• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmoji vakcinų siunta pasiekė Lietuvą dar gruodžio 26 d. ir toliau keliauja nauji jos kiekiai. Visgi nors dalis medikų jau džiaugiasi pasiskiepiję pirmąją doze, plačioji visuomenė vakcinos artimiausiais mėnesiais dar negaus.

Pirmoji vakcinų siunta pasiekė Lietuvą dar gruodžio 26 d. ir toliau keliauja nauji jos kiekiai. Visgi nors dalis medikų jau džiaugiasi pasiskiepiję pirmąją doze, plačioji visuomenė vakcinos artimiausiais mėnesiais dar negaus.

REKLAMA

Tai, kaip bus atliekamas skiepijimas, griežtai numatoma Operacijų vadovo sprendimais. Kaip aiškino Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė, pirmiausia per pirmą ketvirtį planuojama paskiepyti medikus.

„Paskui bus skiepijami slaugos įstaigų gyventojai ir darbuotojai, vėliau planuojama skiepyti lėtines ligas ir vyresnius nei 65 metų amžiaus asmenis, o paskiausiai – visuomenės masinė vakcinacija“, – pastebėjo kanclerė.

Lietuvoje paskiepijus sveikatos priežiūros įstaigose dirbančius medikus, antruoju etapu vakcinos bus skiriamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų darbuotojams ir pacientams. Toliau seks kitų sričių gydytojai ir tik paskiausiai – plačioji visuomenės dalis.

REKLAMA
REKLAMA

Kokios medikų rizikos grupės?

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), išskyrus palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančias ASPĮ, socialinių pasaugų įstaigų, visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų ir vaistinių darbuotojai pagal tikimybę užsikrėsti COVID-19 liga skirstomi į šias rizikos grupes:

REKLAMA

- labai didelės rizikos – atliekamos funkcijos ir užduotys, susijusios galimai patiriamu kontaktu su SARS-CoV-2 virusu infekuotais aerozoliais (aerozolius generuojančios procedūros COVID-19 liga sergantiems pacientams, tokios kaip trachėjinė intubacija, neinvazinė plaučių ventiliacija, tracheotomija, bronchoskopija, spirometrija, autopsija), darbas su COVID-19 liga sergančiais pacientais mažose, blogai vėdinamose patalpose ir pan.;

REKLAMA
REKLAMA

- didelės rizikos – atliekamos funkcijos ir užduotys, susijusios su didele sąlyčio tikimybe su asmenimis, kuriems nustatyta COVID-19 liga arba kurie įtariami, kad serga COVID-19 liga (pvz., išvardytų asmenų pervežimas, jų priežiūra, šiems asmenims teikiamos odontologijos paslaugos);

- vidutinės rizikos – atliekamos funkcijos ir užduotys, kai sunku laikytis saugaus atstumo, dažni ir (ar) artimi kontaktai su kitu personalu ir kitais asmenimis, tačiau nebūtinas sąlytis su asmenimis, kuriems nustatyta COVID-19 liga arba kurie įtariami, kad serga COVID-19 liga (pvz., stacionarinės ir ambulatorinės tiesioginio kontakto paslaugos, teikiamos užkrečiamųjų ligų požymių neturintiems pacientams, medicininė reabilitacija);

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- mažos rizikos – priskirtoms funkcijoms ir užduotims atlikti reikalingas  minimalus kontaktas su kitu personalu ir kitais asmenimis, dirbama atokiai nuo kito personalo, teikiamos tik nuotolinės sveikatos priežiūros paslaugos.

Skiepų apimtys – pagal vakcinos kiekius

Taip pat skiepijimas skirstomas etapais pagal jos prieinamumą. Kai gauta iki 10 proc. tikslinei grupei paskiepyti reikalingo vakcinos kiekio, paskiepijami labai didelės ir didelės rizikos ASPĮ, socialinių paslaugų įstaigų ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai,  palaikomojo gydymo ir slaugos įstaigų darbuotojai. 

REKLAMA

Pradedami skiepyti 65 m. amžiaus ir vyresni aktyviojo stacionarinio gydymo, dienos stacionaro ir (ar) dializės paslaugas gaunantys pacientai, palaikomojo gydymo ir slaugos įstaigų pacientai, socialinių paslaugų įstaigų gyventojai;

Esant riboto COVID-19 vakcinos prieinamumui (kai gauta nuo 11  iki 20 proc. vakcinos kiekio), tęsiamas visų palaikomojo gydymo ir slaugos įstaigų pacientų, socialinių paslaugų įstaigų gyventojų, visų 65 m. amžiaus ir vyresnių asmenų skiepijimas. 

REKLAMA

Pradedami skiepyti gretutinėmis ligomis sergantys asmenys ir vidutinės rizikos ASPĮ ir vaistinių darbuotojai. Pagal galimybes pradedami skiepyti artimo ir (ar) ilgalaikio socialinio kontakto negalintys išvengti ar tvarkos apraše nurodyti visuomenei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai.

Gavus nuo 21 iki 50 proc. reikalingo vakcinos kiekio, tęsiamas vidutinės rizikos ASPĮ darbuotojų ir vaistinių darbuotojų, artimo ir (ar) ilgalaikio socialinio kontakto negalinčių išvengti ar visuomenei svarbias funkcijas vykdančių darbuotojų skiepijimas. Pradedami skiepyti mažos rizikos  ASPĮ darbuotojai, nėščiosios ir maitinančios motinos.

Kai gauta 51 proc. ir daugiau tikslinei grupei paskiepyti reikalingo vakcinos kiekio) – skiepijami visi kiti to pageidaujantys tikslinės grupės asmenys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų