Vilniečiai Emilija ir Artūras, prieš išvažiuodami į Norvegiją, dirbo laisvai samdomais specialistais. Emilija fotografavo, o Artūras užsiėmė namų vidaus apdaila.
„Gyvenome normaliai, pinigų užtekdavo būtiniausiems dalykams ir pramogoms, tačiau mes norėjo nuosavo būsto, norėjome daugiau ir įdomiau pakeliauti. Įvairių svajonių turėjome, bet viskas pakrypo kiek kitaip“, apie svajones, kurių vedami išvažiavo į Norvegiją, pasakoja Artūras.
Artūro pažįstamas dirbo stogdengiu Norvegijoje, jis ir padėjo įsidarbinti. Pasak Artūro, Norvegijoje stogdengio darbas gerai apmokamas, už valandą mokama už 160 kronų (apie 19 eurų – red. past.), tad už mėnesį darbo atlyginimas siekdavo kiek daugiau nei 3000 eurų.
„Iš pradžių atrodė labai dideli pinigai, kai skaičiuodavome ir versdavome į eurus, tačiau gyventi Norvegijoje brangu ir daug pinigų tekdavo atiduoti įvairiems mokesčiams. Pavyzdžiui, mažiausias kambarėlis Osle kainuoja nuo 8000 kronų“, pasakoja Artūras.
Kodėl nusprendėte grįžti į Lietuvą?
Artūras: Norvegija svetima šalis, ten nėra draugų, giminių. Yra tik pažįstamų, tačiau jie neatstoja kokybiško bendravimo. Turiu omeny, kad noras užsidirbti pinigų – vienas dalykas, tačiau aplinka, kurioje gyveni, – visai kas kita. Dažniausiai lietuviai, kurie gyvena ilgus metus Norvegijoje daug geria. Darbas, namai ir stikliukas, kuris padeda užmigti. Tai labai baisu.
Emilija: Kai turi daugiau pinigų, daugiau ir visokių pagundų. Lietuviai kitiems lietuviams nėra draugiški, ten pilna banditų. Kartais būdavo net nejauku pasisakyti, kad esam lietuviai. Dar ir darbo negalėjau rasti, tik Artūras dirbo, o aš buvau namuose. Iš tikrųjų galima išprotėti nuo to nieko neveikimo.
Gyvenimo patirtis
Vilniečių pora Norvegijoje gyveno metus, tačiau sako, kad norėjo išvažiuoti jau po mėnesio.
„Buvo labai šalta ir nejauku, svetima. Galbūt lėmė ir tai, jog ir Lietuvoje mes pakankamai gerai gyvenome, tad didesnė sąskaita galėjo nudžiuginti, bet nesuteikė šilumos“, tikina Emilija.
Ekonominės priežastys
Didžioji dauguma gyventojų išvyksta dėl ekonominių priežasčių, tačiau įvairūs tyrimai rodo, kad emigruoti paskatina ir kiti veiksniai: socialinis nesaugumas, teisingumo trūkumas, netikėjimas ateitimi, prastas darbdavių požiūris į darbuotojus, geresnės karjeros galimybės užsienyje.