Atsižvelgdami į pastaruoju metu Vilniaus mieste dėl asocialių ar psichinę negalią turinčių žmonių, kurie savo butus pavertė atliekų sąvartynais, įvykusius gaisrus daugiabučiuose, kurių metu žuvo žmonės, sudegė gyventojų butuose buvęs turtas bei buvo padaryta žala net pagrindinėms namų konstrukcijoms Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos nariai Vytautas Bogušis ir Algis Čaplikas įregistravo kompleksinį Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnių pakeitimo įstatymo projektą.
Skubos tvarka svarstyti teikiamo įstatymo projekto tikslas – sudaryti galimybes savivaldybės institucijoms laiku reaguoti į daugiabučių namų gyventojų saugumui ir jų turtui pavojų keliančius name gyvenančių asmenų veiksmus/neveikimą ir imtis efektyvių priemonių, ginant kitų daugiabučių namų gyventojų teisėtus interesus.
“Tragedijų akivaizdoje paaiškėjo, kad daugiabučių namų eksploatavimo kontrolė bei galimų poveikio priemonių taikymo teisinis reglamentavimas, savivaldybės institucijoms suteikia tik minimalias ir keliamam pavojui daugiabučių namų gyventojų saugumui neadekvačias galimybes kovojant su tokių gaisrų priežastimis. Šiuo metu teisės aktų įtvirtintas šios problemos reglamentavimas nėra pakankamas, o kai kurios administracinę atsakomybę užtraukiančios normos yra tik deklaratyvaus pobūdžio, nes nėra jų įgyvendinimą sąlygojančių teisės aktų”, - pastebi Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos seniūnas Vytautas Bogušis.
Todėl liberalcentristai siūlo suteikti savivaldybėms įgaliojimus tvirtinti gyvenamųjų ir bendrojo naudojimo patalpų ir inžinerinių įrengimų naudojimo taisykles, dėl ko vėliau atsirastų galimybė bausti asmenis, jei jie tokių taisyklių reikalavimų nesilaikytų. Kadangi vien tik baudimu ši problema daugeliu atvejų gali būti neišsprendžiama, liberalcentristų įsitikinimu, už pakartotinį gyvenamųjų ir bendrojo naudojimo patalpų ir inžinerinių įrengimų naudojimo taisyklių pažeidimą reikėtų nustatyti papildomą sankciją – atliekų konfiskavimą.
“Kadangi tokia administracine nuobauda būtų suvaržomos asmens teisės į nuosavybę, akivaizdu, kad atliekų konfiskavimo klausimą turėtų spręsti teismas. Kad atliekų kaupimo problema būtų sprendžiama kiek galima greičiau, o galimų gaisrų, epidemijų ar kitokių nepageidautinų pasekmių pavojus sumažėtų iki minimumo, teikiamu įstatymo projektu siūloma bylos nagrinėjimo terminą sutrumpinti nuo 15 iki 5 dienų”, - aiškina Seimo vicepirmininkas Algis Čaplikas.
Liberalcentristų manymu, tam, kad siūlomos priemonės būtų taikomos ne tik Vilniaus savivaldybėje, bet ir visoje šalyje Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turėtų patvirtinti tipines gyvenamųjų ir bendrojo naudojimo patalpų ir inžinerinių įrengimų naudojimo taisykles, kurios būtų privalomos arba rekomendacinio pobūdžio savivaldybėms tvirtinant gyvenamųjų ir bendrojo naudojimo patalpų ir inžinerinių įrengimų naudojimo taisykles.