Lietuva gali tikėtis didesnės Europos Sąjungos (ES) paramos energetinių jungčių tiesimui pagreitinti, bet griežta pozicija dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo nesikeičia, rašo „Respublika“.
Europos Vadovų Taryba parėmė Europos Komisijos iniciatyvą parengti veiksmų planą jungtims Baltijos regione paspartinti. Tam darbo grafikas turėtų būti parengtas iki metų pabaigos.
Lietuvos delegacijos atstovai pripažino, kad šiame Europos Sąjungos viršūnių susitikime klausimas dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo nebuvo keliamas. Lieka maža viltis, kad parengus planą ir pamačius, jog elektros jungčių laiku nutiesti nepavyks ir neliks kitos išeities, tai galėtų būti svarstoma gruodį vyksiančioje Europos Vadovų Taryboje.
Tačiau bent jau dabar Europos Komisijos pozicija nepalenkiama, o diplomatai pripažįsta, kad itin sunku tikėtis gauti ir 27 ES narių pritarimą dėl jėgainės darbo pratęsimo.
Lietuvos delegacijos atstovai sako, kad minėtos išvados leidžia tikėtis didesnės finansinės, administracinės paramos, kuri paspartintų jungčių tiekimą, tačiau ir toliau susitikimuose su ES lyderiais akcentuoja, jog tai problemų neišspręs, o ES skirtus pinigus reikės naudoti rusiškoms dujoms pirkti.
Remiantis Stojimo į ES sutartimi, IAE turi būti uždaryta 2009 m. pabaigoje, tačiau Vyriausybė deklaruoja siekį gauti ES leidimą jėgainę eksploatuoti ilgiau, kad Lietuva netaptų visiškai priklausoma nuo Rusijos.
Maskvai pasakyta „ne“
ES lyderiai vakar atidėjo sprendimą atnaujinti partnerystės derybas su Rusija. Šios derybos buvo sustabdytos rugsėjo 1 d. po karinio Rusijos ir Gruzijos konflikto rugpjūtį.
Pareiškimas dėl nukeliamo derybų atnaujinimo buvo patvirtintas per baigiamąją dviejų dienų ES viršūnių susitikimo sesiją. Sąjunga palankiai įvertino Rusijos kareivių pasitraukimą iš buferinių zonų Gruzijoje, tačiau nė žodžiu neužsiminė apie derybų dėl partnerystės sutarties atnaujinimo.
Bendrijos užsienio politikos vadovas Javieras Solana, paklaustas, kada ES nuspręs atnaujinti derybas su Rusija, atsakė: „Labai tikiuosi, kad tai įvyks iki lapkričio 14 dienos“.
Lapkričio 14 d. Nicoje turi vykti ilgai lauktas ES ir Rusijos viršūnių susitikimas. Liuksemburgo ministras pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeras pareiškė, kad sprendimas būtinai bus priimtas prieš lapkričio 14 d.
Prieš tai lapkričio 10-ąją vyksiančiame ES užsienio reikalų ministrų susitikime Europos Komisija ketina pristatyti išsamią ataskaitą dėl ES ir Rusijos santykių.
Vokietijos, Italijos ir Prancūzijos diplomatams nepavyko įtikinti visų ES lyderių pritarti jų iniciatyvai atnaujinti Bendrijos diskusijas su Maskva dėl prekybos, energetikos ir politinio bendradarbiavimo.
Didžioji Britanija ir dauguma buvusių sovietinio bloko ES narių tebetvirtina, kad Rusija ne iki galo vykdo taikos sutartį palikdama savo karinius dalinius separatistinėse Gruzijos provincijose Abchazijoje ir Pietų Osetijoje.
„Visų pirma Rusija turi įvykdyti savo įsipareigojimus ir atitraukti karius iš Gruzijos, – pareiškė Estijos premjeras Andrusas Ansipas. – Tai reiškia, kad mes negalime tęsti derybų tarp Europos Sąjungos ir Rusijos“.