Kai kurie miesto įmonių vadovai nuogąstauja, jog galimybe dvi dienas sirgti nepateikiant gydytojo pažymos apie negalavimą gali naudotis ir simuliantai, ir po vakarėlių linksmybių iki darbo dienos ryto dar nespėję išsipagirioti darbuotojai - rašo dienraštis "Panevėžio balsas".
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudarytos darbo grupės siūlymą leisti darbuotojui dešimt dienų per metus sirgti nepateikiant nedarbingumo pažymėjimo panevėžiečiai darbdaviai sutiko skirtingai.
Vieniems PB pašnekovams tokia galimybė atrodo visiškai priimtina, kitų įsitikinimu, tai darbuotojus paskatins piktnaudžiauti.
Atsižvelgdama į Europos Sąjungos ir kitų šalių patirtį darbo grupė siūlo, kad darbuotojas apie sveikatos sutrikimą darbdavį turėtų informuoti pirmąją ligos dieną ir gavęs leidimą neatvykti į darbą nedarbingumo pažymėjimo galėtų nepateikti už dvi dienas. Per metus darbuotojui pasinaudoti tokiu susitarimu būtų leidžiama ne daugiau kaip penkis kartus.
Darbo grupė mano, kad įsigaliojus šiai tvarkai sumažėtų eilės poliklinikose ir gydytojų iškvietimų į namus, kadangi dažnai į medikus kreipiamasi vien todėl, kad reikalingas nedarbingumo pažymėjimas.
Neva serga, o uždarbiauja kitur
"Leisti darbuotojui dvi dienas sirgti negavus nedarbingumo pažymėjimo tikrai galima, tačiau tik ne penkis, o vieną kartą per metus. Porą dienų sunegaluoti gali kiekvienas žmogus, bet kad tai kartotųsi penkis kartus per metus?.. Mano įsitikinimu, mūsų visuomenė dar ne tokia, kad būtų įteisinta ši galimybė", - vakar dienraščiui sakė bendrovės "Iglus" vadovas Arvydas Rudys.
Įmonės direktoriaus manymu, leidimu po dvi dienas net penkis kartus per metus neatvykti į darbą ir nepateikti raštiško medikų liudijimo, jog sirgo, kai kurie darbuotojai gali pradėti piktnaudžiauti.
"Štai darbininkas man paskambina ketvirtadienio rytą ir praneša, jog neva blogai jaučiasi ir į darbą neateis nei šiandien, nei rytoj. Aš leidimą duodu, o jis per tas dvi dienas ir dar šeštadienį bei sekmadienį kuo ramiausiai "chaltūrytę" daro - tai yra pluša kokioje nors nelegalioje statyboje", - svarstė bendrovės "Iglus" direktorius.
A.Rudys taip pat neatmetė, jog tomis neva trumpalaikės ligos dienomis darbuotojai galėtų pasinaudoti ir atsigauti po savaitgalio išgertuvių.
Padaugėtų simuliantų
"Mano, kaip darbdavio, pareiga - sudaryti tokias darbo sąlygas, kad darbuotojai nesirgtų", - pokalbį su PB vakar pradėjo bendrovės "Ignalinos statyba" generalinis direktorius, miesto Tarybos narys Petras Narkevičius.
Dienraščio pašnekovas teigė apie sveikatos apsaugos ministro Rimvydo Turčinsko sudarytos darbo grupės siūlymus dar negirdėjęs, tačiau sutiko, kad jos teikiamos naujovės darbuotojus gali paskatinti ligą tik simuliuoti.
"Aš savo darbuotojais visiškai pasitikiu, tačiau kiti darbdaviai iš tikrųjų gali turėti vargo dėl pavaldinių piktnaudžiavimo", - sakė P.Narkevičius.
Darbe pagiriotas - nedarbingas
"Jei tai įsigalios, bus labai gerai. Aš tvirtai pasisakau už šią darbo grupės iniciatyvą. Man ir pačiam kartais tenka pasiligoti, tačiau ta kreipimosi į gydytojus procedūra... Kam trukdyti galbūt pas sunkesnius ligonius skubančius medikus?" - apie galimą leidimą darbuotojams dvi dienas sirgti nepateikiant nedarbingumo pažymėjimo samprotavo bendrovės "Panevėžio eglė" direktorius Stanislovas Latvėnas.
Įmonės vadovo įsitikinimu, atėjęs į darbą negaluodamas, o kartais galbūt ir pagirių kamuojamas darbuotojas tą dieną vis tiek bus nedarbingas.
"O tuos, kurie pradėtų piktnaudžiauti, visada galima atitinkamai įvertinti", - į dienraščio klausimą, ar nauja tvarka neskatintų žmonių tik apsimesti, kad susirgo, atsakė S.Latvėnas.