• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį Lietuvą pasiekė pirmoji farmacijos kompanijos „Novavax“ sukurtos COVID-19 vakcinos „Nuvaxovid“ siunta, kurią sudaro 45 tūkst. vakcinos dozių. Per kelias dienas jos bus paskirstytos skiepijančioms gydymo įstaigoms, registracija skiepijimui šia vakcina taip pat prasidės artimiausiomis dienomis.

Pirmadienį Lietuvą pasiekė pirmoji farmacijos kompanijos „Novavax“ sukurtos COVID-19 vakcinos „Nuvaxovid“ siunta, kurią sudaro 45 tūkst. vakcinos dozių. Per kelias dienas jos bus paskirstytos skiepijančioms gydymo įstaigoms, registracija skiepijimui šia vakcina taip pat prasidės artimiausiomis dienomis.

REKLAMA

Skiepytis „Nuvaxovid“ vakcina gali dar nesiskiepiję gyventojai, sulaukę 18 metų. Vakcina suleidžiama dviem dozėmis, tarp jų daroma trijų savaičių pertrauka. Registruotis skiepijimui šia ar kitomis vakcinomis nuo COVID-19 ligos galima internetu www.koronastop.lt arba trumpuoju numeriu 1808.

„Nuvaxovid“ yra baltymų pagrindu sukurta vakcina – tai yra gerai žinoma ir daugiau nei 30 metų naudojama vakcinų gamybos technologija. Baltymų pagrindu taip pat yra kuriamos vakcinos nuo hepatito B, kokliušo ir pneumokokinės infekcijos.

REKLAMA
REKLAMA

Klinikiniai tyrimai parodė, kad „Nuvaxovid“ veiksmingumas apsaugant nuo COVID-19 ligos siekia 90 proc. Įvertinusi klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo 45 tūkst. žmonių, duomenis, Europos vaistų agentūra 2021 m. gruodžio 20 d. rekomendavo naudoti šią vakciną pirminiam skiepijimui nuo COVID-19 ligos. Tai yra jau penkta vakcina nuo COVID-19 ligos, patvirtinta Europos Sąjungoje.

REKLAMA

Ar nauja vakcina bus tinkama sustiprinančiajai dozei, parodys tolesni tyrimai. Gamintojas taip pat žadėjo adaptuoti vakciną naujoms nerimą keliančioms koronaviruso atmainoms, tokioms kaip omikron. Tačiau jau dabar pastebima, kad „Nuvaxovid“ užtikrina labai aukštą antikūnų titrą, o tai yra svarbu užtikrinant organizmo apsaugą nuo naujų koronaviruso atmainų.

Europos Komisija praėjusių metų rugpjūčio 4 d. su kompanija „Novavax“ pasirašė išankstinę pirkimo sutartį, kuri numato galimybę ES šalims narėms įsigyti iki 100 mln. vakcinos dozių, o esant papildomam poreikiui – iki 2023 m. užsakyti dar 100 mln. dozių.

REKLAMA
REKLAMA

2022 m. pirmąjį ketvirtį Lietuva turėtų gauti 132 000 „Nuvaxovid“ vakcinos dozių, antrajam ketvirčiui siekiama užsakyti dar 310 560 dozių. Lietuvos Vyriausybė iš viso yra pritarusi 633 tūkst. vakcinos dozių įsigijimui iš kompanijos „Novavax“.

Gali padėti įtikinti pasiskiepyti dvejojančius

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad būtent šios naujos vakcinos gali paskatinti pasiskiepyti iki šiol dvejojusius vakcina nuo COVID-19.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, ši vakcina tikrai galėtų būti patrauklesnė tiems, kurie bijo naujoviškų dabar naudojamų vektorinių arba RNR vakcinų. Jos visos yra naujos ir iki šiol tokio tipo vakcinų nebuvo užregistruota ir naudojama žmonių skiepijimui. 

O „Novavax“ gamintojo bus pirmoji vakcina, naudojama Europos Sąjungoje ir JAV, kuri yra pagaminta pagal tradicinę technologiją, kuri yra žinoma daugiau nei 3 dešimtmečius. Tokių vakcinų mes jau turime – ir vaikai yra skiepijami vakcina nuo hepatito B, taip pat vakcinos nuo žmogaus papilomos viruso, meningokokinės B infekcijos“, – portalui tv3.lt yra komentavusi VU Gyvybės mokslų centro imunologė prof. Aurelija Žvirblienė.

REKLAMA

Ji paaiškino, kad šios vakcinos sudėtyje yra viruso baltymas, kuris yra gautas genų inžinerijos būdais. Tai reiškia, kad viruso baltymas, kuris sukelia imuninį atsaką, nepasigamina žmogaus ląstelėse, kaip yra naujųjų vakcinų atveju, kur yra genetinė, viruso baltymą koduojanti medžiaga. 

„Čia turime paruoštą, išgrynintą viruso baltymą ir jis yra naudojamas su adjuvantu. O tai yra medžiaga, kuri sustiprina imuninį atsaką ir yra būtina, kad jį vakcina sukeltų“, – sakė A. Žvirblienė.

REKLAMA

Adjuvantas – ne iš aliuminio druskos

Kalbėdama apie šioje baltyminėje vakcinoje naudojamą adjuvantą imunologė atkreipė dėmesį į dar vieną privalumą.

„Naujosios COVID-19 vakcinos – tiek vektorinės („AstraZeneca“, „Jonhnson&Jonhnson“), tiek RNR („Pzifer“, „Moderna“) vakcinos – naudojamos be adjuvantų, nes patys vakcinų komponentai sukelia pakankamai stiprų imuninį atsaką. O baltyminės vakcinos visada naudojamos su adjuvantais, kitaip jos neveiktų. Iki šiol naudotose baltyminėse vakcinose dažniausiai adjuvantas yra aliuminio druskos“, – dėstė ji.  

Nors apie šį komponentą viešoje erdvėje daug kalbama ir išsakoma neigiama nuomonė, mokslininkė pažymėjo kad „Novavax“ vakcina šiuo atžvilgiu neturėtų sukelti diskusijų: „Čia vietoje aliuminio druskų naudojamas kitoks adjuvantas, jis yra lipidinės kilmės, sudarytas iš kelių rūšių lipidų ir kitų organinių medžiagų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų