O mitybos specialistai sako, kad sviesto brangumas gali išeiti ir į naudą, mat prie sviesto pripratę lietuviai jo vartodavo tikrai per daug.
Taip storai tepamas sviestas ant duonos jau tampa prabanga. Sviesto kaina nepaliaujamai kyla aukštyn. Štai prieš metus sviesto pakelis vidutiniškai kainavo eurą trisdešimt. Dabar jis jau keturiasdešimčia centų brangesnis.
Brango trečdaliu
Sviestas per metus jau pabrango 30 proc., o gamintojai kalba, kad tai ne pabaiga, iki metų pabaigos sviestas gali pabrangti dar daugiau. Pieno perdirbėjai aiškina, kad kainas kelia pasaulinėje rinkoje pieno riebalų trūkumas, mat labai yra išaugusi sūrių paklausa.
Brangsta ne tik sviestas, bet ir kiti pieno produktai bei riebalai. Štai pienas per metus pabrango 25 proc., varškė 20 proc., aliejus 30 proc. Prekybininkai sako jau pastebėję, kad žmonės sviesto ėmė pirkti mažiau. Tačiau tai sieja ne tik su augančia kaina, bet ir su mada mažiau vartoti riebalų.
Mitybos specialistai ir medikai dėl mažėjančios sviesto paklausos trina rankomis, mat sviestas pirmiausia yra gyvūniniai riebalai, kurie sukelia kraujagyslių ir širdies ligas. Tad ir ragina jo vartoti kuo mažiau.
Siūlo paragauti ožkos sviesto
Tiesa, visai atsisakyti sviesto mitybos žinovas nesiūlo, mat šiame pieno produkte yra vertingų vitaminų. Kam nepatinka įprastas sviestas, prekybininkai siūlo paragauti ožkos. Bet jis brangesnis, o mitybos specialistai jo maistinės vertės skirtumų nuo karvės beveik neįžvelgia. Kas jautrus kainai, vietoje sviesto ant duonos gali tepti margariną.
Parduotuvėje galima nusipirkti ar patiems pasigaminti lydyto, dar vadinamo Ghi sviesto, kuris rekomenduojamas vengiantiems laktozės. Be to, jis labiau tinka kepti- nesvyla, mat yra beveik gryni riebalai. Tiesa, parduotuvėje jis dvigubai brangesnis už įprastą sviestą.
Išsamiau žiūrėkite TV3 reportaže: