• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kilus neramumas Ukrainoje Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau kreipėsi ir į Lietuvos gydymo įstaigas, ieškodama savanorių, kurie prireikus būtų pasiruošę vykti į humanitarinę misiją padėti nukentėjusiems nuo karo veiksmų. Nors kol kas kaupiamas tik rezervinis specialistų sąrašas, į kvietimą jau atsišaukę dešimtys medikų sako galintys išvykti kad ir iškart.

Kilus neramumas Ukrainoje Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau kreipėsi ir į Lietuvos gydymo įstaigas, ieškodama savanorių, kurie prireikus būtų pasiruošę vykti į humanitarinę misiją padėti nukentėjusiems nuo karo veiksmų. Nors kol kas kaupiamas tik rezervinis specialistų sąrašas, į kvietimą jau atsišaukę dešimtys medikų sako galintys išvykti kad ir iškart.

REKLAMA

Ukrainos sveikatos apsaugos ministerijos atstovai kreipėsi į SAM dėl pagalbos sveikatos priežiūros srityje. Apie pokalbį su Ukrainos sveikatos apsaugos ministru Arūnas Dulkys pranešė dar ketvirtadienį ryte.

„Kalbėjausi telefonu su Ukrainos sveikatos apsaugos ministru Viktoru Liaško. Aptarėme pagalbos poreikius savo kraštą ginantiems ukrainiečiams ir tai, kaip toliau palaikysime tiesioginį ryšį. Dar tik pirmosios sunkios valandos. Įstrigo šie kolegos žodžiai: 

„Ukraina stipri ir mes atlaikysime. Siunčiu padėką Lietuvos žmonėms, dėl jūsų niekada neabejojome, bet yra vienas dalykas... Prašome perduokite žinią kitoms ES šalims, kad tai... rimta", – skelbė jis socialinio tinklo paskyroje.

REKLAMA
REKLAMA

Nurodė dvi pagalbos kryptis

Kaip tikslino SAM atstovas Marius Čiurlionis, yra kelios veikimo kryptis, kaip būtų galima padėti kolegoms Ukrainoje.

REKLAMA

„Buvo iškelti keli klausimai. Vienas jų buvo apie galimybę ir toliau plėtoti arba pratęsti anksčiau vykdytą projektą, kai nukentėję asmenys vykdavo į Lietuvą ir gaudavo tam tikras reabilitacijos paslaugas.

Antrasis aspektas, kuris buvo paminėtas, – sveikatos priežiūros specialistų, medikų pagalba (...) ir galimybė vykti į Ukrainą padėti ten dirbantiems kolegoms, kurie šiuo metu yra pakankamai sudėtingoje situacijoje“, – komentavo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Anot M. Čiurlionio, šiuo metu kol kas kalbama apie medikų rezervinius sąrašus, kurie apskritai galėtų vykti.

„Šiuo metu galime kalbėti, kad pats pagrindinis dalykas, ką bandome identifikuoti, tai žinoti potencialius žmones, kurie savanoriškai galėtų važiuoti. Konkrečiu momentu misija nėra formuojama, bet tai, ką bandome suplanuoti, tai sveikatos priežiūros specialistų rezervas, kurie, esant poreikiui, galėtų išvykti ir prisidėti prie kolegų, dirbančių Ukrainoje“, – komentavo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai prireikia chirurgų, traumatologų, intensyviosios terapijos gydytojų

Viena iš nurodomų indikuotų pagalbos priemonių – sveikatos priežiūros specialistų pagalba, teikiant pagalbą asmenims, nukentėjusiems nuo karo veiksmų. Tiesa, kol kas nėra aišku, kur tiksliai – atvirose sąlygose ar ligoninėse, galėtų dirbti į tokią misiją išsiųsti medikai.

REKLAMA

„Prioritetas yra saugumas ir, tikėtina, kad tai būtų darbas sveikatos priežiūros įstaigose, ligoninėse“, – sakė jis.

Į rezervą kol kas įtraukiami visi sveikatos priežiūros specialistai, kurie išreiškė norą patekti į kandidatų sąrašą – ar tai būtų gydytojai, ar slaugytojai, ar paramedikai.

„Dažniausiai, ką rodo patirtis formuojant tokias misijas, stengiamasi atliepti šalies, kuri išreiškė tokį poreikį, norus arba tai, kokių sveikatos priežiūros specialistų jiems reikia. Dažniausiai tai yra reanimacijos-intensyviosios terapijos gydytojai, chirurgai, traumatologai, slaugytojai ir paramedikai“, – nurodė M. Čiurlionis.  

REKLAMA

Sulaukė didelio susidomėjimo

Paklaustas, kiek medikų jau atsiliepė į tokį kvietimą, M. Čiurlionis teigia, kas ministerijos darbuotojai buvo maloniai nustebinti.

„Medikai po ilgo ir įtempto COVID-19 pandemijos laikotarpio randa jėgų save mobilizuoti. Per pastarąja parą sulaukėme ne vienos dešimties atsiliepusiųjų, kurie norėtų prisijungti ir pasiryžę išvykti kad ir tuoj pat“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad situacija nepaliko abejingų, patvirtino it Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Andželika Zavackienė, paviešinusi SAM žinutę su kvietimu išreikšti norą dalyvauti tokioje misijoje. Šiandien ji sako jau sulaukusi 9 slaugytojų, kurie būtų pasiryžę vykti į Ukrainą.

„Šią minutę skaičius yra toks, bet apskritai sulaukiau labai daug žinučių ir laiškų iš slaugytojų ir paramedikų iš visos Lietuvos“, – komentavo medikė.

REKLAMA

Kaip sakė ji, terminas toks, kad visoms įstaigoms sąrašus reikia pateikti iki pirmadienio 15 val. 

„Iš tikro nesitikėjau, kad bus toks supratingumas ir noras padėti iš karto paviešinus informaciją. Galime tikrai didžiuotis slaugytojais, kad taip operatyviai slaugytojai pateikė savo kandidatūras“, – džiaugėsi A. Zavackienė.

Pažymima, kad pagrindinis misijos tikslas yra misijos dalyvių saugumas, todėl kilus bent menkiausiai grėsmei, būtų organizuojamas atsitraukimas ir komandos grįžimas į Lietuvą.

Preliminari misijos trukmė 10–14 d., misijos dalyviams bus padengtos, transportavimo, apgyvendinimo ir kitos su misijos vykdymu būtinos išlaidos bei mokamas darbo užmokestis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų