G. Landsbergis viešai pripažino, kad 2015 metais yra susitikęs su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu, kuomet šis buvo kelias televizijas valdančio „Laisvo ir nepriklausomo kanalo“ grupės valdybos pirmininkas bei naujienų portalą alfa.lt valdančios „Alfa Media“ valdybos pirmininkas. Dėl šio susitikimo G. Landsbergį yra apklaususi Specialiųjų tyrimų tarnyba.
G. Landsbergis TS-LKD pirmininku išrinktas 2015 metų gegužę.
Susitiko 3 kartus (Papildyta 11.41 val.)
Pradėdamas liudyti, G. Landsbergis pripažino pažįstantis R. Kurlianskį, E. Masiulį, G. Steponavičių ir V. Gapšį. G. Landsbergis pripažino tris kartus susitikęs su R. Kurlianskiu akis į akį.
„Pirmasis susitikimas įvyko 2015 metais, mane išrinkus partijos pirmininku. Tai buvo serija susitikimų, susitikau su žiniasklaidos atstovais, ponas Kurlianskis buvo vienas iš jų. Turėjome dar keletą susitikimų, jie buvo susiję su politinėmis aktualijomis“, – liudijo G. Landsbergis.
Pirmasis susitikimas, anot G. Landsbergio, buvo inicijuotas Mykolo Katkaus, antrasis – R. Kurlianskio, trečiasis – paties G. Landsbergio. Pirmąjį kartą jiedu susitiko R. Kurlianskio kabinete „MG Baltic“ būstinėje.
Aiškindamas, kodėl vos išrinktas partijos pirmininku iniciavo susitikimus su žiniasklaidos atstovais, G. Landsbergis sakė, kad tai yra jo kasdienio darbo dalis.
„Buvo kalbama apie rinkimus vykusius partijos. Aš pristačiau savo prioritetus. Tai buvo prisistatymas, susipažinimas“, – teismą patikino G. Landsbergis.
Prokuroras J. Laucius teiravosi, ar G. Landsbergis galėjo su R. Kurlianskiu kalbėti apie palankų partijos nušvietimą. Anot partijos lyderio, vieno pokalbio metu jis tikrai buvo užsiminę apie „objektyvų nušvietimą“.
Antrasis susitikimas, kaip pasakojo G. Landsbergis, įvyko restorane, tai buvo pietūs. Seimo narys teigė neprisimenantis, apie ką vyko pokalbis.
„Trečiasis susitikimas vėlgi buvo susitikimų serija, susitikau su žiniasklaidos, verslo, bankų atstovais“, – sakė G. Landsbergis.
Konservatorių lyderis taip pat pripažino, kad po vieno iš susitikimų išėjo jausdamasis nemaloniai, tačiau negalėjo prisiminti, po kurio pokalbio, ar apie ką tiksliai buvo kalbėta. G. Landsbergis taip pat tvirtino, kad iš R. Kurlianskio nesulaukė jokių prašymų ar pasiūlymų.
„Saulius Skvernelis jums vis prikaišioja pietus „Stikliuose“ verslo sąskaita. Gal jūs galiausiai pasakykite, kas už tuos pietus mokėjo?“, – klausimą G. Landsbergiui adresavo R. Kurlianskis.
G. Landsbergis patvirtino, kad už pietus mokėjo jis.
Kalbėjo apie paramą (Papildyta 14.11 val.)
Paklaustas, ar iš R. Kurlianskio sulaukė pasiūlymų finansuoti partijos veiklą, G. Landsbergis teigė, kad pokalbio metu galėjo būti kalbama apie finansavimą, bet ne partijai.
„Jeigu teisingai atsimenu, tokią pokalbio detalę jis minėjo trečiojo pokalbio metu. Buvo nuskambėjusi mintis apie galimą finansavimą jaunimo organizacijoms. <...> Į kalbas nesileidau visiškai“, – sakė TS-LKD pirmininkas.
Anot G. Landsbergio, R. Kurlianskis jam neminėjo nei galimo paramos dydžio, nei būdo.
Paklaustas, ar žinojo, kokie santykiai siejo R. Kurlianskį su kitais kaltinamaisiais, Seimo narys sakė nežinantis. Tačiau pripažino, kad santykius su R. Kurlianskiu palaikė kiti konservatoriai – Seimo nariai Laurynas Kasčiūnas ir Mantas Adomėnas. Vis dėlto G. Landsbergis sakė nežinantis, kokius partijos narių sprendimus galėjo paveikti R. Kurlianskis.
G. Landsbergis teismui papasakojo iš L. Kasčiūno sužinojęs apie jo santykius su R. Kurlianskiu. Kaip žinia, L. Kasčiūnui viešai paskelbus apie susitikimus su R. Kurlianskiu, jam metams buvo suspenduota narystė TS-LKD.
G. Landsbergis tvirtino negavęs dovanų iš R. Kurlianskio, tačiau sakė, kad Kalėdų laikotarpiu yra gavęs dovanų iš „MG Baltic“, bet negalėjo jų įvardinti.
„Matyt, yra įprasta verslo organizacijoms siųsti dovanas politikams Kalėdų laikotarpiu. Tai suvenyrinio pobūdžio dovanos, kurių yra tekę gauti ir iš „MG Baltic“, – kalbėjo Seimo narys.
„Aš nesu mergaitė, kad visiems patikčiau“ (Papildyta 13.03 val.)
Tuo metu pats R. Kurlianskis žiniasklaidai teigė, kad G. Landsbergiui susitikti pasiūlė, nes šis jam pasirodė įdomus asmuo ir „labai perspektyvus politikas“. Paklaustas apie siūlytą paramą, verslininkas patikino, kad ją siūlė kaip fizinis asmuo.
„Kaip fizinis asmuo, jau esu minėjęs, kad mano pajamos leidžia remti nuo 30 tūkst. iki 40 tūkst. eurų. Nepasiūliau, bet pasakiau, kad galėsiu. Bet jis atsisakė. Partijos yra demokratijos garantas“, – žurnalistams teigė R. Kurlianskis.
Kiek anksčiau R. Kurlianskis yra teigęs, kad netikėjo, jog G. Landsbergiui pavyks laimėti TS-LKD partijos pirmininko rinkimus. Paklaustas, kodėl vis tiek susitiko su G. Landsbergiu, nors nejautė jam simpatijos, R. Kurlianskis atsakė: „Visų pirma, aš nesu mergaitė, kad visiems patikčiau“.
Palaikymas I. Degutienei (Papildyta 13.22 val.)
G. Landsbergis teigė, kad R. Kurlianskis jam yra sakęs, jog TS-LKD partijos pirmininko rinkimus geriau būtų laimėti ilgametei konservatorei Irenai Degutienei.
„Pirmojo mūsų susitikimo metu ponui Kurlianskiui atrodė, kad geriau būtų kita kandidatė – I. Degutienė“, – sakė G. Landsbergis.
Tačiau G. Landsbergis nežinojo, ar R. Kurlianskis galėjo kištis į partijos pirmininko rinkimus.
Politiniai procesai be „MG Baltic“ žinios nevyksta (Papildyta 14.20 val.)
Čia pat teisėja perskaitė kiek anksčiau teisėsaugos atliktos G. Landsbergio apklausos išrašą. Jame G. Landsbergis plačiau pasakoja apie pirmą susitikimą su R. Kurlianskiu. TS-LKD pirmininko teigimu, tuomet R. Kurlianskis jam pareiškė, kad be koncerno „MG Baltic“ žinios politiniai procesai Lietuvoje nevyksta. Plačiau šio teiginio pakomentuoti G. Landsbergis negalėjo.
Be to, kaip teigiama ankstesniame G. Landsbergio liudijime, R. Kurlianskis jį patikino, kad koncernas turi svertų, lemiančių sprendimus Vyriausybėje.
Antrojo susitikimo su R. Kurlianskiu metu prisijungė ir koncerno „MG Baltic“ teisininkas Romanas Raulynaitis. Tačiau G. Landsbergis teigė jo nepažįstantis.
„Tikėtina yra, kad liudijimo metu tyrėjas galėjo man pasufleruoti vieną kitą pavardę. Nes Romanas Raulynaitis man nei iki to, nei po to susitikimo nebuvo žinomas“, – sakė G. Landsbergis.
Zuoką apklaus vėliau (Papildyta 13.59 val.)
Teismas nusprendė atidėti penktadienį turėjusią vykti buvusio Vilniaus mero Artūro Zuoko apklausą iki sausio 9 dienos. Tokį sprendimą teismas priėmė neplanuotai užtrukus G. Landsbergio apklausai.
Byloje – aštuoni kaltinamieji
Amžiaus byla vadinamoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti penkiems fiziniams ir trims juridiniams asmenims.
Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o koncernas „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.
Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.
Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.
Valstybinį kaltinimą palaiko prokuroras Justas Laucius. Bylą nagrinėjančią teisėjų kolegiją sudaro pirmininkė Nijolė Žimkienė, Jurgita Kolyčienė ir Ugnius Trumpulis.