Iki metų pabaigos Panevėžio bibliotekininkai gyvens įtemptu režimu – privalės raštu kasdien atsiskaitinėti už kiekvieną darbą.
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotojams išdalytos dokumento, pavadinto „Mano darbo dienos fotografija“, kopijos. Tabelį primenančiame lape visi bibliotekos darbuotojai iki metų pabaigos privalės ne tik fiksuoti kiekvieną darbo minutę, nurodyti atliktus darbus, bet ir paaiškinti, kokie veiksniai sutrukdė gerai juos atlikti.
Bibliotekos vadovai įsitikinę, jog tokia patikra padės bibliotekininkams geriau planuoti darbus, sukurti naują darbo struktūrą bibliotekoje bei pagerins teikiamų paslaugų kokybę.
Pasijuto kaip vairuotojas
„Panevėžio balso“ korespondentams „Mano darbo dienos fotografijos“ vieną kopijų perdavęs asmuo tik gūžčiojo pečiais ir sakė nesuprantantis nei tokio metodo prasmės, nei naudos.
„Tai dabar kiekvienos dienos darbą turėsime fiksuoti popieriuje? – neslėpė nuostabos. – Nesuprantamas dalykas... Bibliotekoje yra per šimtas darbuotojų. Per savaitę tokių užpildytų lapų susikaups per penkis šimtus, o iki metų pabaigos tokių dienos darbų lapų bus jau daugiau nei pusketvirto tūkstančio.“
„Jaučiuosi kaip vairuotojas, privaląs fiksuoti kelionlapyje kiekvieną nuvažiuotą kilometrą, arba kaip dviratininkas, kuris ant rato turi prietaisą, fiksuojantį numintus kilometrus, – ironizavo dienraščio šaltinis. – Man atrodo, kad tokie patikrinimai rengiami tik dėl to, kad kažkas bibliotekoje neturi kuo užsiimti.“
Su ministerijos palaiminimu
G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė tikina, kad toks individualaus darbo dienos „fotografavimas“ bibliotekoje rengiamas ne pirmą kartą ir ne pirmus metus.
„Kultūros ministerija mums netgi rekomenduoja atlikti tokią patikrą, – sakė „Panevėžio balsui“ miesto bibliotekininkų vadovė. – Norime patikrinti visų darbuotojų užimtumą.“
Individualaus darbo dienos fotografavimo tikslas, pasak R. Maselytės, – nustatyti konkretaus darbuotojo atliekamo darbo pobūdį, išanalizuoti darbo laiko sąnaudas, nustatyti darbuotojo darbo laiko nuostolius, jų priežastis bei užfiksuoti darbuotojų pasiūlymus darbo laiko nuostoliams mažinti.
„Manau, kad tokia savo darbo analizė padeda darbuotojams, – neabejoja vadovė. – Jie pasitikrina save, pasitikrina, kaip atlieka darbą ir kiek jam atlikti sugaišta laiko.“
Išvadas darys vietoje
R. Maselytės aiškinimu, šis projektas bus vykdomas iki metų pabaigos, o pasibaigus jam bus išanalizuota sukaupta medžiaga ir bus daromos išvados.
„Juk reikia planuoti kitų metų darbus ir žinoti, į ką labiausiai atkreipti dėmesį. Tokios patikros padeda keisti bibliotekos struktūrą, matyti, kas bibliotekoje yra blogai. Be to, tokia patikra padeda ir patiems bibliotekos darbuotojams pasitikrinti save ir išanalizuoti, kaip atlieka savo darbą.“
G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos vadovė patikino, kad „fotografuosis“ visi darbuotojai.
„Ir aš pati pildysiu dokumentą, – žadėjo R. Maselytė, – o vėliau išanalizavusi įvertinsiu, kaip dirbu ir kiek sugaištu laiko darbams atlikti.“
„Manau, kad toks projektas – geras dalykas. Juk nėra sudėtinga kiekvieną dieną užpildyti dokumento grafas ir atsiskaityti už kasdien nuveikiamus darbus“, – neabejoja projekto naudingumu bibliotekos direktorė.
Anot R. Maselytės, sukauptos ir išanalizuotos individualaus darbo dienos fotografijos tikrai nebus pristatomos įstaigos steigėjui – Kultūros ministerijai.
„Tobuliname savo įstaigos struktūrą. Tai kam reikia tuojau pat įsivaizduoti, kad patikros dokumentai bus pateikti ministerijai? Mums patiems svarbu dirbti geriau. Patikros rezultatus aptarsime kolegiškai ir darysime išvadas, ką galime tobulinti, keisti. Nėra ko bijoti tokio pasitikrinimo. Juk gerai dirbti reikia, o tokie patikrinimai ir parodo, kokias klaidas darome. Apsamanoti negalime“, – sakė ji, bet į klausimą, ar neužpildę popierių bibliotekininkai sulauks bausmių, neatsakė.
R. Mikučionytė