Lietuvos geologijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Jonas Satkūnas lrt.lt aiškino, kad nemenkos dujų atsargos gali slypėti molingose uolienose.
Galimybes išgauti tokias dujas kitą savaitę žadama aptarti JAV dujų gavybos kompanijos „EurEnergy“ ir aplinkos viceministro Raimondo Paliuko bei Geologijos tarnybos vadovų susitikime.
Anot J. Satkūno, amerikiečiai skaičiuoja, jog kai kur Lietuvoje viename kvadratiniame kilometre yra galimybių išgauti iki 200 mln. kubinių metrų dujų.
„Minimi tokie galimi skaičiai. Žinoma, tiek nebūtų išgaunama iškart, procesas labai ilgas, galbūt per 30-40 metų“, – aiškino J. Satkūnas.
Pasak jo, pati Lietuva iki šiol jokių panašių tyrimų neatliko, tačiau amerikiečių verslininkai, dujų gavyba iš molingų uolienų užsiimantys ir savo šalyje, aiškina, jog turime panašias geologines formacijas.
J. Satkūnas pastebi, kad pagrindinė problema, kurią Lietuvai tektų išspręsti dėl tokių dujų gavybos, yra teisinės bazės sukūrimas.
„Viskas gali pajudėti ir labai greitai. Visgi Lietuvoje jau išgaunama nafta, o dujos tam tikra prasme yra analogiška išteklių rūšis, tad gali būti pritaikoma ir ta pati įstatyminė bazė. Nors dar reikėtų spręsti dėl apmokestinimo, klasifikacijos, labai didelių problemų neturėtų būti“, – aiškina jis.
Ūkio ministerijos Energetikos išteklių departamento vadovas Vladas Gagilas lrt.lt sakė pats su amerikiečių siūlymais nesąs susipažinęs. Anot jo, kol neaišku, kiek gavybai tinkamų plotų turi Lietuva, sunku ir spėlioti, kokios reikšmės išgaunamos dujos turėtų šalies ūkiui.
Tačiau, anot V. Gagilo, „bet koks vietinių išteklių panaudojimas ir mažesnė priklausomybė nuo importo yra sveikintini“.
Molingų formacijų dujos – tai netradicinės biogeninės kilmės metano dujos, susikaupusios ne telkiniuose, kaip įprastinės gamtinės dujos, o molingose uolienose. Jos išgaunamos dirbtinai sutrupinant tas uolienas specialiuose gręžiniuose.
Anot Lietuvos aplinkos ministerijos, JAV šios dujos jau seniai išgaunamos iš natūralių plyšių uolienose, bet pramoninė jų gavyba nebuvo rentabili. Tačiau pastaraisiais metais dėl išaugusių energijos kainų ir sparčiai besivystančių modernių technologijų molingų formacijų dujų pramoninė gavyba esą tampa pelninga.