„Turbūt nenueisiu labai toli nuo tiesos pasakydamas, kad prezidentas yra šiek tiek šališkas vertindamas komisijos darbą“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė ministras.
Taip G. Landsbergis sureagavo į G. Nausėdos žodžius, kad Seimo laikinoji komisija yra „kaip ir nelegali“, nes jos vadovas Vytautas Bakas neturi įgaliojimų dirbti su įslaptinta informacija.
Tuo metu V. Bakas BNS sakė turintis teisę dirbti su riboto naudojimo informacija, o to pakanka komisijai aiškinantis galimus pažeidimus.
Laikinąją tyrimo komisiją aiškintis VSD pranešėjo istorijai Seimas sudarė spalį, ji išvadas turi pateikti iki kovo 10-osios.
Komisijai vadovauja Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas V. Bakas, praėjusią kadenciją ėjęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas. Ją sudaro daugiausiai valdantieji konservatoriai, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės frakcijos atstovai. Opozicija, išskyrus demokratus, savo narių į komisiją nedelegavo.
Iniciatyva kurti komisiją kilo po to, kai šių metų pavasarį prokuratūra konstatavo, jog prieš ketverius metus pateiktas žvalgybos pareigūno pranešimas tuomečiam Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui apie VSD vadovybės veiksmus išnagrinėtas netinkamai.
Pranešėjo perduota medžiaga Seime buvo pradėta nagrinėti dar praėjusią kadenciją. 2019 metais VSD pareigūnas kreipėsi į tuometinį Seimo NSGK pirmininką V. Baką, apskųsdamas savo vadovus dėl galimai neteisėtos veiklos.
Ši istorija aprašyta tyrimų žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“.
Buvęs pareigūnas žurnalistams tvirtino, kad 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“. Jame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus G. Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.
Situaciją tada nagrinėjęs Seimo NSGK konstatavo, jog VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau paragino tokiose situacijose atsisakyti žodinių pavedimų.
VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas tikino, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o R. Bridikis jam patvirtino, kas sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.
Jei patys demokratiški kiniečiai Taivane nepripažįsta savo nepriklausomybės nuo žemyninės Kinijos, kam mums kištis? Jiems patinka toks neaiškus statusas, lai jis ir lieka...
Kai patys pasiskelbs nepriklausomybę, Lietuva gali būti pirmoji tai pripažinus. Tai aišku net nestudijavus politinių mokslų...
Tai, kaip pasiaiškinsi "savo rikėjams", "kaip varteisi iš gaidžio" nesusitikdamas su taivaniečiu svečiu???