Kelionių ir užsakomųjų skrydžių organizatoriai skaičiuoja, kad šiemet turistų skaičius, palyginus su praėjusiais metais, augo trečdaliu. Keliautojų srautas jau viršijo ikipandeminius laikus.
„Lietuviai vėl keliauja kaip prieš pandemiją – žmonės keliones planuoja iš anksto, ieško geros kainos ir kokybės santykio. Lyginant su priešpandeminiais 2019 metais, rugsėjo ir spalio mėnesiais keliautojų srautas augo apie 3 proc., o lyginant su 2021-aisiais – net 33 proc. Poilsiautojai dažniausiai rinkosi jau spėtas pamėgti šalis – Turkiją, Graikiją, Egiptą“, – pristato Inga Aukštuolytė, „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė.
Pasak jos, šių metų spalis buvo rekordinis: į Turkiją išskraidinta 10 proc. daugiau keliautojų nei 2019-aisiais – daugiausiai per visą įmonės istoriją.
Tempas nemažėja
Kalbėdami apie žiemos sezoną, turizmo atstovai negaili optimizmo: tikimasi išlaikyti ne mažesnį atsigavimo tempą kaip iki šiol.
„Pastebime, kad žmonių noras pasimėgauti vasariška šiluma svetur, kai Lietuvoje jau spaudžia šaltukas, nemažėja. Juos traukia tiek Egipto paplūdimiai, tiek Atlanto vandenyne esančios Tenerifė bei Madeira, tiek paslaptingieji Jungtiniai Arabų Emyratai. Aišku, netrūksta ir aktyvių atostogų mėgėjų, kurie iš anksto susiplanavo slidinėjimo atostogas Austrijos kalnų kurortuose. Stebėdami išankstinius žiemos kelionių pardavimų rezultatus, prognozuojame sėkmingą sezoną“, – sako I. Aukštuolytė.
Pinigų negaili
Pasak kelionių agentūros „Grūda“ Klaipėdos filialo atstovės Rasos, keliautojų antplūdis tikrai jaučiamas, nors kainos išaugo beveik visomis kryptimis apie trečdalį ar net daugiau. Žmonės planuoja keliones iš anksto. Tarp egzotinių kelionių Naujųjų metų sutikimui šiemet populiariausias Tailandas.
„Jau prieš mėnesį lėktuvo bilietų kainos šventiniam laikotarpiui į Tailandą buvo 2 tūkstančių eurų asmeniui, nors perkant bent prieš pusmetį galima sutaupyti du kartus ir daugiau“, – sako Rasa.
Todėl šiuo metu planuoti šventinį laikotarpį egzotiškoje šalyje gali nebent tie, kam nesvarbus biudžetas. Nemažai lietuvių šventes sutikti yra suplanavę Šri Lankoje ar Maldyvuose. Tarp pigiausių ir populiarių pasirinkimų sutikti Kalėdas yra Lenkijos miestai, daugiausia Varšuva, Krokuva. Kelionė sutikti Naujuosius metus kaimyninėje šalyje kainuoja nuo 150 eurų žmogui.
Egzotinės kelionės
„Žmonės po pandemijos dar yra išsiilgę kelionių ir joms pinigų negaili“, – sako „Grūdos“ atstovė. Anot jos, uostamiestyje pora neseniai įsigijo 23 dienų kelionę į Pietų Ameriką. Tokio paketo kaina viršija 14 000 eurų. Paprastai tokius maršrutus renkasi ne pirmą kartą, nuolatos keliaujantys asmenys.
Vidutiniškai egzotinių kelionių kainos svyruoja apie 2-3 tūkstančių eurų asmeniui savaitei.
Brangesnės yra būtent į Pietų ir Šiaurės Ameriką. Ilgesnė ir tokių kelionių trukmė.
Tokios kelionės vyksta reguliarių avialinijų maršrutais. Kelionėje grupę, kurioje paprastai būna apie 10-20 žmonių, lydi gidas iš Lietuvos. Taip pat, priklausomai nuo šalies, kelionės metu samdomi ir vietiniai gidai.
„Grūdos“ atstovė įspėja, kad keliaujant į egzotines šalis dar išlieka COVID-19 ribojimai.
Reikalingas PGR tyrimas arba žmogus turi būti skiepytas. Prieš kelionę reikėtų pasitikslinti konkrečius reikalavimus.
Populiarėja Madeira
Tradiciškai tarp užsienio poilsinių kelionių populiariausia lietuviams yra Turkija. Tačiau populiarumą įgauna naujos kryptys. Atsiradus tiesioginiams skrydžiams iš Vilniaus populiarumą įgauna Madeiros sala.
Ji vilioja visus metus pastoviu klimatu ir gamtos grožiu. Tiesa mėgėjai pagulėti paplūdimyje ten neras smėlėtų lagūnų.
Kelionių organizatoriaus „Novaturo“ produkto specialistė Žaneta Vincevičienė prognozuoja, kad šiemet egzotinės kelionės bus itin populiarios - tai rodantys ženklai turizmo sektoriuje pastebimi ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje.
Nors pernai dėl pandemijos ribojimų kelionių organizatorius negalėjo pasiūlyti keliautojų pamėgtų krypčių - Tailando bei Balio salos – šiemet egzotinės kelionės grįžta su trenksmu.
„Spalio pabaigoje prasidėjo pirmieji skrydžiai į Tailandą bei Balį. Lapkritį laukia egzotiškoji Kuba, Maldyvai, Seišeliai, Meksika, Mauricijus, Zanzibaras. Nuo gruodžio skraidinsime keliautojus ir į Šri Lanką, o sausį laukia mūsų šių metų naujiena – Karibų jūros regione esanti Dominikos Respublika, – kryptis pristato Ž. Vincevičienė ir priduria, kad dėl itin paklausių egzotinių kelionių tarp visų pasaulio turistų, reikėtų suskubti išsirinkti sau labiausiai tinkančią. – Šiuo metu tradiciškai daugiausia rezervacijų yra sulaukusios Tailando (Bankokas bei Puketo sala) ir Balio kryptys. Nors į Puketą skrydžiai startuoja lapkričio mėnesį, šiuo metu laisvų vietų turime tik nuo sausio pabaigos.“
Svarbu planavimas
Planuojantiems vykti į egzotinę kelionę Ž. Vincevičienė rekomenduoja ją planuoti iš anksto: pasitikrinti paso galiojimo laiką, pasidomėti reikiama vakcinacija bei įsigyti kelionės draudimą. „Keliaujant į egzotinę kryptį reikėtų pasidomėti ir tos šalies kultūra, kad nuvykus nebūtų kultūrinio šoko.
Taip pat svarbu nusiteikti ilgesniam skrydžiui: apsirengti patogiai, skrydžių metu gerti daug vandens, pasirūpinti knyga ar kita veikla, kad valandos, praleistos ore, neišvargintų“, – įspėja Ž. Vincevičienė.
Renkantis egzotinę kryptį pažintinių kelionių skyriaus atstovė Lilijana Degutytė pataria apgalvoti, ką toje šalyje norėsite veikti, kokia bus jūsų kelionės kompanija, kokių pramogų bei poilsio norėsite – tai padės apsispręsti ir išsirinkti tinkamiausią kelionę.
„Norime, kad mūsų keliautojai be rūpesčių pasimėgautų gražiausiais pasaulio kampeliais, kuriuos kruopščiai atrinkome ir pritaikėme skirtingų tipų poilsio mėgėjams. Nors esame įpratę manyti, kad Maldyvuose ar Seišeliuose keliautojai tik guli paplūdimyje su kokosu rankoje, egzotinėse kryptyse taip pat yra platus ekskursijų, ekstremalių pramogų bei sporto pasirinkimas aktyviam laisvalaikiui – kiekvienas gali rasti tai, be ko neįsivaizduoja kokybiškų atostogų“, – sako L. Degutytė.
Visapusiškas Tailandas
Pasak aktyvios keliautojos L. Degutytės, Tailandas – visų tipų keliautojams tinkama kryptis, laukianti tiek šeimų su mažais vaikais, tiek porų ar solo keliautojų.
Krabi, Puketas bei Bankokas turi daugybę apgyvendinimo variantų – nuo prabangių viešbučių iki kuklesnių apartamentų ar ekonominės klasės svečių namų.
„Pastaruoju metu į Tailandą daug kas vyksta ieškodami patirtinės kelionės: jogai, įvairių vandens sporto šakų mėgėjai ar ramybės ieškantys keliautojai, norintys pabėgti nuo vakarietiško ritmo. Krabi regione driekiasi viena gražiausių skaidraus, smaragdinio vandens pakrančių visame Tailande. Tai nedidelis miestelis, apsuptas džiunglių bei garsėjantis savo naktiniu turgumi. O štai Bankokas – niekada nemiegantis miestas, kurio horizonte susipina istoriniai karaliaus rūmai ir pažangiausi architektūriniai sprendimai“, – pasakoja L. Degutytė.
Reikia aplankyti
„Tik Seišeliuose rasite Coco de Mer palmių mišką Praslin saloje - tai vienintelė tokia vieta pasaulyje. Be to, tik čia galima stebėti tam tikras paukščių rūšis, pavyzdžiui, juodąją Seišelių papūgą arba daugybę tik vaisiais mintančių šikšnosparnių (pastarieji gyvena ir Mauricijuje)“, – pažymi Ž. Vincevičienė.
Beje, ar žinojote, kad garsusis roko grupės „Queen“ vokalistas Fredis Merkuris gimė istoriniame Zanzibaro sostinės centre – Stountaune? Čia galėsite aplankyti ir jo garbei įkurtą muziejų. Kuboje būtina aplankyti Havanos senamiestį, pasivažinėti po apylinkes istoriniu taksi ir sugebėti išsirinkti iš daugiau nei 300 paplūdimių, kurie driekiasi salos pakrantėmis.
Pasaulyje tikrai daug kampelių, kuriuos reikia aplankyti. Svarbiausia būtų laiko ir pinigų.
Baiminamasi dėl krizės
Tačiau ne visi turizmo sektoriaus dalyviai yra labai optimistiški dėl ateities. Baiminamasi, kad kelionių planavimui neigiamos įtakos gali turėti augančios žmonių kasdienės išlaidos.
Paaiškėjo, kad 66 proc., Lietuvos gyventojų nurodo, kad planuojant poilsinę kelionę į tolimus kraštus svarbiausias pasirinkimo kriterijus yra skrydžio bilietų kaina.
Net kas ketvirtas gyventojas, paklaustas apie kelionių planus artimiausiais mėnesiais, prisipažįsta, kad šią žiemą tikriausiai nekeliaus, nes stipriai išaugo kasdienės išlaidos, teigiama Latvijos užsakomųjų skrydžių bendrovės „SmartLynx Airlines“ užsakytos apklausos išvadoje.
Daugiau kaip penktadalis, arba 22 proc. apklaustųjų, keliaus kaip iki šiol, nepaisydami išaugusių kasdienių išlaidų.
Beje, vyrai (29 proc.) tvirčiau pasiryžę leistis kelionėn nei moterys (15 proc.). Nedidelė dalis, arba 10 proc., kelionių entuziastų netgi linkę mažinti kasdienes išlaidas, kad galėtų toliau mėgautis kelionėmis kaip iki šiol.
„Dėl energijos išteklių krizės ir didėjančios infliacijos pastebimai nyksta gyventojų perkamoji galia ir kelionių mėgėjams teks daugiau pasukti galvą renkantis skrydžių kryptis. Todėl tikėtina, kad artimiausiais mėnesiais galime sulaukti sumažėjusios paklausos. Vis dėlto šį efektą galbūt atsvers kylantis žmonių troškimas keliauti po dvejų namuose praleistų pandemijos metų“, – sako Žygimantas Surintas, „SmartLynx Airlines“ vadovas.