Socialdemokratų derybinės grupės narys, parlamentaras Algirdas Sysas tv3.lt nurodė, kad dabar derybininkai dirba su dokumentais – nagrinėja valstiečių „Darnios Lietuvos“ programą, kurią dabar vertina socialdemokratai.
„Dabar dirbame su dokumentais, kas yra valstiečių „Darni Lietuva“ programa, kurią visą turime peržiūrėti ir pažiūrėti, kas įmanoma įgyvendinti, kas mums nepriimtina. Tą programą paėmėme už pagrindą, todėl turėsime taip pat ten inkorporuoti mūsų punktus, kas mums svarbu. Tai turime paruošti iki penktadienio popietės, kad galėtume išsiuntinėti derybininkams, o pirmadienį jau galėtume darbą konkretizuoti punktais“, – kalbėjo A. Sysas.
Nesutaria dėl šeimos koncepto
Nors jis nurodė, kad dar per anksti kalbėti apie konkrečius punktus, kam socialdemokratai prieštarauja, tačiau keletą momentų išskyrė:
„Mes jau esame sakę, kad mūsų susitikimuose iškilo požiūrių skirtumas dėl žmogaus teisių ir laisvių bei raidžių rašymo pavardėse – yra tokių pavienių aspektų. (...) Mums nepriimtinas lygybės ženklas tarp šeimos ir santuokos. Čia yra derybų klausimas. Jeigu nesusitarsime, kiekvienas liksime prie savo nuomonės.
Manau, kad bus ir daugiau punktų, dėl kurių nesutarsime, bet dabar nenoriu kalbėti apie juos. Dėl kai kurių punktų patys valstiečiai pradeda abejoti, nes ten reikėtų Konstituciją peržiūrėti – pavyzdžiui, dėl alkoholinio monopolio. Ar tai nebūtų bergždžias darbas, kad mes dirbtume, o paskui tai nueitų iki Konstitucinio Teismo, kuris pasakytų, jog tai prieštarauja Konstitucijai? Tikrai nereikėtų Sizifo darbo daryti“, – kalbėjo A. Sysas.
Parlamentaras sakė pritariantis ir valstiečių siūlymui didinti visiems medikams atlyginimus, ir grąžinti vaiko pinigus, tačiau pašnekovas sako, kad reikia nurodyti, iš kur bus paimti tie pinigai.
„Abiems rankoms už, bet reikia parodyti šaltinį – ten (jų programoje – red.) neparodytas šaltinis. Čia yra įgyvendinimo aspektas: jeigu tai padarysime per ketverius metus – taip, reikia susiplanuoti, jeigu darysime kitais metais, reikia žinoti, iš kur pinigus paimti. Čia nėra tokių aštrių prieštaravimų dėl tų punktų, kurie nukreipti į geresnį ir kokybiškesnį žmonių gyvenimą, gyvenimo kokybės gerinimą. Čia tiesiog reikia susitarti“, – kalbėjo jis.
Galės likti prie savos nuomonės
Valstiečių derybinės grupės vadas, parlamentaras Povilas Urbšys tv3.lt nurodė, kad kol kas su socialdemokratais bendraujama telefonais ir elektroniniais laiškais, o susitikimas galėtų būti šį penktadienį. P. Urbšys nurodė, kad esminių pozicinių nesutarimų su socialdemokratais nėra, o vertybiniais klausimais abi partijos galės likti prie savo nuomonės.
„Kol kas mes neapčiuopiame esminių skirtumų. Pagrindinis dalykas mums sutarti yra tas, kad mūsų nuomonės sutaptų dėl sprendimų, kurie susiję su biudžetu. (...) Mes iš pat pradžių pasakėme, kad dėl šių dalykų (šeimos koncepcija ir pan.) liekame kiekvienas prie savo nuomones. Mes fiksuosime programoje, kad šiuo klausimu mūsų požiūriai skiriasi. Dar daugiau – kodėl tradicinės šeimos žmogaus teisės tampa nebe žmogaus teisėmis? Kai mes kalbame apie vienalytes partnerystes – tai jau žmogaus teisės, o kalbant apie tradicinę šeimą – jau nebe žmogaus teisės?“ – kalbėjo P. Urbšys.
Milžiniškas atstumas
Politologė Ainė Ramonaitė tv3.lt nurodė, kad, remiantis svetaine manobalsas.lt, didžiausi vertybiniai skirtumai yra tarp Ramūno Karbauskio ir socialdemokratų, o kito valstiečių lyderio – Sauliaus Skvernelio ir Algirdo Butkevičiaus pažiūros yra gana artimos.
„Atstumas tarp Karbauskio, Verygos, kitų konservatyvesnio flango valstiečių ir socialdemokratų yra milžiniškas. Visgi patys valstiečiai vertybiniais klausimais yra pakankamai nevieningi.
Dėl ekonominių klausimų didelio skirtumo nėra, socialdemokratai ir valstiečiai pasisako už labiau socialiai orientuotą ekonomiką. Kairioji ekonominė politika ir vieniems, ir kitiems bent deklaratyviame lygmenyje yra priimtina“, – kalba politologė.
Specialistė nurodo, kad visgi deklaratyvus lygmuo ne visada sutampa su realybe, todėl valstiečiams ir socialdemokratams turėtų kilti nesutarimų dėl Darbo kodekso :
„Žiūrint vertybiškai, socialdemokratams tas Kodeksas irgi nėra visiškai priimtas, bet įvertinus tai, kiek buvo įdėta pastangų jam priimti, kiek buvo kovota su profsąjungomis ir pan., bent jau A. Butkevičiui ir buvusiai vyriausybei turėtų būti pakankami skaudu prarasti tuos dalykus, kurie buvo taip sudėtingai iškovoti ir netgi kažkuria prasme dėl tų dalykų nukentėjo partijos reitingai, o dabar viskas būtų sugrąžinta. Nežinau, kaip čia jie turėtų sutarti“, – kalbėjo politologė.
Šeima ir partnerystė
Ji pažymi, kad rimčiausi nesutarimai tarp socialdemokratų ir valstiečių iškiltų moralinėje – liberalumo srityje – dėl šeimos koncepto, partnerystės instituto ir pan., nes valstiečiai, kalba politologė, nori kištis į moralinę žmonių sferą. Visgi A. Ramonaitė taip pat pastebi, kad valstiečiai ir socialdemokratai dėl šių sričių nekibs vienas kitam į atlapus:
„Čia yra pragmatiškas požiūris: svarbiausia, kad pinigai paskirstomi. Aišku, čia gal irgi gudrus ėjimas iš socialdemokratų pusės – pirmiausia tartis dėl skubių klausimų, tokių kaip biudžetas, o kol prieis prie kitų klausimų, dar praeis daug laiko ir viskas gali pasikeisti. Tai galbūt neverta iečių laužyti dabartiniame etape“, – kalbėjo A. Ramonaitė.
Visgi politologė nurodo, kad valstiečių ir socialdemokratų koalicijai dirbti Seime bus sunku – pirmiausia dėl to, kad jų dauguma Parlamente bus trapi, jie turės tik 73 mandatus.
„Turint omenyje, kad pusė valstiečių yra išvis nepartiniai ir visiški naujoki politikai, manau, kad bus labai sunku. Aišku, bus matyti, kaip valstiečiams seksis savo žmones tvarkytis. Dalis žmonių, dabar išrinkti su valstiečių vėliava, yra buvę socialdemokratai. Jeigu socialdemokratai būtų gudrūs, tuos žmones jie galėtų persivilioti atgal arba turėti jiems tam tikrą įtaką. Čia yra daug erdvės žaidimams ir klausimas, kas gudriau sužais.
Dabar atrodo, kad Karbauskis labai gudriai žaidžia ir labai daug ėjimų į priekį apgalvoja, bet klausimas, kiek vienas pats žmogus gali taip gudriai žaisti. Jeigu jis vienas pats tik tą daro partijoje, anksčiau ar vėliau išsikvėps – nemanau, kas sugaudys visus galus taip toli į priekį vienas žmogus, tai techniškai net nelabai yra įmanoma“, – kalbėjo A. Ramonaitė.
Reziumuojant politologė pastebi, kad, kadangi socialdemokratai niekada per daug nepasižymėjo itin principinga politika, o vadovaujasi pragmatiškumu, jie yra palankūs partneriai valstiečiams.
Iš pradžių problemų nekils
Politologas Tomas Janeliūnas taip pat sako, kad esminiai valstiečių ir socialdemokratų skirtumai bus vertybiniai, tačiau, jo nuomone, dėl jų partijos bent iš pradžių nesipyks.
„Jautriausi taškai, dėl ko gali būti nesutariama, yra vertybiniai – požiūris į šeimą, partnerystės sąlygas, abortų galimybes. Šioje srityje socialdemokratai turi pakankamai liberalų požiūrį, jų partija yra gana stipri kairiųjų liberalų frakcija, kuri pasisako už tos pačios lyties partnerių galimybių didinimą, partnerysčių įteisinimą ir už teisę moterims pasirinkti abortų galimybę. Kaip tik čia tas vertybinis susikirtimas bent jau dalies socialdemokratų ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos gali atsirasti.
Tik aš manau, kad derybų metu socialdemokratai galbūt neskubės rodyti tų nesutarimų. Jeigu valstiečiai ir žalieji nepuls reikalauti iš anksto pritarimo jų pozicijoms, derybose dėl to nekils didelių diskusijų“, – kalba politologas.
Paramos ieškos kitur
Jo nuomone, derybose partijos greičiausiai kalbės apie tas ekonomines ir socialines priemones, kurios turėtų didinti socialinį saugumą, mažinti paskatas emigruoti, galbūt bus ieškoma sutarimo švietimo klausimais.
„Dėl išsiskiriančių pozicijų valstiečiai-žalieji sieks savo programos įgyvendinimui kitų partnerių, kaip jie sakė, vertybinių pagrindu, tikėdamiesi dalies konservatorių arba mažųjų frakcijų atskirų narių pritarimo jiems. Valstiečiai turi šansų savo atskirus programinius punktus įgyvendinti, nes socialdemokratų frakcija nėra didelė. Net jeigu jie nepritars kai kuriems valstiečių-žaliųjų pasiūlymams, visai gali būti, kad tą prarastą koalicijos dalį valstiečiams pavyks kompensuoti atskirais asmeniniais susitarimais“, – kalbėjo T. Janeliūnas.
Jo nuomone, socialdemokratai koalicijos susitarime pasiūlys tam tikras išlygas, paliekančias galimybę nepritarti kai kuriems valstiečių pasiūlymams ir balsuoti laisvai. Jei su tokiomis išlygom sutiks valstiečiai, T. Janeliūnas sako, kad pirmas nesutarimas tarp partijų dar nebūtinai reikš koalicijos žlugimo.
Visgi politologas nurodo, kad socialdemokratai nebūtinai liks koalicijoje visus ketverius metus:
„Čia lems bendras nusiteikimas, kiek socialdemokratai norės toje koalicijoje išlikti ir kiek jiems bus svarbu iš principo palaikyti vyriausybės veiklą. Nemanau, kad tai bus nusiteikimas visus ketverius metus žūtbūt išlikti koalicijoje, kažkokie taktiniai sprendimai gali egzistuoti, galbūt prieš prezidento rinkimus, prieš kitus Seimo rinkimus. Gal bus ieškoma progų atsiriboti nuo valstiečių-žaliųjų, ypač, jei bus pamatoma, kad visuomenės nuomonė dėl valstiečių keičiasi. Socialdemokratai turi gana daug patirties ir išnaudos tuos pokyčius tam, kad galėtų išlaikyti atstumą nuo valstiečių ir žaliųjų“, – kalbėjo T. Janeliūnas.
Ką žadama keisti
„Darnios Lietuvos“ programoje teigiama, kad bus siekiama , kad Konstitucijos 38 straipsnyje būtų įtvirtintos nuostatos, jog šeima sukuriama sudarius santuoką, taip pat šeima kyla iš motinystės ir tėvystės. Taip pat valstiečiai programoje įtvirtina numatysiantys, kad vyro ir moters partnerystę reguliuojančios teisės normos bus įtvirtinto tik tose Civilinio Kodekso knygose, kurios apibrėžia su nuosavybe susijusius teisinius santykius;
Valstiečiai teigia sieksiantys įvesti vienodo dydžio paramą šeimoms už kiekvieną vaiką – vaiko pinigus. Priklausomai nuo Valstybės finansinių galimybių, 2018 metais, sakoma programoje, planuojama 60 eurų kiekvienam vaikui kas mėnesį valstybės skiriama jokiomis sąlygomis nesusaistyta išmoka.
Valstiečiai programoje įsipareigoja didinti neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) šeimoms, auginančioms du ir daugiau vaikų, įvesti būsto paskolos palūkanas arba nuomos mokesčius dengiančias subsidijas jaunoms (iki 35 m.) šeimoms, įsigyjančioms būstą ne didmiesčiuose.
„Darnios Lietuvos“ programoje partija tikina, jog didins kokybiškų, lanksčių vaiko priežiūros ir ikimokyklinio ugdymo paslaugų prieinamumą. Šios priemonės apims: ikimokyklinių ugdymo įstaigų tinklo plėtrą, skatinant darbovietes, akademinius miestelius kurti darželius; šeimos darželių kūrimo skatinimą, vaiko priežiūros atostogose esančiai mamai suteikiant galimybę už atlygį prižiūrėti dar keletą vaikų, nemažinant mamos gaunamų išmokų ir pan.
Taip pat partija sako sutvarkysianti šeimynų teisinę ir socialinę apsaugą bei natūraliai mažinant vaikų skaičių jose iki 8 vaikų (užaugus dabar jose augantiems vaikams).
R. Karbauskio žmonės įsipareigoja minimalizuoti vaikų globos namų tinklą ir skatinti tėvų globos netekusių vaikų apgyvendinimą vaikus globojančiose šeimynose ir šeimose bei atlikti tų atvejų, kai vaikai, kuriant mažus globos namų filialus, tiesiog iškeldinami į butus, auditą, įvertinant, ar toks vaikų iškeldinimas atitinka vaiko interesus. Vertintina ir „Kartų namų“ steigimo galimybė, kuri leistų drauge gyventi bendruomeninį gyvenimą tiek tėvų globos netekusiems vaikams, tiek ir senjorams, kuriems reikalinga globa.
Valstiečiai žada supaprastinti įvaikinimo sąlygas, pirmaisiais mėnesiais po įvaikinimo įvaikinusiai šeimai skirti finansinę paramą, tolygią sumai, kuri buvo skiriama vaiko išlaikymui vaikų namuose ar šeimynoje.
Programoje numatoma kelti visų grandžių medicinos darbuotojų darbo užmokestį, taip pat valstiečiai sieks riboti sritis, kurios blogina gyventojų sveikatą: tabako ir alkoholio gamyba ir prekyba, sveikatai nepalankių maisto produktų gamyba ir prekyba, aplinką teršiantys įrenginiai ir pan.
Ilgalaikėje perspektyvoje partija siūlys išplėsti šeimos gydytojo komandą, į ją įtraukiant gyvensenos medicinos specialistą. Taip pat žadama visiškai uždrausti alkoholinių gėrimų ir tabako reklamą ir didinti atsakomybę už alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių pardavimą nepilnamečiams. Ketinama įteisinti galimybę ūkio subjektui netekti licencijos už vienkartinius pažeidimus bei griežtesnę asmeninę šias nuostatas pažeidžiančių bei pažeisti skatinančių asmenų atsakomybę.