„Gruodžio 1 d. buvo gauta Europos Komisijos informacija, kad Lietuva iki gruodžio 2 d. turi pateikti papildomą informaciją apie vakcinos įsigijimą“, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį sakė laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Laikinai pareigas einantis finansų ministras Vilius Šapoka ramino, kad Lietuva turės lėšų įsigyti vakcinas.
„Tam, kad būtų įmanoma kuo greičiau tas vakcinas įsigyti, net jei mes nežinome, kiek tai lėšų pareikalaus, pats efektyviausias būdas, kad užtikrintume finansavimą tiek pačiai vakcinai, tiek logistikai, tam yra numatytas mechanizmas, kad valstybė padengtų tas išlaidas iš skolintų lėšų“, – kalbėjo V. Šapoka.
Iš viso Lietuva pirks 496 tūkst. vakcinos nuo Covid-19 dozių.
Lietuva jau yra nusprendusi pirkti vakcinas iš penkių kompanijų – „AstraZeneca“, „Janssen Pharmaceutica NV“, „Sanofi ir GSK“, „BioNTech ir Pfizer“ bei „CureVac“.
Planuojama pirkti tiek vakcinų, kad jų pakaktų paskiepyti 70 proc. šalies gyventojų, tačiau dėl galiojančių susitarimų ir siekio sumažinti rizikas, jų bus perkama gerokai daugiau, nei reikėtų visiems gyventojams. Nepanaudotas vakcinas bus galima parduoti arba dovanoti trečiosioms šalims.
Skelbia apie 95 proc. efektyvumą
Šią savaitę biotechnologijų gigantė „Moderna“ oficialiai paprašė JAV ir Europos patvirtinti jų vakciną skubos tvarka. Lietuva kartu su Europos Komisija jau yra patvirtinusi sutartį su „Moderna“, kad galėtų įsigyti 80 milijonų vakcinos dozių.
Amerikiečių milžinė „Moderna“ – trečioji biotechnologijų ir farmacijos kompanija po „Pfizer“ ir „Astrazeneca“, dedanti tašką varžybose dėl vakcinos patvirtinimo. „Moderna“ kreipėsi į Jungtinių Valstijų Maisto ir vaistų administraciją, taip pat į Europos vaistų agentūrą, kad šios institucijos kuo greičiau patvirtintų vakciną ir leistų pradėti masinę jos gamybą.
„Moderna“ atliko klinikinius tyrimus su 30 tūkst. žmonių. Pusei jų suleido tikros vakcinos, likusiems – placebo. Pastarojoje grupėje 185 žmonės užsikrėtė koronavirusu, dalis jų sunkia forma.
Tuo metu tikrąja vakcina skiepytų asmenų grupėje virusą pasigavo tik 11 žmonių ir sirgo lengvai. „Moderna“ skelbia, kad jos sukurtos vakcinos efektyvumas siekia beveik 95 proc. Be to, vakcina esą visiškai saugi, šalutinio poveikio ji nesukėlė net vyresnio amžiaus žmonėms.