Bet koks žiniasklaidos susidomėjimo sulaukiantis įvykis yra proga politikui pasinaudoti viešaisiais ryšiais. Štai kad ir šiandien, vos iš atostogų grįžusio Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus dienotvarkės vinimi buvo Lietuvos valstybės dvidešimtmečiui skirtos skulptūros „Laisvės kelias“ pristatymas. Jame taip pat dalyvavo Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.
Aukščiausių valdžios atstovų dalyvavimas pristatant skulptūrą, kurios idėja, pasak organizatorių, „gimė matant šiandieninę apatiją, pesimizmą ir susipriešinimą“, yra nebloga viešųjų ryšių akcija. Juolab, kad ceremoniją tiesiogiai transliavo nacionalinė televizija, projektą yra parėmę beveik 20 tūkst. privačių ir juridinių asmenų.
Pristatymo metu Prezidentės sakytoje kalboje galima įžvelgti ne tik pilietiškumą skatinančios, bet ir populistinės retorikos: „Baltijos kelias – tai tautos kūrinys; Baltijos kelias – tai tautos viltis ir tikėjimas; Baltijos kelias – tai laisvės ir vienybės simbolis; Baltijos kelias – tai mūsų tautos ateitis“, – sakė Dalia Grybauskaitė
Prezidentės, Ministro Pirmininko ir Seimo Pirmininkės rodomas idėjos įgyvendinimo palaikymas, įmūrijant vardines plytas, Lietuvos piliečiams leidžia suprasti, kad valdininkai nepamiršta prieš dvidešimt metų siektų idealų ir dirba visuomenės labui. Tokiu būdu politikai siekia padidinti savo populiarumą visuomenėje.
Tiesa, jiems sekasi nevienodai. Rugpjūčio 3 –11 dienomis „Norstat“ ir Rinkos tyrimų centro atlikto tyrimo duomenimis, Dalia Grybauskaitė ir Irena Degutienė yra vertinamos geriausiai (atitinkamai 8,2 ir 7,1 balo iš 10 galimų), o štai Andrius Kubilius – blogiausiai (3,1 balo). Nors ir dalyvaudami tuose pačiuose renginiuose, valdžios atstovai visuomenės akyse yra visiškai skirtingi.
Prie blogo A. Kubiliaus politinio stiliaus stipriai prisidėjo prasti viešieji ryšiai ir kartais pasireiškianti arogancija. Vienas iš pavyzdžių, neseniai Lietuvą nusiaubę škvalai. Tuo tarpu, kai Prezidentė ir premjerą pavaduojanti finansų ministrė guodė be namų likusius Dzūkijos gyventojus, A. Kubilius atostogas leido važinėdamas dviračiu.
Remiantis užsienio patirtimi galima teigti, kad geri arba blogi viešieji ryšiai daro didelę įtaką valstybės valdžios aparatui. Pavyzdžiui, buvęs JAV prezidentas G.W. Bushas, „mėgęs“ apsikvailinti visuomenės akivaizdoje, paskutiniaisiais valdymo metais buvo vertinamas nepalankiai. 2009 m. Baltuosius Rūmus palikusį prezidentą rėmė vos 22% rinkėjų.
Tuo tarpu, puikią rinkiminę kampaniją surengęs, pirmasis juodaodis JAV prezidentas, B. Obama savo rinkėjų atmintyje įrėžė savimi pasitikinčio ir patikimo politiko įvaizdį. Jo lozungas „Yes We Can“ (Taip Mes Galime) iki šiol prisimenamas ne tik JAV, bet kitose šalyse.
Tai, kaip politikas sugeba save pristatyti visuomenei ir kokią reputaciją susikuria lemia visą jo karjerą. Skaidriai dirbantys bei savo veiksmus argumentuojantys politikai yra mėgstami labiau nei korumpuoti ar nieko neveikiantys. Tačiau, vien tik gerų arba vien tik blogų žmonių nėra. Politikui svarbiausia – tik progai pasitaikius atsukti savo gerąją pusę.
Edgaras SAVICKAS