Didžiulė žmonių minia vingiuoja prie gėrimų parduotuvės. Darbuotojai iš autobusiuko krauna didžiulius kiekius dezinfekcinio skysčio. Jame šimtai, galbūt tūkstančiai litrų. Žmonės sako, čia atėję nusipirkti skysčio sau, šeimai, įmonėms, bendrovėms. Ir palaukti tenka valandą ir net ilgiau.
Prie „Vilniaus degtinės“ firminės parduotuvės eilė driekiasi nuo pat 10 valandos ryto. Išlaukę savo progos tautiečiai dezinfekcinį skystį graibsto ne po buteliuką, o pakuotėmis. Vienas litras čia kainuoja 4 eurus 49 centus, o keturi litrai – 15 eurų. Dalis higienos priemone nori aprūpinti savo šeimą, kiti gi – savo darbovietes – tad jų rankose ir 20, ir 30 litrų skysčio. Kai kurie už jį pakloja net kelis šimtus eurų.
Žmonės pasakoja, kam perka dezinfekcinį skystį:
„Darbui. Ir sau, aišku, tuo pačiu. Kurjeriams reikia, kad važinėtų, nes reikia apsisaugoti. Apie pusvalandį laukiau eilėje."
„Perku savo šeimos poreikiams."
„Išleidau apie 230 eurų."
Darbuotojai iš autobusiuko vos spėja krauti skysčio papildymą. Vienas jų sako, kad vakar čia pristatė daugiau kaip 40 tūkstančių litrų, o šiandien apie 30 tūkstančių. Bent pusė atsargų per kelias valandas jau buvo parduota.
„Vilniaus degtinė“ praneša, kad pastaruoju metu pagamino 100 tūkstančių litrų dezinfekcinio skysčio, tad didžioji dalis nukeliavo būtent čia. Kiti gamintojai praneša, kad taip pat išsiuntė skystį į parduotuves bei vaistines. O štai didžiausio šalies prekybos tinklo lentynose dezinfekcinio skysčio jau nematyti.
Pasak „Maximos“ atstovų, šią savaitę šios priemonės buvo gauta apie 10 tūkstančių litrų ir viskas šiai dienai išpirkta. Papildymo parduotuvės lauks kitą savaitę.
Ketvirtadienį popiet ir vakare žmonės šlavė šaldytus mėsos produktus, tad pavėlavę išvydo jau tuščias vitrinas. „Maximos“ atstovai tikina, kad vakar, kovo 12-ąją, palyginti su pernai metais pardavimai išaugo 40 procentų.
„Kaip ir paskutinę vasario savaitę, kai turėjome tas kelias aktyvesnes dienas, tai pagrindinis trejetukas – grikiai, ryžiai ir makaronai, kurie išaugo tikrai kelis kartus. Taip pat atsiranda tokios prekės kaip bananai, popieriaus gaminiai, aliejus, sviestas. Įdomu, kad žuvies konservai iššoka", – pasakojo „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.
„Iki" atstovė Nijolė Kvietkauskaitė situaciją komentavo taip: „Vakar dieną pardavimai vėl šoktelėjo. Beveik 50 procentų bendrai, o kai kuriose kategorijose, ypatingai būtinųjų prekių kategorijose, kilo net ir du, penkis, dešimt kartų. Paklausa tikrai padidėjusi."
Penktadienį parduotuvėse ramiau, šaldytuvai užpildyti, netrūksta ir kitų prekių. O ir sostinės gyventojai į viruso protrūkį reaguoja gana ramiai:
„Į kaimą važiuoju, tai apsiperku, kad išeiginėms turėčiau. Tikrai ne dviems savaitėms."
„Kaip visada. Ateinu į parduotuvę ir perku, ko man reikia, ir viskas."
„Užtenka tų produktų. Vaikai namie, niekur nevažiuojame. Ko bijot?"
Tačiau vieni perka išmintingai, o kiti praranda sveiką protą. Vienas Panevėžio gyventojas apsipirkdamas ruošiasi tarsi pasaulio pabaigai, sako, kad jei neliktų kitų produktų, galėtų prasimaitinti bulvėmis:
„Gali būti, kai ištuštės ir nebus kur nusipirkti, nors bulvių pasikepsime."
Panevėžio turgaus prekeiviai taip pat pastebi, kad pirkėjų srautai išaugo. Ir labiausiai žmones domina ilgiau galiojantys produktai ir imunitetą stiprinančios daržovės.
„Perka lašinius, šoninę, tokius dalykus, kurie gali stovėti ir tokius praktiškus, ne karbonadus ir kumpius", – kalbėjo prekiautojas Gintautas Kuodis.
Ūkininkė.Regina Valiukienė pasakoja: „Pajutome, kad bulvių daugiau perka – po 5, 10 kilogramų. Matyt, ruošiasi iš namų neišeiti. Šios dienos prekė – česnakai. Kiekvienas po keturias, penkias galvutes perka ir klausia, ar ne kiniečių."
Daugiau gyvybės ir parduotuvėje Vilkaviškyje. Visko iš eilės žmonės čia nešluoja. Esą užsuko pasiruošti savaitgaliui, o kiti nuolat užsiperka produktų ilgesniam laikui. Žmonės štai, ką pasakoja:
„Ne, va apsipirkom kaip penktadienį, savaitgaliui."
„Kai nuo vakar prasidėjo kalba, kad dukroms nereikės į mokyklą, tai bent dėl jų turėjau skirti laiką šiandien ir būti pasiruošus maisto produktus bent šiam laikotarpiui."
„Ne, kaime gyvenu tai nusiperku daugiau, kokiam mėnesiui užtenka man."
Visoje šalyje bent dviem savaitėms stabdoma ugdymo įstaigų veikla, nevyks didieji renginiai, ribojamos pramogos. Gyventojai primygtinai raginami likti namuose. Tad parduotuvės ir prekybos centrai pamažu tampa pagrindinėmis žmonių susibūrimo vietomis.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina produktais pasirūpinusius be reikalo po parduotuves nevaikštinėti, o prireikus, perkant ar stovint eilėse laikytis bent poros metrų atstumo nuo kitų pirkėjų:
„Susigrūdus eilė greičiau nepajudės ir pastumti nepavyks nieko, tai patys būkime sąmoningi. Nereikia tiesiog lįsti vienas prie kito, kai žinome, kad yra neatsakingų žmonių, kurie vaikšto visuomenėje ir elgiasi neatsakingai, tai patys pasisaugokime."
Prekybininkai ramina, kad maisto produktų tikrai užteks, jų įsigijimo kiekiai nebus ribojami, o ir kainų, esą, nežadama kelti. Lietuvos ūkininkai ir žemdirbiai taip pat šiandien kreipėsi į tautiečius ragindami nepanikuoti, ūkininkai tikri – vietinių maisto produktų tikrai nepritrūksime.