Lenkai kritikuoja iškeldintųjų iš Rytų Europos vokiečių sąjungą, įžvelgdami jos veikloje revanšizmo grėsmę, tačiau patys ėmėsi gaivinti sentimentus „prarastoms“ žemėms rytuose.
Varšuvoje įkurtas Pakraščių žemių („Kresų“) institutas, kurio tikslas - dokumentuoti ir tirti rytinių „kresų“ istoriją ir vykdyti edukacinę veiklą. Pakraščių žemių institutą steigiamąjį aktą pernai rudenį pasirašė Varšuvos laikinasis meras Kazimierzas Marcinkiewiczius. Idėją parėmė vadinamosios „kresų“ – Vilniaus, Gardino, Lvovo ir kitų žemių mylėtojų - organizacijos ne tik Lenkijoje, bet ir užsienyje. Kaip skelbia instituto steigėjai, šios įstaigos tikslas yra „keisti lenkų požiūrį į Rytų pakraščius“.
Puoselės atminimą apie pakraščių lenkiškumą
Pakraščių institutas veiklos pradžiai gavo iš sostinės savivaldybės šimtą tūkstančių zlotų patalpų remontui, bet ateityje tikimasi ne tik savivaldybės, bet ir valstybės paramos. Institutui skirtos patalpos buvusioje degtinės „Koneser“ gamykloje, tačiau neatmetama galimybė, kad ateityje jis persikels į Varšuvos centre, Pilsudskio aikštėje, šalia Nežinomo kario kapo atstatomus Sasų rūmus. Pakraščių žemių instituto direktorium paskirtas Varšuvos universiteto sociologijos mokslų daktaras Robertas Wyszyńskis lenkų spaudai sakė, kad jo vadovaujama įstaiga ketina vykdyti ne tik muziejinę, bet ir šviečiamąją, edukacinę ir informacinę veiklą.
Ketinama bendradarbiauti su pakraščių organizacijomis, kurios vienija kelis šimtus tūkstančių buvusių Vilniaus, Lvovo, Gardino ir kitų teritorijų, gyventojus, kurie po II pasaulinio karo repatrijavo į Lenkiją.
Ypač daug dėmesio ketinama skirti jaunimo auklėjimui, kuris, pasak instituto steigėjų, mokykloje negauna pakankamai žinių ne tik apie tikrąją pakraščių istoriją, bet ir ...dabartį. „Pradėsime nuo skaitmeninių laikmenų kūrimo, kad būtų lengvai prieinama dabar leidžiama spauda iš pakraščių ir iš Lenkijos“ – aiškina instituto direktorius.
Idėją iškėlė Teisės ir teisingumo politikai
Pakraščių žemių instituto idėją, kaip muziejinės ir edukacinės įstaigos, iškėlė Teisės ir teisingumo politikai - trijų Varšuvos seniūnijų: Centrum, Vlochy ir Vola - viceburmistrai. Vienas iš jų, Vola seniūnijos viceburmistras Maciejus Maciejewskis, kuris yra valdančiosios Teisės ir teisingumo partijos Varšuvos skyriaus atstovas spaudai, aiškino, kad instituto tikslas - išsaugoti pakraščių lenkiškosios kultūros materialųjį ir dvasinį, taip pat ir karinį paveldą, viską, kas siejasi su rytinių žemių lenkiškumu. Antra užduotis - tai edukacinė veikla, ypač mokyklinio jaunimo.
Ne visi Varšuvos miesto savivaldybės nariai entuziastingai parėmė Pakraščių žemių instituto steigimą. Vieni dėl finansinių išteklių, kiti dėl politinių aplinkybių. Jų priekaištus atrėmė Varšuvos seniūnijos viceburmistras Marekas Makuchas, pats dalyvaujantis Lvovo ir Pietryčių žemių mylėtojų draugijoje: „Turime gelbėti tautos atmintį ir jaunų lenkų tautinę sąmonę. Jauna karta nežino, kodėl Lemas (Stanislavas Lemas, rašytojas ) ar Hemaras (Marianas Hemaras. rašytojas) gimė už dabartinių Lenkijos sienų. Šito mokykliniai vadovėliai neišmokys“.
„Šiuolaikiniai“ pakraščiai?
Lenkai „kresais“ vadina tuos kraštus į Rytus nuo dabartinės Lenkijos, kurie priklausė lietuvių ir lenkų Respublikai . Tačiau „kresų“ sąvoka vartojama ne tik kalbant apie tų žemių istoriją.
Įvedus žodį „kresy“ į interneto naršyklę, išmetama virš septyni šimtai tūkstančių nuorodų. Lenkijoje organizuojami „kresų“ šiuolaikinės poezjos konkursai mokykliniam jaunimui, ekskursijos į „kresus“, veikia organizacijos, kurios organizuoja pagalbą „rytiniuose II Respublikos kresuose“ gyvenantiems lenkams, yra „kresų“ svetainės, kur skelbiamos žinios apie Lietuvoje gyvenančių lenkų reikalus ar Lenkijos politikų vizitus Lietuvoje. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje keliuose lenkų laikraščiuose buvo skiltys , kur buvo skelbiamos žinios iš „kresų“ –Vilniaus, Gardino ar Lvovo.
Varšuvoje įsteigtas Pakraščių žemių institutas nėra vienintelė tokio pobūdžio įstaiga Lenkijoje. Przemyslio mieste (Lenkijos pietryčiuose) nuo 1990 metų veikia Šv. Brunono Bonifacijaus Pakraščių žemių institutas, kuris, kaip skelbiama, tęsia Varšuvos Rytų instituto ir Vilniaus Rytų Studijų instituto (prieškarinio) veiklą.