„Noriu tikėti, kad tai leis ar bent jau iškels papildomų klausimų kolegoms Seime pasvarstyti apie tai, kad tai yra žmogaus teisių klausimas“, – žurnalistams penktadienį sakė valdančiųjų konservatorių lyderis.
„Lietuva yra ginanti žmogaus teises valstybė, savo pačios valstybės atkūrimą kildinanti iš teisės viršenybės, žmogaus teisių principų. Todėl tie principai turi būti taikomi visiems vienodai, nepaisant lytinės orientacijos ar kitų aspektų“, – sakė jis.
Taip jis kalbėjo Latvijos parlamentui ketvirtadienį priėmus su partnerystės instituto įkūrimu susijusių įstatymų paketą.
Naujasis teisinis partnerystės institutas galės būti taikomas ir tos pačios lyties asmenims – jie galės įteisinti ir įregistruoti savo santykius. Partnerystę Latvijoje bus galima įregistruoti nuo 2024 metų vidurio.
Kiek anksčiau šiemet Estijos parlamentas priėmė įstatymą, kuris nuo kitų metų sausio suteiks galimybę dviem pilnamečiams sudaryti santuoką, nepriklausomai nuo jų lyties.
„Akivaizdu, kad mes liekame vieninteliai iš Baltijos šalių, Estija ir Latvija žengia į Šiaurės valstybių bloką, palikdami Lietuvą kitoje pusėje“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.
Seimas gegužę po svarstymo kelių balsų persvara pritarė Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kuriuo būtų įteisinta tos pačios lyties asmenų partnerystė. Dėl šio projekto įteisinimo dar liko paskutinis balsavimas.
Jis teigė, kad kalbėdamas su kolegomis „tikrai atras“ progą priminti Latvijos sprendimą.
„Noriu tikėti, turiu vilties, kad galbūt kitas Seimas dar labiau priartės prie to klausimo ir galų gale atsidursime bent žmogaus teisių klausimu tarp Šiaurės valstybių“, – sakė ministras.
Paklaustas, ar toks jo pasisakymas reiškia abejonę minėtą sprendimą priimti dar šioje kadencijoje, G. Landsbergis teigė, kad to „reikia klausti tų partijų, kurios turi tai savo programose“.
Partnerystės klausimą aktyviai kelia Laisvės partija. Jos atstovai žada dar šios sesijos metu pateikti klausimą galutiniam balsavimui.