Apie pokyčius Rusijoje ir jų reikšmę TV3 studijoje kalbėjo žurnalistas Vladimiras Laučius ir politologas Šarūnas Liekis.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas staiga pakeitė Vyriausybę ir paskelbė apie naująją konstitucijos sąrangą. Vienas Rusijos leidinys pranešė, kad dar prieš Naujuosius metus Dmitrijus Medvedevas, buvęs Rusijos premjeras, siūlė kitokį modelį, bet V. Putinas jį atmetė ir buvo patvirtintas visai kitas valstybės modelis. Ką tai reiškia? Kodėl būtent dabar įvyko tokie staigūs pokyčiai?
Valdžia yra pakankamai stipriai vienose rankose. Akivaizdu, kad V. Putinui reikia spręsti kitas problemas. Iš dalies – dėl sankcijų ir šiaip ekonominių problemų. Šalyje nėra tvarkos su ekonomika ir pačia padėtimi. Tokioje situacijoje reikia vienokių ar kitokių pokyčių, galbūt net matomų pokyčių. Reikia keisti vadovus, o autoritarinio tipo vadovai yra linkę taip daryti. Putinas, be abejonės, tokią taktiką ir naudoja, bandydamas parodyti, kas jis rūpinasi ne tik užsienio politika ir ne tik gynyba, bet ir žmonėmis.
Tie pokyčiai vargu ar džiugina Rusijos visuomenę. Paskirtas naujasis premjeras Michailas Mišustinas vadovavo Rusijos mokesčių tarnybai, kuri taip gerai rinko mokesčius, kad pačio M. Mišustino žmona yra paskelbta „Forbes“ žurnalo viena turtingiausių valdininkų žmonų. Ar tikrai M. Mišustinas yra visuomenę džiuginanti naujiena?
Greičiausiai ne, tačiau tai yra žmogus, kuris geba užtikrinti kontrolę. Toks žmogus, kuris linkęs į kontrolę, apskaitą ar tvarką yra reikalingas. Aišku, kad jis vagia yra kitas aspektas.
V. Putinas ieškojo ne populiarių sprendimų, bet norėjo stiprinti valstybės vertikalią?
Iš vienos pusės, sudarydamas regimybę demokratinių pasikeitimų jis tvirtina tą pačią vertikalią. Nežiūrint, kad ją formuojant daugiau dalyvių, ji vis tiek išlieka pakankamai gerai kontroliuojama.
Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.