Vyresnių Panevėžio specialiojo ugdymo centro lankytojų artimieji su nerimu skaičiuoja metus ir mėnesius iki jų neįgaliam vaikui sukaks 21-eri. Tuomet iš šio centro lankytojų sąrašo neįgalusis išbraukiamas ir bus priverstas dienas leisti namuose.
Kaip teigia Specialiojo ugdymo centro direktorė Dainė Šilienė, švietimo paskirties įstaigoje lankytojų amžius yra ribojamas. Net ir labai norėdama, įstaiga neturi teisės globoti vyresnių nei leidžiama vaikų.
Priversti likti namuose
Ką reiškia ir kokios svarbios Specialiojo ugdymo centro teikiamos paslaugos, gali suprasti ne tik pačios neįgalius vaikus auginančios šeimos. Sunkios negalios vaikas, visai dienai paliktas šioje įstaigoje, yra ne tik specialistų prižiūrimas, globojamas, bet ir ugdomas, mokomas, pagal sugebėjimus, galimybes turiningai leidžia laisvalaikį. Vakare vaikas grįžta namo, į šeimą. Kol šalyje tokių centrų nebuvo, sunki našta guldavo ant artimųjų, nenorinčių atiduoti savo vaikų į pensionus, pečių.
Prie Specialiojo ugdymo centro globos pripratusiems 21-erių neįgaliesiems bei jų artimiesiems taip pat tenka keisti įprastą gyvenimo ritmą – neįgalusis priverstas likti namuose. Neseniai du jaunuoliai priėjo leidžiamo amžiaus ribą ir su centru turėjo atsisveikinti. Dabar jie globojami namuose.
Šiuo metu Specialiojo ugdymo centrą lanko 36 neįgalūs vaikai, mažiausiajam ikimokyklinės grupės lankytojui 3-eji, vyriausiųjų amžius nenumaldomai artėja prie 21-erių. Pasak direktorės D. Šilienės, į lankytojų būrį dar būtų galima priimti keletą vaikų – vietų yra.
Laukia eilėje
Iš vaikystės amžiaus išaugusiems neįgaliesiems viena išeitis yra – socialinės paskirties įstaiga Jaunuolių dienos centras. Šioje įstaigoje globojami 18–40 metų neįgalieji. Jie taip pat rytais atvežami į centrą, o vakare grįžta namo – dienos leidžiamos turiningai, jaunuoliai ugdomi, mokomi, dalyvauja įvairiose programose.
Bėda tik ta, kad Jaunuolių dienos centre laisvų vietų jau seniai nėra, be to, į šią įstaigą priimama atsižvelgiant į sveikatos būseną, ne visiems neįgaliesiems ši įstaiga pritaikyta.
Jaunuolių dienos centras – socialinės paskirties įstaiga sutrikusio intelekto žmonėms, teikianti dienos socialinės globos, neformalaus švietimo ir bendrąsias socialines paslaugas.
Ir šiame centre, pasak Jaunuolių dienos centro direktorės Linos Trebienės, galioja amžiaus riba. Sulaukusiems 40-ies neįgaliesiems centro durys užsidaro. Kito neįgaliesiems skirto dienos centro mieste nėra.
Norinčiųjų tapti Jaunuolių dienos centro lankytojais artimieji kreipiasi į miesto Savivaldybės Socialinės paramos skyrių. Kaip teigia šio skyriaus vedėjo pavaduotoja Raimonda Juodviršienė, šiuo metu eilėje laukia 15 neįgalių jaunuolių. Yra prašymų, paduotų dar 2007-aisiais ir vėlesniais metais. Būsimieji Jaunuolių dienos centro lankytojai savo eilės kantriai laukia ištisus metus.
Didžiausias vietų skaičius
Ketvirtadienį miesto Savivaldybės tarybos posėdyje svarstytas klausimas apie galimą maksimalų vietų skaičių socialinės paskirties miesto biudžetinėse įstaigose. Tarybos nariai priėmė sprendimą, kad Jaunuolių dienos centre didžiausias vietų skaičius gali siekti 50.
Priimti daugiau jaunuolių, pasak L. Trebienės, neleistų nei higienos normos, nei įstaigos galimybės.
Šiuo metu Jaunuolių dienos centrą lanko 45 neįgalūs jaunuoliai. Jų amžiaus vidurkis 27 metai.
Dabar jų gretas, pagal Savivaldybės sudarytą eilę, papildys dar 5 jaunuoliai. Taip bus pasiektas maksimalus galimas skaičius – 50 lankytojų.
L. Trebienė sako, kad dabar visiems teks pasispausti. Ir darbuotojams darbo daugiau, grupės bus didesnės.
„Naujiems lankytojams nauja grupė nebus formuojama, jie bus išskirstyti į jau veikiančias grupes“, – sako direktorė.Kitiems eilėje į Jaunuolių dienos centrą laukiantiems teks apsišarvuoti kantrybe – naujokai bus priimti tik senajam lankytojui dėl amžiaus ar kitų priežasčių pasitraukus.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ