynerius metus. Septynių asmenų šeima anksčiau gyveno Ukrainoje, Kyjive. Kaip pasakoja tautietė, į Ispaniją ji atvyko nemokėdama kalbos, bet sužavėta klimato ir salos ramybės.
Tiesa, kaip teigia Saulė, dabar saloje viskas yra pasikeitę: išėjus į gatvę neretai girdėti lietuvių kalba. O ir pati Saulė saloje net įsteigė lietuvišką biblioteką, kurioje jau dabar yra daugiau nei 5000 knygų, kurias moteris reguliariai pati atgabena iš Lietuvos.
„Turime didžiulę lietuvių bendruomenę, turime puikų, unikalų dalyką – knygų namus, tai yra lietuvišką biblioteką. Turime puikių renginių ir, turbūt, dėl to dar daugėja lietuvių, kurie pasiryžta atvažiuoti“, – pasakoja emigrantė Saulė Miciukevičienė.
Karas paskatino NT prekybą užsienyje
Saulė sako, kad tai, jog į salą gyventi atvyksta tautiečių, ypač pastebėjo pandemijos laikotarpiu, mat sparčiai pradėjo kilti būstų kainos, pradėjo plėstis infrastruktūra.
„Per tuos kelis metus pasimatė, kad atsirado naujos vietos, labai dideli plotai, kurie, matyt, atsirado, tokiam poreikiui tiesiog buvo pervedami į gyvenamosios paskirties namus. Ir aš manau, pietuose ir vėl atsiras daug naujų objektų“, – sako emigrantė.
Kaip teigia brokeriai, maždaug keturiasdešimties procentų tautiečių, ieškančių būsto Ispanijoje, biudžetas siekia nuo 300 tūkstančių iki milijono eurų. Likusieji perka pigesnius butus. Pagrindinis jų reikalavimas – turistinė vieta netoli jūros su visa reikalinga infrastruktūra šalia namo: parduotuvėmis, restoranais, pramogomis vaikams. Karas Ukrainoje taip pat paskatino lietuvius užsienyje pirkti didesnius objektus, kuriuose galėtų gyventi su šeima.
„Vis daugiau lietuvių atranda Marbėją, ir pats kraštas yra geografiškai, ir, sakyčiau, klimato atžvilgiu, kaip Europos Kalifornija. O pasiekti šitą kraštą, kaip žinom, yra nesunku ir patogu, tiesioginiais skrydžiais iš didmiesčių“, – sako NT brokeris Rimvydas Šileikis.
Nepagalvoja apie mokesčius
Karas Ukrainoje ypač paskatino lietuvius domėtis nekilnojamuoju turtu pietų kurortuose, ne išimtis ir Ispanija. Ten tautiečius vilioja šiltas oras visus metus, kainos ir stabili šalies geopolitinė situacija. Pasak ekonomistų, lietuvių investicijos į Ispanijos būstus sparčiai auga.
„Nuo kovido pradžios jos išaugo penkis kartus, o nuo Rusijos–Ukrainos karo pradžios išaugo lygiai du kartus. Tai šiuo metu įdomus dalykas yra tai, kad skaičiuojant nuo visų Lietuvos investicijų Ispanijoje, investicijos į NT sudaro 86 procentus nuo visų Lietuvos investicijų Ispanijoje“, – teigia ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Tiesa, kaip teigia ekonomistai, neretai tautiečiai pirkdami būstą pamiršta apie metinius, komunalinius ir ne rezidento mokesčius, kurie priklauso nuo vietos ir namo. Gyvendamas name Ispanijoje, kuriame yra liftas, baseinai, sporto salė, tautietis už komunalines paslaugas vidutiniškai turės pakloti nuo šimto iki dviejų šimtų eurų.
Nekilnojamojo turto mokestis per metus sieks apie 350 eurų, o ne rezidento mokestis gali siekti iki šimto eurų. Jeigu tokį būstą tautietis norės išnuomoti, teks sumokėti dar 19 procentų pajamų mokesčio.
„Kitas aspektas yra mokestinė aplinka. Lietuvoje mes turime gana nedidelį NT mokestį, tai nesudaro kažkokių didesnių problemų investuotojant. O Ispanijoje, ten yra situacija ganėtinai kitokia, ir pirkdamas būstą regionuose, kur yra turtingesni, na, gali užlipti ant grėblių, labai ūkiškai ir paprastai kalbant, ir sumokėti pakankamai patrauklią kainą, tačiau reikėtų mokėti didelius mokesčius už tą NT objektą“, – teigia A. Izgorodinas.
Žiūri kaip į investiciją
Tiesa, perkant nekilnojamąjį turtą Ispanijoje, didžiausi mokesčiai užgriūna įsigyjant būstą – turto sandorio kaina sudaro net 10-12 procentų perkamo turto vertės. Pasak brokerių, nors žmonių poreikis įsigyti būstą užsienyje didėja, vis dėlto tautiečiai pirmą būstą mieliau įsigyja Lietuvoje.
„Žmonės perka tai kaip antrą būstą, nebūtinai kaip pagrindinį. Gal labiau į tai žiūrima kaip į kurortines vietas ar tai investiciją, galbūt, nuomai skirti, bet ne visi įvertina tam tikrus susidariusius mokesčius“, – kalba NT brokeris Miroslav Sadovski.
Ekonomistas skaičiuoja, kad įsigijus būstą patrauklioje Ispanijos vietoje, metinė nuomos grąža gali siekti iki aštuonių procentų, o būsto vertė kiekvienais metais gali kilti ir keliais procentais.
Daugiau sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.