„Sekmadienio popietę vaikščiodama atsidūriau nudistų pliaže. Jūroje, giliai, aplink žmogų sukosi vandens motociklas ir dideliu greičiu nurūko tilto link. Pamaniau, gal išmetė žmogų ir specialiai sukėlęs bangas paliko.
Net nespėjau surinkti pagalbos numerio, kai atlėkė 2 gaisrinės, per sekundę su gelbėjimo kostiumais ir plūdurais 2 žmonės nėrė į bangas, akimirksniu komanda su gumine valtimi irgi buvo vandenyje.
Parvežė 2 metrų narcizą, kuris elgėsi arogantiškai, nepagarbiai su pareigūnais sakydamas – kur ribos, kur bujos, vėliavėlės ir t. t.
Atvyko greitosios mašina, o jis išsišiepęs pozavo savo nuogybes ir tiek. Išaiškėjo, kad vandens motociklas norėjo jį paimti, bet jis nelipo, tad ir buvo iškviestos gelbėtojų komandos ir – nieko!
Jam jokios atsakomybės. Nėra tokių įstatymų! Aš – medikė. Aiškiai matėsi, kad jam butina psichologinė pagalba. Kalbėjau su juo, jis buvo blaivus, su didybes manija ir išpūstu ego.
Netrukus priėjo ponas, kuris sakė, kad šis pasipūtėlis jau „skendo'' prieš keletą dienų“, – istoriją pasakojo moteris.
Kas kaltas?
Palangos gelbėtojų vadovas Jonas Pirožnikas apie šią situaciją žino. Tačiau sako, jog ji dviprasmiška. Nėra aišku, kam reikėtų taikyti atsakomybę: ar tam, kuris galimai skendo, ar tam, kuris neskęstančiam žmogui iškvietė gelbėtojų komandas?
„Prieš kelias dienas nutiko ši situacija ir pats asmeniškai buvau, kai gavome pranešimą, jog laukiniame paplūdimyje, nudistų pliaže, galimai skęsta vyras.
Atvykome su džipu, visa reikalinga įranga, deguonies kauke ir t. t. Mūsų vandens motociklas nuplaukė iki to žmogaus jūroje, o jis mums sako: kodėl jūs man trukdote maudytis? Aš atsisakau pagalbos.
Toje vietoje, kur maudėsi žmogus, nėra paplūdimio teritorija. Jis neskendo, plaukiojo. Mes jį įspėjome, pasakėme, kad iškelta geltona vėliava, o tai reiškia, kad maudytis pavojinga, bet žmogus turėjo teisę maudytis.
Tuomet antrą kartą buvo iškviesta pagalba per pagalbos centrą. Iškviesti ugniagesiai, policija, greitoji. Tas žmogus išlipo į krantą ir juokiasi. Tai kaip vertinti šią situaciją: kaltas tas, kuris iškvietė pagalbą ar tas, kuris maudėsi?
Manyčiau, kad tas, kuris iškvietė pagalbą, neįsitikinęs, kad tikrai žmogus skęsta. Vėliau pasidomėjau, kas tai per žmogus, kuris maudėsi. Pasirodo, jis – geras plaukikas, plaukiojo nuo kranto ne daugiau nei 50 metrų, skersai kranto plaukė nuo Palangos link Klaipėdos. Turime ir filmuotą medžiagą.
Man teko su juo diskutuoti. Žmogus klausia, ką jis padarė blogo, ką pažeidė. Realiai – nieko. Toje teritorijoje nėra plūdurų, žyminčių iki kur galima plaukti, o net jeigu ten ir būtų jie buvę – jis už jų nebūtų nuplaukęs.
Kitą vertus, jei žmogus manydamas, kad kitas skęsta, nekviestų pagalbos, būtų nepilietiškas. Pasitaiko atvejų, kuomet mums skambina, praneša, kad skęsta žmogus. Nuvažiuojame, o pasirodo ten žuvėdra ar koks daiktas plaukioja“, – pasakojo J. Pirožnikas.
Įtempta vasara
Anot gelbėtojo praėjusi vasara buvo gera poilsiautojams ir itin įtempta gelbėtojams.
„Vasara buvo labai gera, labai karšta, šilta, mažai dienų buvo iškelta raudona vėliava, suskaičiavau, kad tik 11 dienų kabėjo raudona vėliava, bet darbo buvo. Neturėjom jo tik tada, kai buvo šalta jūra, o kai įšilo iki 19-20 laispsnių, tai vos suspėjome suktis. Dirbo 68 gelbėtojai“, – sakė J. Pirožnikas.
Kitąmet gelbėtojai pageidautų, jog paplūdimyje budėtų ir policijos pareigūnai.
„Kitą vasarą norėtųsi, kad paplūdimyje nuolat, arba bent jau kai iškelta raudona vėliava, būtų policijos pareigūnai ir padėtų sutramdyti tvarkos pažeidėjus“, – teigė J. Pirožnikas.
Kraustosi iš pajūrio
Nuo rugsėjo 1 d. Palangos paplūdimiuose gerokai sumažėjo gelbėtojų. Iki rugsėjo vidurio, centrinėje gelbėjimo stotyje ir pietiniame poste budės tik 4 gelbėtojai. 2 gelbėtojai iki rugsėjo 15 dienos budės ir Šventosios centriniame poste.
Nuo rugsėjo vidurio iš paplūdimių bus išvežtos ir persirengimo kabinos, suolai, šiukšliadėžės. Keletas kabinų ir suolų iki spalio mėnesio liks tik centriniame paplūdimyje.
Iki rugsėjo 15 d. gelbėtojai dirbs ir Klaipėdos bei Neringos paplūdimiuose.
Klaipėdos paplūdimiuose budės 33 gelbėtojai. Jie dirbs dviem pamainom: Pirmosios ir Antrosios Melnragės centriniuose postuose, Giruliuose bei Smiltynėje prie Senosios ir Naujosios perkėlos.
Nidos centrinėje gelbėjimo stotyje gelbėtojai dirbs 5 gelbėtojai iki rugsėjo 15 dienos.
Nuo rugsėjo vidurio paplūdimiuose nebeliks gelbėtojų. Atsitikus nelaimei pagalbą jūroje suteiks ugniagesiai gelbėtojai.