Užsienio žiniasklaidoje Lietuva pernai buvo minėta dažniau, bet prastesniame kontekste nei kitos Baltijos šalys, teigiama Valstybės kontrolės (VK) ataskaitoje, kurioje buvo vertinamas šalies įvaizdžio formavimas.
Pasak auditorių, šalies žinomumas užsienyje „savaime negarantuoja teigiamos nuomonės apie šalį“ - jų teigimu, būtina platinti ne bet kokią, o būtent teigiamą informaciją. Tačiau teigiamos informacijos apie Lietuvą sklaida, anot VK, yra problemiška.
VK pateikia East West Global Index tyrimo, kuris kas ketvirtį nagrinėja publikacijas tokiuose įtakinguose pasaulio leidiniuose bei žiniasklaidos priemonėse kaip „The Economist“, „The New York Times“, „The Washington Post“, „The International Herald Tribune“, „Time“, „CNN International“, išvadas.
Tyrimas parodė, kad 2008 metų paskutinį ketvirtį Lietuva iš trijų Baltijos šalių buvo minima dažniausiai, tačiau daug neigiamos informacijos sumažino jos balą ir poziciją reitinge iki prasčiausios, lyginant su Latvija ir Estija.
Lietuva pasaulio žiniasklaidoje buvo minima 2701 kartą, o apie Latviją ir Estiją užsiminta beveik dvigubai mažiau - apie jas skelbta atitinkamai 1517 ir 1349 kartus.
Tačiau vertinant teigiamą ir neigiamą informaciją apie šalį, Lietuvai tarp Europos šalių skirta 42 vieta, tuo metu Latvijai ir Estijai atiteko aukštesnės pozicijos: 29 ir 30.
Aukštesnę poziciją (31), pagal VK pateiktus duomenis, šioje skalėje užėmė ir Slovėnija, nors ji pernai paskutinį ketvirtį užsienio žiniasklaidoje buvo paminėta beveik trigubai mažiau nei Lietuva - apie 1000 kartų.
Kaimyninė Lenkija pateko tarp 4 šalių, apie kurias pasaulio žiniasklaida atsiliepia geriausiai. Tiesa, ši šalis buvo minėta keturis kartus daugiau nei Lietuva - apie 11 tūkst. kartų.
Kaip skelbiama East West Communications tinklapyje, pernai paskutinį ketvirtį Lietuva tarp 200 pasaulio šalių užėmė 164 vietą, Latvija - 114, Estija - 117, Slovėnija - 126, o Lenkija atsidūrė 9 pozicijoje.
„Nepaisant visų Lietuvos pastangų gerinti savo įvaizdį užsienyje ir šalies viduje, jos reitingai tarptautinių agentūrų apklausose, vertinančiose šalies politinę ir ekonominę situaciją pasauliniame kontekste ir jos žinomumą užsienyje, išlieka neaukšti“, - tvirtinama VK ataskaitoje.
Pasak VK, vienas svarbiausių šalies politinės ir ekonominės situacijos vertinimo rodiklių yra korupcijos lygis - korumpuota šalis tampa mažiau patraukli potencialiems užsienio investuotojams.
„Per pastaruosius septynerius metus mūsų šalyje korupcijos lygis beveik nesikeičia ir nematyti jokios pažangos“, - teigiama ataskaitoje.
Organizacija „Transparency International“ Korupcijos suvokimo indekso (KSI) 2008 metų tyrime Lietuvai skyrė 4,6 balo, arba 58 vietą tarp 180 reitinguojamų šalių. Pasak VK, tai prasčiausias indeksas nuo tada, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą. Be to, nuo 1999 metų, kai toks tyrimas atliekamas, Lietuva neperžengė 5 balų ribos, kuri žymi pažabotą korupciją.
Lyginant su kitomis Baltijos šalimis, 2008-aisiais Lietuva smuktelėjo žemyn 0,2 balo - nuo 4,8 iki 4,6, o Estija ir Latvija pakilo - atitinkamai nuo 6,5 iki 6,6 ir nuo 4,8 iki 5, kai „0“ reiškia „labai korumpuota valstybė“, „10“ – „labai skaidri valstybė“.