„(...) nors dirbtinio paplūdimio įrenginiai nepažeidžia vertingųjų aikštės savybių, tačiau reikėtų atsižvelgti į tai, kad Seimas yra priėmęs nutarimą, jog ši aikštė formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais, todėl aikštės pritaikymo sprendiniai, įrenginiai turėtų atsižvelgti į šią paskirtį“, – teigiama KPD pranešime.
Departamento nuomone, renginiai šioje reprezentacinėje aikštėje turėtų būti suderinti su valstybės institucijomis, tai nėra vien Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybė. „Lukiškių aikštė – valstybės saugomas, nacionalinio reikšmingumo lygmens kultūros paveldo objektas, turintis jautrią sąsają su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija. Tai yra istoriškai susiformavusi vientisa, urbanistinė erdvė, turinti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę funkcijas, į kurias būtina atsižvelgti priimant aikštės tvarkymo ir pritaikymo sprendimus“, – tvirtina KPD.
Primenama, kad aikštėje įrengta atminimo lenta, įamžinanti 1863–1864 metų sukilimo dalyvių mirties vietą, akmuo Lietuvos ginkluotojo pasipriešinimo (nežinomo kario) būsimam paminklui.
Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus sprendimu šią savaitę Lukiškių aikštėje įrengus dirbtinį paplūdimį, kilo dalies politikų ir visuomenės pasipiktinimas.
Seime skubiai parengtas ir ketvirtadienį pradėtas svarstyti specialus Lukiškių aikštės įstatymo projektas, kad memorialiniai aikštės akcentai „turi apimti ir atspindėti kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą“.
Projekte teigiama, kad „aikštės dabartinė būklė bei tvarkymo būdas neatitinka jos istorinės ir urbanistinės reikšmės bei kelia grėsmę suniekinti Tautos istorinę atmintį“.
Vilniaus meras savo ruožtu teigia, kad paplūdimys Lukiškių aikštėje įrengtas suteikiant galimybę džiaugtis iškovota laisve ir „švęsti tai, kad esame laimėtojai savo laisvės kovoje“.