• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kur prasidėjus šalčiams glaudžiasi benamiai?

Nors šaltis dar tik pradeda rodyti savo nagus ir jais vos grybšteli, šalyje jau registruojamos pirmosios jo aukos. O ateinančiomis naktimis žadamas jau ir dešimties–dvylikos laipsnių šaltis.

Nors šaltis dar tik pradeda rodyti savo nagus ir jais vos grybšteli, šalyje jau registruojamos pirmosios jo aukos. O ateinančiomis naktimis žadamas jau ir dešimties–dvylikos laipsnių šaltis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prasideda sunkiausias metas nuosavos pastogės neturintiesiems – nakvynei nebetinka šiltesniu metų laiku įprastos vietos krūmuose, po balkonais, pašiūrėse ar apleistuose pastatuose. Bet ir žiemą, kol protas blaivus, surasti šiltą nakvynę vis dėlto įmanoma.

REKLAMA

Vietos užteks

Kiekvienas Panevėžio benamis greičiausiai žino, kad nakčiai bus priimtas į socialinių paslaugų centro Socialinės globos skyriaus patalpas – nakvynės namais vadinamas. Nors ir tolokai nuo miesto centro – už buvusios „Ekrano“ gamyklos – įsikūrusioje įstaigoje įrengtas prieglobstis nesunkiai pasiekiamas. Didelių patogumų benamiai ten nesulauks, bet nakvynė – lova, čiužinys, vanduo – garantuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo rudens, vos pradėjus žvarbti orams, laikinos nakvynės kambaryje glaudžiasi po keletą benamių. Rytui išaušus jie vėl patraukia savais keliais.

„Didesnio nakvynės prašančiųjų būrio greičiausiai sulauksime šalčiui stipriau paspaudus. Kol kas nakvoja apie dešimt žmonių“, – sako Socialinės globos skyriaus vadovė Aurelija Skudienė. Ji prisimena praėjusią žiemą, kai per didžiuosius šalčius skyrių kasnakt užplūsdavo po kelias dešimtis šilumos ieškančių benamių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šaltis žiaurus jį ignoruojantiesiems. Po nakvynių nešildomose patalpose, lauke žmonės gali prarasti ne tik galūnes, bet ir gyvybę. O nakvynės namuose laukia dešimtys lovų.

„Vietos užteks visiems. Turime vieną didelį kambarį, kitą mažesnį. Užtenka ir lovų, o jeigu jų pritrūktų, žmonės galėtų gultis ant čiužinių“, – teigia A. Skudienė.

REKLAMA

Ir jauni, ir seni

Neturintys kur nakvoti panevėžiečiai į Socialinės globos skyriaus patalpas įleidžiami 20 valandą. Bet esant šaltam orui gali ateiti ir anksčiau, ir vėliau, – bus įleisti.

Dažniausiai laikinos nakvynės prašančiųjų amžius – maždaug 50–55 metai. Jaunų, trisdešimties dar nesulaukusių, taip pat vyresnių, į septintą dešimtį įkopusiųjų, ateina rečiau. Moterys dar retesnės viešnios.

REKLAMA

Atėjusiųjų laikino prieglobsčio asmens dokumentų nereikalaujama, pagal kliento nurodytus duomenis užpildoma anketa.

Tačiau norint patekti į šią globos įstaigą nuolat gyventi, reikia rašyti prašymą, pateikti asmens dokumentus, duomenis apie save miesto Savivaldybės Socialinės paramos skyriui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Socialinės globos skyriuje gyvena 60 benamių. „Tai žmonės, pačiomis įvairiausiomis aplinkybėmis praradę savo namus“, – sako A. Skudienė.

Už mėnesį gyvenimo laikinuose namuose tenka mokėti 65 litus. Pasak vadovės, visi gyventojai stengiasi sumokėti laiku, juk kai kurie dirba, gauna pašalpas. Už šiuos pinigus ne tik nakvynė suteikiama – yra virtuvė, dušas.

REKLAMA

Nuolatiniai gyventojai – įvairaus amžiaus, ir 18, ir 80 metų, daugiausia vyrai. Tačiau gyvenimas benamio lemtį neretai pasiunčia ir moterims.

Suranda kitur

Kol šaltis stipriai nespaudžia, kai kurie benamiai iki Socialinės globos skyriaus neina, nakvynės ieško kitur – kas laiptinėse, neužrakintuose įstaigų koridoriuose ar kitose lengviau prieinamose patalpose.

REKLAMA

Kartais užsuka ir į Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo skyrių. Ypač, kaip teigia šio skyriaus vedėja Jolanta Vokietienė, jeigu turi kuo pasiskųsti medikams.

„Visos šalies socialinės problemos Priėmimo skyriuje taip pat puikiai matomos: kas yra už ligoninės sienų, anksčiau ar vėliau patenka ir į mūsų skyrių“, – sako vedėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nusibrozdino benamis galvą, sugurino nosį, užsigavo ranką ar koją, sušalo, žiūrėk, jau ir ateina pas Priėmimo skyriaus medikus. Žino, bus apžiūrėtas, sutvarstytas, o dažnai ir per naktį pasiliks šilumoje.

Pradėjus stipriau šalti, daugėja ir tokių pacientų. Ir jų problemos, kaip teigia skyriaus vedėja, būna jau rimtesnės – nušalusios kojos, rankos, amputacija, prikibusios sunkios ligos.

Praėjusią žiemą nuo šalčio smarkiai nukentėjo ne vienas benamis, nemažai būta ir dėl girtumo nuosavų namų nepasiekusių nukentėjusiųjų.

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų