Lietuva minės 68-ąsias metines nuo pirmojo masinio nekaltų civilių gyventojų trėmimo į netinkamas gyventi Sibiro ir Tolimosios Šiaurės Sovietų Sąjungos teritorijas 1941 metų birželio 14 dieną.
Karštą 1941 metų birželio 14-ąją gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių.
Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. savo gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus - kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir Tolimojoje Šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato. Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų.
Genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, sovietinio genocido ir teroro aukomis 1940-1958 metais tapo kas trečias Lietuvos gyventojas.
Sekmadienio vidudienį Nepriklausomybės aikštėje bus pakelta Valstybės vėliava. Vėliau okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukos bus pagerbtos prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams sostinės Aukų gatvėje.
Pavakare - Šv. Mišios Vilniaus Arkikatedros bazilikos Tremtinių koplyčioje.
Pirmadienio vidudienį iš Vilniaus geležinkelio stoties išvyks traukinys į Naująją Vilnią. Ten, prie geležinkelio stoties, iš kurios pajudėjo ešelonai į tremtį ir nebūtį, memorialo rengiama Atminimo valanda.
Pavakare Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kiemelyje dainuos Veronika Povilionienė ir Lietuvos vaikų ir jaunimo centro choras „Ugnelė“.
Jūratė Valančiūtė