Mindaugas Laurinaitis
Iš užmaršties keliamos idėjos papuošti miestą meniniais akcentais. Prieš šešerius metus vykusiame konkurse pateiktos trys idėjos (visos – vieno autoriaus) buvo „užkonservuotos“ ir prisimintos tik dabar. Sprendžiama, kurį akcentą įrengti, nes turimų pinigų užtektų vos vienam, reikėtų ieškoti mecenatų. Specialistai savo žodį tarė, laukiama visuomenės nuomonės.
Prisiminė senas idėjas
Per dešimtį metų Šiauliuose nebuvo įrengta nė vieno profesionalaus meninio akcento, išskyrus dizainerio Viliaus Purono miestui dovanotus skardinius elementus. Kaip juokauja pats autorius, jis juos statė laikinai, kol bus rasta pinigų rimtiems meniniams objektams. Beje, šiemet miesto valdžia pinigų rado, tiesa, skurdžius 161 tūkst. litų.
Biudžete net numatyta ir kam juos išleisti – planuojama įrengti vieną iš trijų dar 2008 m. vykusio konkurso metu išrinktų Dariaus Augulio sukurtų idėjų: „Bėgantis laikas“, „Amžinas keliautojas“ ir „Iš kur varpų balsai pareina“. Visi trys suplanuoti įrengti Vilniaus gatvėje, pėsčiųjų bulvare. Visiems trims numatytos sumos iš skylėto biudžeto įgyvendinti neužteks. Net vienam akcentui šios sumos vos užtektų, tad kaip dienraščiui „Šiaulių naujienos“ teigė meras Justinas Sartauskas, ketinama ieškoti mecenatų iš verslo.
Ieškos mecenatų
Šią savaitę miesto valdžia sukvietė į pasitarimą meno ir dizaino sąjungų atstovus. Norėta atsiklausti profesionalų nuomonės, kurį iš trijų akcentų įrengti, o gal skelbti konkursą naujai idėjai. Nors buvo išsakyta nuomonių, kad visos trys D. Augulio prieš šešerius metus pasiūlytos idėjos jau yra moraliai pasenusios, tačiau priimtas bendras sutarimas, kad konkursas buvo įvykęs, idėjos atrinktos ir naujų ieškoti nereikėtų. Tad dabar ketinama atsiklausti visuomenės nuomonės – visi trys akcentai pateikiami Šiaulių miesto savivaldybės tinklalapyje, ten galima už patikusį balsuoti.
„Visos sąjungos pritarė, kad reikia realizuoti bent vieną iš trijų objektų. Konkursas įvykęs, jeigu tik yra finansinių galimybių, reikia realizuoti. Atidavėme vertinti visuomenei internetiniame puslapyje, tarsimės su politikais, su verslininkais, gal jie parems. Bet kuriam iš trijų trūksta lėšų. Pavyzdžiui, „Aušros“ skulptūra turi 55 rėmėjus, turime knygą sukaupę, visi įrašyti. Bažnyčią statė – visus rėmėjus įamžino. Turime propaguoti mecenavimą, visuomenės visos su mecenavimu eina“, - dienraščiui „Šiaulių naujienos“ tvirtino meras J. Sartauskas.
Daug klaustukų
Lietuvos dizainerių sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas V. Puronas teigė, kad per dešimtį metų mieste nebuvo įrengta nė vieno profesionalaus meninio akcento, todėl miesto valdžios sprendimas skirti šiemet lėšas meninių akcentų įrengimui jį džiugina. Bet iš kitos pusės ilgametį miesto dizainerį ir patriotą neramina tai, kad per tiek metų, kada tos trys idėjos buvo sukurtos, kai kurios jau buvo realizuotos kaimyniniuose Latvijos miestuose.
„Idėjos moraliai pasenusios, panašias įgyvendino Ventspilis, Jelgava. Kad lėšas skyrė meno kūriniams, labai džiugu. Bet kad konkrečiai šiems trims – yra daug klaustukų, kuriuos reikia panaikinti. Kita vertus, galima pasveikinti Savivaldybę, per dešimt metų nebuvo skirta finansavimo jokiam meno kūriniui“, - sakė V. Puronas.
Realizavimas užtrunka
Kitas pasitarime dalyvavęs dienraščio „Šiaulių naujienos“ pašnekovas Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus vadovas Ričardas Garbačiauskas mano, kad naujo konkurso skelbti nereikėtų – tokiu atveju būtų galima ieškoti idėjų be galo ir be krašto, o rezultato jokio. Dauguma pasitarimo dalyvių pasisakė už saulės laikrodžio įrengimą ant Archyvo sienos.
„Vieną iš jų – saulės laikrodžio ant Archyvo sienos labiausiai palaikė. Mano nuomone, tai nėra morališkai pasenę projektai, reikia juos realizuoti ir neieškoti iš naujo. Juk žinome, kad kai konkursą laimi, kol gaunami pinigai, tą patį mėnesį nebūna, kad įgyvendina. Meninį krūvį nešantis šis objektas nėra, nei labai ypatingas, bet iš tų trijų, mano galva, priimtinas variantas“, - įsitikinęs R. Garbačiauskas.
„Ne menas, o parodija“
Lietuvos dailininkų sąjungos narys Šiaulių dalininkas Bronislovas Rudys viešumoje iš karto po idėjų paviešinimo pareiškė nepasitenkinimą. „Pasiūlymuose užfiksuoti „meniniai akcentai“ atskleidžia miesto kūrybinio potencialo stoką, konkurencingumą“, - socialiniame tinkle aštriai ir nešvelnindamas žodžių komentavo menininkas. Dienraščiui „Šiaulių naujienos“ pasiteiravus B. Rudžio, kodėl jis laikosi tokios nuomonės, profesionalus ir premijuotas dailininkas ją grindė keliais argumentais.
„Šiauliai, atrodo, yra tik vienos kultūrinės gatvės miestas – viską norima į vieną bulvarą sudėti. Tie trys objektai kurti vieno autoriaus. Įprastai dailininkas dirba su architektu, sprendžiama, kaip objektas derės architektūrinėje visumoje. Dabar šie kūriniai pasimestų tarp medžių, vazonų, pėstieji jų net nepastebėtų. Saulės laikrodį ant Archyvo sienos lyginant su esančiu ant Katedros – parodija. Visi trys objektai vienodai ornamentuoti. Net ne meno kūriniai, o akcentai. Nebalsavau nei už vieną, nes tektų pripažinti, kad kažkuris vienas yra tinkamas“, - įsitikinęs B. Rudys.
Miesto valdžia šiemet numatė lėšų vienam iš šių prieš šešerius metus sugalvotų meninių akcentų įgyvendinimui. Profesionalų nuomone, nors visi trys kūriniai nėra ypatingi, bet verčiausias – saulės laikrodis ant Archyvo sienos. Lėšų trūksta, tad bus ieškoma mecenatų.