• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje ir pasaulyje nuo 1945 metų berniukų gimsta daugiau negu mergaičių. Nuo tada mergaičių gimstamumas kiekvienais metais ir kiekvieną mėnesį mažesnis. Nepaisant to, didesnė šalies gyventojų dalis — moterys. Lyg ir nelogiška: kur dingsta vyrai? Lietuviai anksčiau sakydavo: jei gimsta daug vyrų, reikia ruoštis karui.

REKLAMA
REKLAMA

Žmogus — neįminta mįslė

Kas gyvena ilgiau, klausėme Šiaulių Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės gerontologų Dalios Inčiūrienės ir Algimanto Čepulio. Gydytojai ilgai diskutavo, tačiau vieningo atsakymo nerado. Juokavo, kad tas, kuris tiksliai galėtų pasakyti, gautų Nobelio premiją.

REKLAMA

Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje daugiausia guli senyvo amžiaus moterų nuo 75 metų. Iš dešimties palatų, — tik keletas vyrų.

D. Inčiūrienė patvirtino, kad moterys gyvena ilgiau. Tai lemti gali ir skirtinga hormoninė sistema ir mažiau žalingas gyvenimo būdas. Tačiau senėjimo procesai moterų ir vyrų organizme vyksta vienodai: „Tų teorijų “n“, tačiau niekas tiksliai nežino“, — sakė D. Inčiūrienė. Jai antrino ir gerontologas A. Čepulis: “Atrodo, lyg kažką žinom, bet praktiškai nieko nežinom. Jei pasaulis panaudotų tiek lėšų žmogaus tyrimams, kiek panaudoja jo sunaikinimui...“.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat svarstė, kad trumpesnei vyrų gyvenimo trukmei įtakos turėjo karai, pavojingesni darbai. O D. Inčiūrienė pastebėjusi, kad visos šimtametės, apie kurias skelbiama, lyg taisyklė — moterys.

Gydytojai kalbėjo, kad žmogus — kol kas neįminta mįslė. Jų praktikoje pasitaikė atvejų, kai senatvėje išdygsta treti dantys, atauga nuslinkę plaukai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikia ruoštis karui

Ką reiškia, kai gimsta daugiau vyrų, klausėme ir etnologės Gražinos Kadžytės. „Tautosakoje sakoma, kad jei gimsta daug berniukų, reikia ruoštis karui“, — sakė ji.

Su tuo sutiko ir etnologas Libertas Klimka. Jis svarstė, kad berniukų gimsta daugiau dėl natūralios atrankos: „Jų daugiau gimsta, bet daugiau ir žūva“.

REKLAMA

L. Klimka papasakojo, kad ankščiau, jei kas pikto linkėdavo savo kaimynui, mesdavo geldelę į šulinį. Tai tarsi užburdavo, kad kaimyno šeimoje gimtų daugiau mergaičių.

„Ūkininkui mergaitės gimimas būdavo papildomas rūpestis, nes jai reikėdavo kraitį, pasogą duoti. Mergaitė — menka pagalbininkė ūkyje. Tačiau jei per daug berniukų, irgi problema — jiems ūkį tenka padalinti ar išmokyti amato“, — pasakojo etnologas.

REKLAMA

Kalba skaičiai

Šiemet Šiauliuose berniukų gimė daugiau. Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje nuo šių metų sausio iki liepos mėnesio gimė 641 berniukai ir 593 mergaitės.

Anot Šiaulių Teritorinės statistikos valdybos Statistikos skyriaus vadovės Vidos Rupšienės, berniukų Lietuvoje ir pasaulyje visada gimsta ir gimė daugiau. Ši tendencija vyrauja jau nuo 1945 metų. Nuo tada mergaičių gimstamumas kiekvienais metais ir kiekvieną mėnesį mažesnis. Tik praėjusiais metais Lietuvoje lapkričio mėnesį berniukų ir mergaičių gimė apylygiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje 2010 metų pradžioje šimtui mergaičių teko 105 berniukai.

Nors berniukų gimsta daugiau, didesnė gyventojų dalis — moterys. Šių metų pradžioje Šiaulių apskrityje gyveno apie 159 tūkstančius vyrų ir 182 tūkstančius moterų. Visoje šalyje vyrų taip pat gyvena mažiau. Jie sudaro 46,5, o moterys — 53,5 procento gyventojų.

REKLAMA

V. Rupšienė sako, kad atsakymas, kodėl gyventojų moterų yra daugiau, matomas skaičiuose: vyrų mirtingumas dėl išorinių priežasčių 4,9 karto viršija moterų. Per 2009 metus Šiaulių apskrityje moterų mirė tris kartus mažiau nei vyrų.

REKLAMA

Vyrai dažniau miršta transporto įvykiuose, būna nužudyti ar ryžtasi savižudybei.

Piktybiniais navikais taip pat dažniau serga vyrai (Šiaulių apskrityje nuo jų mirė 503, moterų — 362). Vyrai labiau linkę ir į ydas. Pavyzdžiui, nuo apsinuodijimo alkoholiu praėjusiais metais Šiaulių apskrityje mirė 6 vyrai, tuo tarpu moterų — nė viena. Vyrai dažniau miršta ir nuo kvėpavimo sistemos ligų (114 vyrų ir 51 moteris). Anot V. Rupšienės, remiantis šiais skaičiais, galima manyti, kad vyrai daugiau rūko.

Tačiau moterys kur kas dažniau miršta nuo kraujotakos sistemos ligų nei vyrai.

Praėjusių metų duomenimis, vidutinė moterų gyvenimo trukmė — 78,6, vyrų — 67,5 metų. Lietuva atsidūrė paskutinėje vietoje Europos sąjungoje tiek pagal vyrų, tiek pagal moterų vidutinę gyvenimo trukmę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų