Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad šiuo metu didžiausiais iššūkiais išlieka logistiniai sprendimai.
„Kad ta parama, kuri yra surinkta, kuri bus surinkta, kad ją galėtų priimti“, – kalbėjo A. Bilotaitė.
Numatoma, kad parama judės per tris logistikos centrus Lenkijoje, į paramos tiekimą taip pat įsitraukia ir Europos Sąjunga, kuri koordinuos paramos kelią link Ukrainos.
Iš Vidaus reikalų sistemos paruošta parama už 1,8 mln. eurų ginklais ir humanitarine pagalba.
Laukiama lėktuvo iš Madeiros, kuriame bus apie 70 ukrainiečių
Lietuvos įsteigtame registracijos centre Alytuje kol kas nesiregistravo nė vienas pabėgėlis iš Rusijos užpultos Ukrainos, tačiau vakare laukiamas lėktuvas iš Madeiros su 70 ukrainiečių, dar 100 žmonių per nevyriausybinę organizaciją registravosi dėl pagalbos, pranešė vidaus reikalų ministrė.
„Yra du informacijos centrai Lietuvoje – Kalvarijoje ir Lazdijuose, kur suteikiama visa informacija apie kryptis ir galimybes apsigyventi, gauti kitas paslaugas“, – šeštadienį per spaudos konferenciją sakė Agnė Bilotaitė.
Penktadienį pradėjo veikti pabėgėlių registracijos centras Alytuje, dar vieną planuojama atidaryti Marijampolėje.
„Kol kas niekas nesikreipė, nors gauname informacijos, kad automobiliai jau juda į Lietuvą“, – tvirtino ministrė.
Jos duomenimis, šeštadienio vakarą laukiama lėktuvo iš Madeiros, kuriame yra 70 ukrainiečių, kuriems gali reikėti pagalbos. Dar 100 žmonių registravosi per organizaciją „Stiprūs kartu“ dėl pagalbos.
A. Bilotaitė informavo, kad į Lenkiją jau nusiųsta autobusų parsivežti karo pabėgėlių.
„Kol kas, mano žiniomis, žmonės vyksta arba į viešbučius, arba pas draugus, pažįstamus, kol kas tokio poreikio lyg ir nėra“, – sakė ji.
Gyventojai kviečiami prisidėti ir aukoti
Gyventojai kviečiami aktyviai dalyvauti padedant ukrainiečiams, pavyzdžiui, priimant pabėgėlius, o aukos daiktais pirmiausia yra reikalingos tos, kurias įvardins Raudonasis kryžius.
Raudonasis kryžius šešiuose Lietuvos miestuose planuoja rinkti paramą ir tiksliai nurodys, kuriose vietose, priklausomai nuo to, ką pasiūlys tų miestų savivaldybės ar verslas.
Raudonasis kryžius patikslino, kad savanoriu jau turi apie 7 tūkst., tad pagalbos rankų turėtų užtekti.
Prašoma aukoti:
drabužius vaikams,
drabužius moterims,
drabužius vyrams,
batus,
miegmaišius.
Planuojama, kad patikslintas sąrašas bus paskelbtas sekmadienį, o aukos humanitarine parama iš gyventojų Raudonojo kryžiaus bus pradėtos rinkti pirmadienį.
Reikės savanorių medikų
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sakė, kad ieškoma savanorių medikų, paramedikų, slaugytojų, kurie galėtų vykti padėti į Vakarų Ukrainą.
Jau dabar aišku, kad dabar Lietuvoje bus galima priimti apie 400 sužeistųjų iš Ukrainos, traumų klasteryje, nestabdant jokių paslaugų Lietuvoje. Reabilitacijos vietų yra paruošta apie 1000.
Taip pat ruošiama infrastruktūra kraujo rinkimui, bet kol kas Ukraina praneša, kad paaukoto kraujo atsargų turi, tačiau tai gali pasikeisti valandomis.
Aplinkosaugininkai į Ukrainą siųs termovizorius, aprangas, žiūronus ir kitą techniką, kurią naudoja aplinkosaugininkai. Taip pat infrastruktūra Lietuvoje, kuri gali būti panaudota pabėgėliams apgyvendinti, tam ir bus panaudota.
Be to, naikinami leidimai baltarusiškoms ir rusiškoms statybinėms medžiagoms, cementui.